Obiektywy Leica do systemu 4/3 trafiają do sprzedaży

Autor: Michał Sułkiewicz

27 Luty 2007
Artykuł na: 9-16 minut
Jak poinformował polski oddział koncernu Panasonic, do sprzedaży trafiają już dawno zapowiedziane pierwsze obiektywy Leica do cyfrowych lustrzanek systemu Cztery Trzecie. Są to Vario-Elmarit 14-50 mm F2.8-3.5 i stałoogniskowy Summilux 25 mm F1.4.

Dzisiaj Panasonic Polska poinformował o wprowadzeniu na polski rynek dwóch obiektywów Systemu 4/3. Pierwszy z nich to zoom standradowy Leica D Vario-Elmarit 14-50mm F2.8-3.5 dostępny do tej pory w zestawie z lustrzanką Panasonic Lumix L1. Obiektyw ten oferuje ekwiwalent ogniskowych 28-100 mm oraz optyczny stabilizator obrazu Panasonic MEGA O.I.S.. Szczególnie ta druga cecha może być atrakcyjna dla użytkowników lustrzanek Cztery Trzecie. Rekomendowana cena obiektywu to 4999 zł. Początek sprzedaży to marzec 2007. Więcej o tym szkle pisaliśmy wcześniej.

dwa podstawowe obiektywy Leica do lustrzanek cyfrowych

Drugi z zapowiedzianych dzisiaj obiektywów to Leica D Summilux 25mm F1.4, oferujący ekwiwalent ogniskowej o klasycznej wartości 50 mm. To jasne szkło wyposażone zostało w soczewki niskodyspersyjne minimalizujące zjawisko aberracji chromatycznej. Szczegóły budowy i specyfikację techniczną można znaleźć w naszym wcześniejszym artykule. Cena tego modelu nie jest jeszcze znana, gdyż ma być on dostępny dopiero od maja 2007.

Poniżej cytujemy obszerną informację prasową producenta:

Obiektywy Leica dla systemu 4/3 - odkryj nowe możliwości!

Panasonic wprowadza pierwsze dwa obiektywy Leica do cyfrowych lustrzanek systemu Cztery Trzecie

Warszawa, 27 lutego 2007 ? Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, wprowadza na polski rynek dwa nowe obiektywy przeznaczone specjalnie dla cyfrowych lustrzanek. Oba modele obiektywów - zmiennoogniskowy LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8-3.5 ASPH oraz stałoogniskowy LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 ASPH są zgodne z systemem Cztery Trzecie.

Obiektyw LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8-3.5 (odpowiednik ogniskowych dla formatu małoobrazkowego: 28-100mm) jest jasnym F2.8 standardowym obiektywem zoom, który dotychczas był oferowany w komplecie z aparatem Lumix L1, a obecnie można już go nabyć oddzielnie. Obiektyw ten zapewnia wyjątkową jakość optyki. Wyposażony został w optyczny stabilizator obrazu Panasonic MEGA O.I.S., pozwalający na wydłużenie czasu ekspozycji przy fotografowaniu o trzy stopnie przysłony. Wyposażony również w pierścień regulacji przysłony, obiektyw D VARIO-ELMARIT zapewnia intuicyjne fotografowanie, gdy jest używany wraz z pierwszą cyfrową lustrzanką Panasonic, aparatem Lumix DMC-L1.

Drugi z obiektywów - LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 (odpowiednik ogniskowej dla formatu małoobrazkowego: 50mm) jest jasnym obiektywem o dużym otworze przysłony F1.4. Podobnie, jak obiektyw D VARIO-ELMARIT posiada on pierścień regulacji przysłony. W konstrukcji zastosowano 10 elementów rozmieszczonych w 9 grupach, w tym dużej średnicy soczewkę asferyczną, która zapewnia wyjątkową jakość optyczną układu i jasność F1.4 oraz jedną soczewkę super ED (o wyjątkowo niskiej dyspersji) i trzy soczewki ED. Pozwoliło to na sprowadzenie do absolutnego minimum efektu aberracji chromatycznej.

W Polsce obiektywy dostępne będą:
LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8-3.5 - od marca br. 4999 PLN w rekomendowanej cenie.
LEICA D SUMMILUX 25mm/F1.4 - od maja br., cena jeszcze nieznana.

Szczegóły:

LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8-3.5 ASPH
Pierwszy na świecie obiektyw Leica do aparatów cyfrowych wyposażony w MEGA O.I.S.

Ten jasny obiektyw typu zoom (odpowiednik ogniskowych dla systemu małoobrazkowego: 28-100mm) jest zgodny ze standardem Cztery Trzecie. Zawiera on 16 soczewek ułożonych w 12 grupach i posiada zaawansowany system stabilizacji obrazu Panasonic MEGA O.I.S., zapewniający doskonałą korekcję niekorzystnych efektów drżenia rąk przy wykonywaniu zdjęć. Obiektyw zapewnia wysoką rozdzielczość na całej powierzchni kadru, a stopień dystorsji obrazu jest wyjątkowo niski. Zaprojektowany specjalnie dla cyfrowych lustrzanek obiektyw D VARIO-ELMARIT spełnia najwyższe wymagania jakości.

MEGA O.I.S. - wprowadzona przez Panasonic zaawansowana technologia stabilizacji obrazu

Dzięki doskonałym właściwościom w zakresie korekcji drgań, stabilizator obrazu Panasonic MEGA O.I.S. umożliwia fotografowanie z ekspozycją wydłużoną o trzy stopnie przesłony, w porównaniu z obiektywami bez tej funkcji. Obiektyw D VARIO-ELMARIT uwydatnia te korzyści dzięki zastosowaniu w korpusie aparatu wydajnego procesora Panasonic Venus Engine 3 LSI, który zapewnia szybką pracę aparatu. Łącznie technologie te stwarzają możliwość wykonywania niezwykle wyrazistych zdjęć makro, a także fotografowanie w słabszych warunkach oświetleniowych bez użycia statywu.

Dwie soczewki asferyczne o dużej średnicy zapewniające doskonałą jakość optyczną

Dwie duże soczewki asferyczne w istotny sposób przyczynią się do tego, że obiektyw D VARIO-ELMARIT spełnia najwyższe standardy Leica w zakresie jakości działania optyki. Soczewki te pomagają odzwierciedlić wyrazisty i przejrzysty na całej powierzchni obraz kadru.

Pierścień regulacji przysłony dla wygodnej, intuicyjnej obsługi

W przypadku użytkowania wraz z aparatem Lumix DMC-L1, obiektyw D VARIO-ELMARIT zapewnia nie tylko możliwość manualnej regulacji ostrości i zoomu za pomocą pierścieni, umożliwia również bezpośrednie ustawianie wartości przysłony za pomocą trzeciego pierścienia. Zapewnia użytkownikom wygodną, przyjemną i intuicyjną obsługę, oferując znany z aparatów na filmy światłoczułe sposób nastawiania parametrów.

Minimalna odległość, przy której aparat jest w stanie wyostrzyć obraz (focus distance) wynosi zaledwie 29 cm w całym zakresie zoomu

Przy minimalnej odległości ogniskowania wynoszącej 29 cm obiektyw D VARIO-ELMARIT zapewnia maksymalne powiększenie fotograficzne wynoszące 0.32x (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego 35mm). Dodajmy, że parametry te dopełnia korygujący drgania system MEGA O.I.S., co otwiera przed użytkownikami bogate możliwości wykonywania makrofotografii bez użycia statywu.

Okrągły otwór przesłony

Zastosowanie siedmiu listków przysłony nadaje jej niemal okrągły kształt, co w połączeniu z jasnością F1.4 zapewnia płynne przejścia tonalne, a tym samym naturalne rozmycie obrazu w nieostrych partiach, przy fotografowaniu z dużym otworem przysłony.

Wielokrotnie powlekane soczewki minimalizujące efekt odblasków świetlnych

Wielokrotnie powlekane soczewki sprowadzają efekt odblasków świetlnych do absolutnego minimum, dzięki czemu obiektyw D VARIO-ELMARIT oferuje jakość optyczną spełniającą najwyższe standardy Leica.

LEICA D SUMMILUX 25mm/ F1.4 ASPH

Jasny, stałoogniskowy obiektyw o dużej średnicy F1.4 25mm (odpowiednik ogniskowej dla formatu małoobrazkowego: 50mm)]

Zawiera łącznie aż 10 elementów optycznych ułożonych w 9 grupach, w tym dużej średnicy soczewkę asferyczną, sprawiającą, że ten obiektyw o jasności F1.4 charakteryzuje doskonała jakość. Przednia soczewka o dużej średnicy zapewnia wystarczający poziom jasności w peryferyjnych częściach kadru, a przednia soczewka asferyczna o dużej średnicy dba o naturalny, niezniekształcony rozkład światła wraz z oddalaniem się od środka obrazu. W rezultacie fotografujący ma zapewnioną doskonałą rozdzielczość przy prawie niezauważalnej dystorsji.

Jedna soczewka super ED oraz trzy soczewki ED

Cztery soczewki o wyjątkowo niskiej dyspersji tłumią aberrację chromatyczną, przez co minimalizują nakładanie na siebie sąsiadujących kolorów.

Pierścień regulacji przysłony dla wygodnej, intuicyjnej obsługi

W przypadku użytkowania wraz z aparatem Lumix DMC-L1 obiektyw D SUMMILUX zapewnia ergonomiczny dostęp do pierścieni manualnej regulacji ostrości oraz przysłony. Gwarantuje to użytkownikom wygodną i intuicyjną obsługę, oferując sposób nastawiania parametrów znany z aparatów na filmy światłoczułe.

Minimalna odległość fotografowania to 38 cm, co pozwala na piękne ujęcia makro

W przeciwieństwie do obiektywów 50mm wykorzystywanych w konwencjonalnych aparatach na filmy małoobrazkowe, obiektyw D SUMMILUX wykorzystuje ustawianie ostrości w oparciu o niezależne poruszanie grup soczewek, co zredukowało minimalną odległość fotografowania do zaledwie 38 cm. Dodatkowo, poza wysoką jakością optyczną obiektywu oraz niską aberracją, zapewnia on powiększenie 0.18x (odpowiednik dla małego obrazka), co w połączeniu z jasnością F1.4 pozwala na wykonywanie pięknych zdjęć makro.

Okrągły otwór przesłony

Zastosowanie siedmiu listków przysłony nadaje jej niemal okrągły kształt, co w połączeniu z jasnością F1.4 zapewnia płynne przejścia tonalne, a tym samym naturalne rozmycie obrazu w nieostrych partiach, przy fotografowaniu z dużym otworem przysłony.

Wielokrotnie powlekane soczewki minimalizujące efekt odblasków świetlnych

Wielokrotnie powlekane soczewki sprowadzają efekt odblasków świetlnych do absolutnego minimum, dzięki czemu obiektyw D SUMMILUX oferuje jakość optyczną spełniającą najwyższe standardy marki Leica.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)