Voigtlander Color Skopar II 21 mm f/3.5 Vintage Line - szerokokątny maluch powraca w nowej odsłonie

Autor: Maciej Luśtyk

15 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Voigtlander odświeża kolejną kultową konstrukcję w klimacie retro. Tym razem otrzymujemy drugą wersję pełnoklatkowego modelu Color Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M.

Voigtlander Color Skopar II 21 mm f/3.5 to kolejne szkło z linii Vintage Line, która bierze na warsztat starsze obiektywy analogowe i aktualizuje je o udoskonalone układy optyczne, utrzymując nawiązujące do epoki wzornictwo. Nowy obiektyw to nic innego jak lekko odświeżona wizualnie wersja modelu Color Skopar 21 mm f/3.5 Vintage Line z 2018 roku.

Nowy Color Skopar 21 mm f/3.5 zapowiada się na solidny i przystępny szeroki kąt do Leica M. Główną nowością wersji II jest ulepszony pierścień ostrości

Konstrukcja nowej wersji obiektywu składa się z 9 elementów rozmieszczonych w 8 grupach oraz 10-listkowej przysłony. Układ soczewek oferujący jakość optyczną na miarę współczesnych czasów ukryty został w małym, wzorowanym na lata 70-te metalowym tubusie.

Ogniskowa obiektywu, wynosząca 21 mm, stawia go pomiędzy klasyczną „trzydziestką piątką”, a superszeroką „piętnastką”. Kąt widzenia równy 91° oraz minimalna odległość ostrzenia 50 cm pozwolą nam wskoczyć z aparatem w sam centrum wydarzeń. Zniekształcenia optyczne i aberracje, tak często spotykane w obiektywach o krótkiej ogniskowej, w Skoparze 21 mm f/3.5, dzięki obecności soczewki asferycznej i elementu o anomalnej dyspersji mają być niemal niezauważalne.

Jak zwykle w przypadku Voigtlandera, tubus obiektywu zrobiony został w całości z metalu, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały. W wygodnym ostrzeniu pomaga zaś metalowy popychacz o anatomicznym kształcie, który jest główną nowością II generacji tego modelu. Szkło jest przy tym naprawdę kompaktowe (52 x 30 mm) i lekkie (220 g). Przekłada się to także na niewielką średnicę gwintu filtra, wynoszącą raptem 39 mm.

Voigtlander Color Skopar II 21 mm f/3.5 Vintage Line - oficjalne zdjęcia przykładowe

Możliwości nowego szkła możemy wstępnie ocenić na podstawie zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. Zapowiada się na solidny szeroki kąt, za który miłośnicy Leiki nie będą musieli zastawić nerki.

Cena i dostępność

Oficjalna sugerowana cena na rynku japońskim wynosi 95 tys. Jenów czyli ok. 3400 zł. Biorąc pod uwagę, ze tyle obecnie musimy zapłacić w Polsce za wersję z 2019, cena nowego wariantu powinna być bardzo podobna.

Obiektyw trafi do sprzedaży w grudniu 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)