Canon CN-R - nowa seria 7 filmowych stałek z mocowaniem RF

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Canon adaptuje konstrukcje z serii Cinema Prime pod współczesne mocowanie RF. W serii CN-R znalazło się 7 modeli o ogniskowych od 14 o 135 mm.

Informacja prasowe

Canon ogłosił dziś wprowadzenie nowej serii obiektywów Cinema Prime z mocowaniem RF, bazujących na istniejącej serii obiektywów CN-E Prime z mocowaniem EF. 7 nowych modeli modeli z serii CN-R to pierwsze obiektywy kinowe firmy Canon wyposażone w mocowanie RF. Łączą w sobie wysoką wydajność optyczną i funkcjonalność charakterystyczną dla sprzętu kinowego.

Obiektywy filmowe Canon CN-R:

  • CN-R14mm T3.1 L F
  • CN-R20mm T1.5 L F
  • CN-R24mm T1.5 L F
  • CN-R35mm T1.5 L F
  • CN-R50mm T1.3 L F
  • CN-R85mm T1.3 L F
  • CN-R135mm T2.2 L F

Podobnie jak w przypadku obiektywów z serii Prime z mocowaniem EF, operatorzy nowych modeli mogą regulować powiększenie, korygować aberrację chromatyczną i światło peryferyjne oraz korzystać z funkcji Dual Pixel Focus Guide. Z wszystkich tych udogodnień korzystać można za pośrednictwem korpusu kamery. Co więcej, nowe obiektywy umożliwiają korekcję aberracji (zniekształceń). Funkcje te wspomagają wydajną produkcję wideo nie tylko w trakcie samego nagrywania, ale również podczas późniejszej edycji materiału.

Nowe obiektywy zapewniają wyjątkową wydajność optyczną i doskonałe odwzorowanie kolorów oraz współpracują z kamerami 4K i 8K – optymalnie rozmieszczając elementy soczewek asferycznych o dużej średnicy i elementy soczewek o anomalnej dyspersji. Kompatybilność obiektywów z pełnoklatkową matrycą wielkoformatową, duża jasność i zastosowanie 11-listkowej przysłony pozwalają na uzyskanie płytkiej głębi ostrości, naturalnego efektu rozmycia w postaci okrągłych wzorów i delikatnej ekspresji obrazu. Co więcej, dzięki ujednoliceniu w zakresie balansu kolorów w ramach całej serii, znacznie ułatwione jest dostosowanie odcieni kolorów przy zmianie obiektywu podczas nagrywania danej sceny.

W oparciu o odpowiednie wyczucie momentu obrotowego pierścienia sterującego, nowe obiektywy umożliwiają precyzyjne i płynne dokonywanie zmian podczas kręcenia filmów. Jednocześnie, ze względu na ujednolicenie konstrukcji w całej serii, w tym pozycji przekładni pierścienia sterującego, średnicy obiektywu i kąta obrotu, obiektyw można płynnie wymieniać bez konieczności dostosowywania miejsca mocowania osłony matte box lub zewnętrznych akcesoriów typu follow focus dla każdego modelu. Nowa radełkowana powierzchnia w pobliżu mocowania zapewnia wygodne ułożenie sprzętu w dłoni użytkownika. Umożliwia to bezpieczne trzymanie obiektywu bez konieczności chwytania pierścienia sterującego podczas podłączania i odłączania różnych obiektywów.

Obiektywy są kompatybilne z następującymi kamerami filmowymi z linii Cinema z mocowaniem RF: EOS C70 i EOS R5 C.

Kluczowe cechy obiektywów Cinema Prime z mocowaniem RF:

  • Oryginalne mocowanie RF zapewniające stabilną pracę bez konieczności użycia konwertera
  • Szybka komunikacja między obiektywem a kamerą gwarantująca zaawansowaną obsługę metadanych
  • Pierścienie zębate zapewniające większą kontrolę, dzięki manualnej obsłudze i akcesoriom typu follow focus od innych producentów
  • Wysoka wydajność optyczna i wysoka jakość obrazu produkcji w rozdzielczości 4K, 8K i HDR
  • Wartości T-stop do T1,3 przy szerokim zakresie ogniskowych, od obiektywów ultraszerokokątnych po teleobiektywy
  • Zredukowany do minimum efekt „oddychania” przy zmianie punktu ostrości (tzw. focus breathing)
  • 11-listkowa przysłona zapewniająca kinematograficzny efekt bokeh i miękkie, rozproszone światło

Cena i dostępność

Obiektywy Canon CN-R będą wprowadzane na rynek od lutego do maja 2024 roku. Dokładnych cen jeszcze nie znamy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły