Dodaj ocenę

Voigtländer Ultron 35 mm f/2 i Color-Skopar 21 mm f/3.5 - nowe szkła z serii Vintage Line

Autor: Maciej Luśtyk

27 Listopad 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Stylizowana na lata 50. XX wieku, manualna seria Voigtlander Vintage Line doczekała się kolejnych reprezentantów. Tym razem otrzymujemy ogniskowe 21 i 35 mm, a producent jak zawsze obiecuje optykę najwyższej jakości.

Niedawno swoja oficjalną premierę miał model Voigtlander Color-Skopar 21 mm f/3.5. Teraz otrzymujemy jego odpowiednik w serii Vintage Line, z mocowaniem do aparatów Leica M. Model Color-Skopar Vintage Line 21 mm f/3.5 Aspherical VM wyróżnia się oryginalnym, nawiązującym do klasycznych konstrukcji wzornictwem i bardzo kompaktową budową - mierzy jedyne 52 x 29,9 mm przy wadze 180 g. A trzeba zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z całkowicie metalową konstrukcją.

Szkło stworzono w oparciu o 9 soczewek ułożonych w 8 grupach, które pozwolą nam na ostrzeni z minimalnej odległości 50 cm. Z kolei 10-listkową przysłonę domkniemy do wartości f/22. Producent obiecuje, że zastosowanie soczewki asferycznej pozytywnie wpłynie na ostrość obrazu w przypadku pracy z szeroko otwartą przysłoną. Na szkło nakręcimy filtry o średnicy 39 mm.

Voigtlander Color-Skopar Vintage Line 21 mm f/3.5 Aspherical VM

Drugi z pokazanych obiektywów to Voigtlander Ultron Vintage Line 35 mm f/2 Aspherical VM, czyli już druga, nieco ciemniejsza 35-tka w serii. Układ optyczny obiektywu to 8 elementów w 5 grupach. Podobnie jak w przypadku modelu 21 mm, tu też otrzymujemy soczewkę asferyczną, a sam obiektyw pozwoli na ostrzenie już z odległości 58 mm.

Podobnie też otrzymujemy 10-listkową przysłonę (maksymalne domknięcie do f/22) oraz w pełni metalową, kompaktową obudowę (52 x 28 mm, 170 g) z gwintem filtra o średnicy 39 mm.

Voigtlander Ultron Vintage Line 35 mm f/2 Aspherical VM

Cena i dostępność

Nowe stałki w wersji z mocowaniem VM trafić mają do sprzedaży na początku przyszłego roku. Ich dokładna cena na rynku europejskim nie jest jeszcze znana. Bezpośrednie przeliczenie cen w Azji każe nam przypuszczać, że będzie ona oscylować na poziomie 3-3,5 tys. złotych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem cosina.co.jp.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)