Dodaj ocenę

Nikon Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 - uniwersalny jasny zoom, który nie zabija ceną

Autor: Maciej Luśtyk

14 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon kończy rok jednym z najbardziej uniwersalnych i przystępnych obiektywów, jakie pojawiły się w systemie. Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to jasny i stosunkowo kompaktowy wszechstronny zoom, dla wszystkich, którzy nie potrzebują superszerokiego kąta.

Nikon Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to prawdopodobnie jedna z najciekawszych pozycji, jakie pojawiły się dotychczas w systemie Z. Nie dość, że producent gospodaruje przestrzeń jaką w konkurencyjnym systemie zawłaszczyły sobie pozycje firm trzecich, to jeszcze nowy obiektyw oferuje we względnie przystępnej cenie. A właściwie to Nikon robi po prostu sprytny ruch, który ma go w pewien sposób uchronić przed wspomnianą konkurencją - układ optyczny, rozmiary i waga wskazują na to, że nowy Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to po prostu szkło stworzone na licencji Tamrona 28-75 mm F2.8 Di II RXD.

O współpracy Tamrona z poszczególnymi producentami przy tworzeniu optyki plotkuje się od bardzo dawna, a gdy nagle w systemie Nikona pojawia się bliźniaczo podobne szkło, które nie było wcześniej ujęte w harmonogramie premier, wydaje się to tym bardziej prawdopodobnie. Ale powinno nas to tylko cieszyć. W momencie gdy mamy do czynienia z tego typu popularną i nową konstrukcją, możemy liczyć na to, że w systemie Z z logiem Nikon pojawi się w niedługim czasie więcej popularnych konstrukcji, które zrobiły furorę w Sony E. Przy czym Tamron nie będzie musiał ponosić kosztów własnych związanych z ekspansją na nowe mocowanie. Wydaje się, że tego typu cicha współpraca to korzystna sytuacja dla obydwu firm.

Uniwersalne szkło na każdą okazję

Przede wszystkim Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to jednak obiektyw wysoce uniwersalny, którym fotografować można w zasadzie wszystko i który stanie się podstawowym szkłem dla wielu filmujących. Powinien też oferować niezłe parametry optyczne, które w przypadku wersji Nikon mogły zostać nieco podrasowane.

Na układ optyczny nowego obiektywu składa się 15 soczewek w 12 grupach oraz 9-listkowa przysłona. W śród elementów specjalnych znajdziemy 2 soczewki ED i 3 soczewki asferyczne, a całość pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 19 cm i zaoferuje powiększenie 0,34 x. Jednym słowem identycznie, jak we wspomnianym Tamronie. Za ostrzenie odpowiada tu z kolei silnik krokowy STM.

Rownież pod względem rozmiarów i wagi nowy Nikon wypada niemal identycznie jak propozycja Tamrona. Szkło mierzy 121 x 75 mm przy wadze 565 g i wyposażone jest w gwint filtra o średnicy 67 mm. Otrzymujemy też oczywiście uszczelnienia. Różnicą na korzyść wersji Z jest z pewnością pokrętło funkcyjne, które oprócz sterowania ostrością umożliwi nam także regulowanie innych parametrów.

Nikon Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

To, jak nowy obiektyw radzi sobie w praktyce możemy wstępnie ocenić po oficjalnych samplach producenta. Nie są to niestety zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawi się na rynku na początku 2022 roku w cenie 1199 dolarów (ok. 4900 zł). Na polskim rynku szkło kupimy z kolei już za 4799 zł, co kolejny raz pokazuje bardzo pozytywny zwrot w rodzimej polityce cenowej firmy.

Odpowiednik Tamrona w innym systemie jest oczywiście tańszy, ale cena modelu Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 jest nadal atrakcyjna - to dwa razy mniej, niż musimy zapłacić za profesjonalnego Nikkora 24-70 mm f/2.8 S.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj