7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

20 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35 mm w niskiej cenie.

7Artisans rozszerza linię niedrogich obiektywów do aparatów APS-C o najszerszy dotychczasowy model. Po konstrukcjach 50 mm f/0.95 i 35 mm f/0.95 otrzymujemy modele 7Artisans 25 mm f/0.95 czyli ekwiwalent obiektywu 37,5 mm, który dostarczy nam głębi ostrości jak pełnoklatkowy obiektyw ze światłem f/1.4. Nie jest więc to idealny ekwiwalent szkła 35 mm, ale różnica ta będzie znikoma, a osoby lubujące się w szerszych portretach czy też wykorzystujące aparaty APS-C do pracy w słabym świetle będą zachwycone. Jeśli nie liczyć obiektywu Meike/Vokon do Sony E, jest to obecnie najjaśniejsze szkło do bezlusterkowych systemów APS-C.

7Artisans 25 mm f/0.95 to najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w systemach APS-C. Będzie też zapewne rekordowo tani

Układ optyczny nowego szkła bazuje na 11 soczewkach w 9 grupach, wśród których znajdziemy 3 elementy o obniżonej dyspersji, co powinno zapobiegać występowaniu aberracji chromatycznej. Wszystkie soczewki wykonane zostały przez firmę Hoya, co według producenta gwarantować ma wysoką jakość optyczną obiektywu.

Do tego otrzymujemy 13-listkową przysłonę i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 25 cm, co przy dużej światłosile obiektywu zapewnić ma nam piękne i gładkie rozmycie nieostrości, a także możliwość bliskiego podejścia do fotografowanych obiektów. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 52 mm.

7Artisans 25 mm f/0.95 - oficjalne zdjęcia przykładowe

Jak to wszystko sprawdza się w praktyce możemy ocenić na oficjalnych zdjęciach przykładowych producenta. Niestety nie są to pełnowymiarowe sample.

Producent obiecuje, że obiektyw sprawdzi się także w filmowaniu, a to za sprawą bezstopniowego pierścienia przysłony i dużego, wygodnego pierścienia ostrości o dużym kącie obrotu. Jest to jednak szkło w pełni manualne, co oznacza, że nie obsługuje systemu AF, nie będziemy nim w stanie pracować w trybach preselekcji, a także nie zapiszemy pełny danych EXIF wykonanych nim zdjęć.

Wynagradza nam to w pełni metalowa (choć nie uszczelniona) konstrukcja, a także szeroka dostępność mocowań i prawdopodobnie niska cena. Szkło jest także względnie kompaktowe (63 x 99,7 mm), choć nie należy do najlżejszych (582 g).

Cena i dostępność

7Artisans 25 mm f/0.95 pojawić ma się na rynku pod koniec września. Wtedy też dopiero poznamy jego cenę. Biorąc pod uwagę ceny modelu 35 mm f/0.95 i 50 mm f/0.95 także i w tym wypadku powinniśmy spodziewać się bardzo przystępnego pułapu rzędu 1200 zł, choć należy pamiętać, że szkła szerokokątne bywają zwykle nieco droższe.

Obiektyw będzie dostępny z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Canon RF, Canon EF-M, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie i Leica L.

Więcej informacji znajdziecie na stronie 7artisans.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)