Fujifilm Fujinon XF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - profesjonalne długie tele wkracza do systemu

Autor: Maciej Luśtyk

14 Październik 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Fujifilm prezentuje obiektyw Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR - najdłuższą stałkę w systemie X. Szkło oferować ma wzorową optykę i wygodną konstrukcję, która zaoferuje wysoki komfort pracy.

System X doczekał się wreszcie profesjonalnego teleobiektywu dla zawodowych fotografów dzikiej przyrody i sportu. Obiektyw Fujifilm Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR przypomina zaprezentowany wiosną średnioformatowy model GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR i bazuje na identycznej formule optycznej, co każe nam wierzyć, że jest to ta sama konstrukcja, tylko zaadaptowana na potrzeby systemu X.

Z tego faktu możemy się tylko cieszyć, gdyż szkła do systemu GFX odznaczają się świetną jakością optyczną. Warto jednak zaznaczać, że w przypadku matrycy APS-C obiektyw zaoferuje nam tym razem ekwiwalent 762 mm, znacznie zwiększając możliwości użytkowników lubujących się w długich tele. A z konwerterami będziemy w wstanie wydłużyć ogniskową aż do ekstremalnych 1524 mm.

Wzorowa optyka, szybka praca i przystępne wymiary

 

Nowy Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR skonstruowany został w oparciu o 21 soczewek w 14 grupach, wśród których znajdziemy w sumie 7 soczewek o obniżonej dyspersji, które odpowiadają za minimalizowanie aberracji. Producent obiecuje wzorową rozdzielczość i skuteczną stabilizacje optyczną na poziomie 5,5 EV.

Szkło ma być także szybkie, ciche i precyzyjne, dzięki zastosowaniu silnika liniowego - według producenta przeostrzenia mają nie trwać dłużej niż 0,33 s. W pracy z systemem AF pomoże nam także limiter zakresu ostrzenia, przycisk funkcyjny oraz przycisk Focus Preset, który pozwoli nam błyskawicznie przeostrzyć na zaprogramowaną wcześniej odległość.

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, ta jest oczywiście nie jest mała, ale biorąc pod uwagę możliwości można uznać, że jest to szkło bardzo kompaktowe. Obiektyw waży 1335 g i mierzy 104,5 mm x 255,5 mm. Producent zapewnia jednak, że obiektyw został dobrze wyważony, tak przy cięższe przednie soczewki nie przeważały znacznie nad aparatem. Oczywiście nie zabrakło też zdejmowanego mocowania statywowego, które pozwoli ustabilizować szkło w bardziej wymagających warunkach, a obiektyw został również w całości uszczelniony, zapewniając ochronę przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Jak można się było spodziewać, Fujifilm Fujinon XF 500 f/5.6 R LM OIS WR nie jest tanim obiektywem, ale w tej klasie szkieł i tak możemy mówić o dość przystępnym pułapie. Obiektyw debiutuje w cenie 13999 zł czyli ponad 3 tys. zł niższej od wariantu modelu do systemu GFX.

Więcej informacji znajdziecie na stronie fujifilm-x.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
8
Samyang AF 14-24 mm f/2.8 Sony FE - nowy szerokokątny zoom we współpracy  z marką Schneider-Kreuznach
Samyang AF 14-24 mm f/2.8 Sony FE - nowy szerokokątny zoom we współpracy z marką...
Samyang razem ze Schneider-Kreuznach wprowadza na rynek ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy do aparatów Sony. AF 14-24 mm f/2.8 to konstrukcja pełnoklatkowa, ale wyjątkowo poręczna i...
1
Powiązane artykuły