PC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED i PC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D - realizacja zapowiedzi

Autor: Michal Grzegorczyk

1 Lipiec 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Podczas ostatnich targów PMA Nikon zaprezentował szerokokątny obiektyw PC-E Nikkor 24mm f/3.5D ED Tilt/Shift, a przy tamtej okazji zapowiedział dwa kolejne instrumenty tego typu. Zgodnie z deklaracjami obiektywy ujrzały dziś światło dzienne. W nazwach obydwu widnieje człon Micro, co oznacza możliwość uzyskania dużej skali odwzorowania. Jeden ma ogniskową 45 mm, a drugi 85 mm.
PC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED i PC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D

Obiektywy typu Tilt&Shift to specjalistyczne konstrukcje wykorzystywane głównie w fotografii architektury, wnętrz, krajobrazu ale też w fotografii studyjnej. Do Nikora PC-E 24 mm dołączają dwa kolejne PC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED i PC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D. Mechanicznie są zbliżone do modelu zaprezentowanego na początku roku. Pozwalają na przesunięcie (shift) o +/- 11,5 milimetra i przechylenie (tilt) o +/- 8,5 stopnia. Dodatkowo całość można przekręcić o 90 stopni. Obydwa instrumenty są uszczelnione, mają powłoki nanokrystaliczne, 9-listkową przysłonę i elektromagnetyczną przesłonę, która działa jednak tylko z niektórymi modelami (D300, D3, D700). W przypadku podłączenia obiektywu do aparatu, który nie oferuje takiej możliwości fotograf musi użyć przycisku zamykającego i otwierającego przysłonę. Cechą charakterystyczną obydwu obiektywów jest też maksymalna skala odwzorowania wynosząca 1:2 - stąd człon {ITL|Micro w nazwach obiektywów.

PC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED

Na konstrukcję optyczną PC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED składa się 9 elementów w 8 grupach, przy czym jeden element wykonano ze szkła ED. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 25,3 cm. Budowa PC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D jest nieco prostsza - jest to 6 elementów w 5 grupach, a minimalny dystans ogniskowania to 39 cm. Obydwa obiektywy można zaopatrzyć w filtry o średnicy 77 milimetrów.

PC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D

Na razie nie wiemy kiedy dokładnie obiektywy trafią do sklepów - ma to nastąpić w sierpniu. Cena każdego z nich ma wynosić około 1800 euro.] Poniżej prezentujemy specyfikacje techniczne obiektywów oraz publikujemy informację prasową:

NazwaPC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED
Typstałoogniskowy obiektyw z funkcją korekty perspektywy
Konstrukcja
  • 9 elementów w 8 grupach
  • 1 element ED
  • 1 element z powłoką nanokrystaliczną
Stabilizacja obrazunie
Autofokusnie
Ogniskowa45 mm
Otwór maksymalnyF2.8
Dystans min.0,253 m
Kąt51° (maksymalnie 66° przy pełnym przesuwie)
Przesłona
  • F2.8 - F32
  • 9 listków
MocowanieNikon F
Powiększenie1:2
Filtr77 mm
Osłonaw zestawie
Obudowab.d.
Wymiary82.5 x 112 mm
Waga740 g
Akcesoriaw zestawie:
  • dekielki (przedni i tylny)
  • osłona przeciwsłoneczna
  • miękki futerał
Uwagi
  • funkcja korekty perspektywy
Artykuł na FotopolisPC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED i PC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D - realizacja zapowiedzi
NazwaPC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D
Typstałoogniskowy obiektyw z funkcją korekty perspektywy
Konstrukcja
  • 6 elementów w 5 grupach
  • 1 element z powłoką nanokrystaliczną
Stabilizacja obrazunie
Autofokusnie
Ogniskowa85 mm
Otwór maksymalnyF2.8
Dystans min.0,39 m
Kąt28° (maksymalnie 37° przy pełnym przesuwie)
Przesłona
  • F2.8 - F32
  • 9 listków
MocowanieNikon F
Powiększenie1:2
Filtr77 mm
Osłonaw zestawie
Obudowab.d.
Wymiary83.5 x 107 mm
Waga635 g
Akcesoriaw zestawie:
  • dekielki (przedni i tylny)
  • osłona przeciwsłoneczna
  • miękki futerał
Uwagi
  • funkcja korekty perspektywy
Artykuł na FotopolisPC-E Micro Nikkor 45mm f/2.8D ED i PC-E Micro Nikkor 85mm f/2.8D - realizacja zapowiedzi

Nikon wprowadza na rynek dwa nowe obiektywy: PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2,8D ED oraz PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2,8D

Seria NIKKOR wzbogacona o dwa nowe obiektywy z korekcją perspektywy

Amsterdam, Holandia, 1 lipca 2008 r. -
Firma Nikon Europe z przyjemnością informuje o wprowadzeniu na rynek nowych obiektywów NIKKOR - PC-E Micro NIKKOR 45 mm f/2,8D ED i PC-E Micro NIKKOR 85 mm f/2,8D. Nowe obiektywy PC NIKKOR są przeznaczone do specjalistycznych zastosowań, takich jak fotografia architektury, fotografia komercyjna bądź fotografowanie krajobrazów. Możliwości korekcji perspektywy to mechanizm pokłonu/przesuwu, obracanie obiektywu wokół swojej osi oraz automatyczne sterowanie przysłoną.

Robert Cristina, Manager Professional Products and NPS w firmie Nikon Europe B.V., powiedział: "Najnowsze produkty z serii NIKKOR zostaną dobrze przyjęte przez profesjonalistów używających aparatów formatu FX, takich jak D3 lub D700, którzy fotografują architekturę i krajobrazy". Dodał on również: "Podobnie jak wprowadzony do sprzedaży na początku tego roku model PC-E 24 mm f/3,5D ED, nowe obiektywy wzbogacają ofertę produktów NIKKOR do zastosowań specjalistycznych".

Oba obiektywy gwarantują najwyższą ostrość na całej powierzchni kadru oraz poziom jasności przy fotografowaniu w zakresie odległości od zakresu makro do nieskończoności. Soczewki są pokryte przeciwodblaskową powłoką nanokrystaliczną Nano Crystal, która ogranicza poświatę oraz odblaski powodowane odbiciami wewnętrznymi, zwłaszcza przy stosowaniu pokłonu i przesuwu.

Zaawansowane obiektywy PC NIKKOR idealnie sprawdzają się zarówno w studio, jak i w terenie. Dziewięciolistkowa przysłona o zaokrąglonym otworze umożliwia uzyskanie efektu naturalnej miękkości obiektów w tle (bokeh), z którego słyną obiektywy NIKKOR.

Ogniskowa o długości 45 mm nowego obiektywu PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2,8D ED umożliwia uzyskanie naturalnie wyglądającej perspektywy, sterowanej twórczo przez fotografa. Minimalna odległość ogniskowania tego obiektywu (soczewka ze szkła ED dla zminimalizowania aberracji), wynosi zaledwie 25 cm, zaś minimalna wartość przysłony to f/32.

Idealny do reprodukcji oraz do kreatywnej fotografii portretowej model PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2,8D zastępuje obiektyw PC Micro NIKKOR 85 mm f/2,8D. Choć konstrukcją optyczną w ogromnej mierze przypomina poprzednika, nowy obiektyw jest lżejszy i mniejszy. Minimalna odległość ogniskowania wynosi 39 cm, a minimalna wartość przysłony - f/32.

Najważniejsze właściwości

- Powłoka przeciwodblaskowa Nano Crystal Coat tłumi poświaty i odblaski, gwarantując wyrazistość obrazu
- Najwyższa wydajność optyczna, minimalne zniekształcenia i aberracja chromatyczna
- Przysłona elektromagnetyczna umożliwia automatyczne sterowanie przysłoną (w wypadku używania zgodnego aparatu)
- Możliwość wcześniejszego ustawienia przysłony za pomocą pierścienia i przycisku przymknięcia do przysłony roboczej
- Minimalna odległość fotografowania z obiektywami PC-E Micro NIKKOR 45mm f/2,8D ED i PC-E Micro NIKKOR 85mm f/2,8D w trybie makro wynosi odpowiednio 0,25 m i 0,39 m (przy skali odwzorowania 1:2)
- 9-listkowa przysłona o zaokrąglonym otworze
- Doskonałe zabezpieczenie przed kurzem i wilgocią

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły