7Artisans 50 mm f/0.95 - jasna portretówka do APS-C za 1000 zł

Autor: Maciej Luśtyk

9 Sierpień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Użytkownicy aparatów APS-C otrzymują coraz więcej powodów, by pozostać przy mniejszej matrycy. Nowy manualny obiektyw 7Artisans to odpowiednik obiektywu 75 mm f/1.4, który spodobać ma się przede wszystkim portretującym.

Użytkownicy aparatów APS-C często wzdychają do plastyki, jaką mają do zaoferowania aparaty pełnoklatkowe w połączeniu z superjasnymi szkłami. Dzięki chińczykom, już nie muszą. Oto obiektyw 7Artisans 50 mm f/0.95, który dzięki niskiej cenie może okazać się ulubioną portretówką użytkowników mniejszych matryc z ograniczonym budżetem.

7Artisans 50 mm f/0.95 nie będzie "żyletą", ale takiej specyfikacji nie oferuje żadne natywne szkło producentów

Warto przypomnieć, że 7Artisans 50 mm f/0.95 nie jest pierwszym obiektywem do APS-C o takiej specyfikacji. W zeszłym roku obiektyw 50 mm f/0.95 wypuściło także TTArtisan, była to jednak edycja mocno limitowana, a sam obiektyw nie należał do kompaktowych. Tym razem otrzymujemy konstrukcje dużo bardziej przystępną, która będzie dostępna dla każdego zainteresowanego.

Obiektyw 7Artisans 50 mm f/0.95, po podłączeniu do aparatu APS-C da nam kąt widzenia i głębię ostrości jak przy pełnoklatkowym obiektywie 75 mm f/1.4, pozostając jednocześnie sporo jaśniejszym, co pozwoli nam zachować niższe czułości podczas fotografowania w słabym świetle.

Na układ optyczny składa się tu 7 elementów w 5 grupach, w tym 2 soczewki ED, które mają za zadanie korygować aberrację chromatyczną. Do tego aż 13-listkowa bezstopniowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 45 cm. Jak to wszystko przekłada się na praktykę? Na youtubie pojawiły się już pierwsze testowe ujęcia i recenzje.

Tubus wykonano w całości z metalu, ale szkło nie jest w żaden sposób uszczelnione i nie oferuje elektroniki, co oznacza, że jesteśmy zdani na manualne ostrzenie i pracę w trybie manualnej ekspozycji. Wynagradza nam to jednak niska cena obiektywu.

Cena i dostępność

Obiektyw debiutuje w wersjach z mocowaniami: Sony E, Nikon Z, Fujifilm X, Canon EOS-M i Mikro Cztery Trzecie w cenie 236 dolarów, czyli ok. 930 zł. Na razie nie wiemy jeszcze kiedy i w jakiej cenie zadebiutuje w Polsce, ale najprawdopodobniej tak, jak w przypadku modelu 35 mm f/0.95 będzie to ok. 1100 zł.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj