Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD - szerokokątny zoom do Sony E dla wymagających

Autor: Michał Chrzanowski

28 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Kompaktowy i uszczelniony tubus, rozbudowana optyka o ponadprzeciętnej jakości obrazu, a także szybki i precyzyjny AF zarówno w trybie fotograficznym, jak i filmowym - oto Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD zaprojektowany do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony.

Kiedy na początku tego roku Tamron zaprezentował uniwersalny zoom 28-75 mm f/2.8 Di III RXD do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony było raczej pewne, że nie będzie to jedynie jednostkowy przypadek i producent w zanadrzu ma jeszcze inne propozycje. W ciągu ostatnich kilku tygodni w sieci mogliśmy natrafić na plotki i spekulacje zdradzające o tym, że Tamron zamierza zaprezentować „praktyczne uzupełnienie uniwersalnego zooma“. Teraz wiemy już znacznie więcej. Oferta producenta właśnie powiększyła się o model 17-28 mm f/2.8 Di III RXD.

- Obiektyw został zaprojektowany z myślą o najwyższym priorytecie wydajności optycznej zamkniętej w postaci lekkiej i kompaktowej konstrukcji. Nowy model zapewnia wysoką rozdzielczość i kontrast w całej rozpiętości kadru. Połączenie ultraszerokokątnej ogniskowej, stałej przysłony f/2.8 i minimalnej odległości ostrzenia 19 cm umożliwia bogatą ekspresję i kreatywne fotografowanie w wielu sytuacjach - zaznacza producent.

Jakość obrazu priorytetem

Optyka nowego Tamrona została opracowana ze szczególnym uwzględnieniem optymalizacji pracy z sensorami Sony o wysokiej rozdzielczości. Za jakość obrazu ma odpowiadać rozbudowany i zaawansowany układ optyczny składający się z 13 elementów rozmieszczonych w 11 grupach. Wśród nich znajdują się: trzy soczewki asferyczne, dwa szkła LD (Low Dispersion) i jedno XLD (eXtra Low Dispersion) o wyjątkowo niskiej dyspersji. Połączone w jeden układ mają skutecznie tłumić występowanie aberracji chromatycznych oraz innych wad charakterystycznych dla szerokokątnych obiektywów.

Poza tym producent skorzystał także z autorskich powłok BBAR (Broad-Brand Anti-Reflection), których zadaniem jest eliminowanie wszelkich blików i flar powstałych podczas fotografowania w mocnym i kontrastowym oświetleniu. Warto także zaznaczyć, że obiektyw zapewnia powiększenie 1:5.2 (na 17 mm) i 1:6 (na 28 mm), minimalną odległość ogniskowania 19 cm oraz możliwość nakręcenia filtrów o średnicy 67 mm, czyli takich samych jak w przypadku modelu 28-75 mm f/2.8 Di III RXD. Ponadto w trakcie zmiany ogniskowej nie zmienia się rzeczywista długość obiektywu.

Szybki AF i wytrzymała budowa

Najnowszy Tamron do Sony E ma także odznaczać się wyjątkową szybkością i precyzją autofokusa. Zastosowany krokowy silnik RXD zawiera czujnik, który dokładnie wykrywa pozycję obiektywu, dzięki czemu ostrzenie ma przebiegać natychmiastowo - również w trybie filmowym. Pomagać w tym ma także system wewnętrznego ogniskowania. Co więcej, Tamron ma także optymalnie współpracować z trybami wykrywania twarzy i oczu, które znajdziemy w bezlusterkowcach Sony. Tak więc AF nie powinien stanowić problemu. Podobnie jak praca w najbardziej wymagających sytuacjach. Obiektyw, który designem nie odbiega od innych nowszych modeli producenta, jest odporny na warunki atmosferyczne, a uszczelki znajdziemy wokół bagnetu oraz innych newralgicznych miejscach tubusa. Poza tym powierzchnia przedniej soczewki została pokryta ochronną warstwą fluoru, który ma doskonałe właściwości odpychające wodę i olej.

Cena i dostępność

Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD, który ma pojawić się w sprzedaży pod koniec lipca tego roku, będzie kosztował 4699 zł.

Specyfikacja

Nazwa Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD
Producent
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Sony E
Sony FE
Ogniskowa 17 - 28
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 13 elementów / 11 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 103.4-75.2°
Maksymalne powiększenie 1:5.2 (na 17 mm) / 1:6 (na 28 mm)
Minimalna odległość ogniskowania 19 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa krokowy silnik RXD
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 99 x 73 mm
Waga 420g
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 4699 zł

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)