Dodaj ocenę

Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - ukoronowanie linii Superior Performance

Autor: Michał Chrzanowski

3 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus, odporna budowa - to tylko niektóre cechy zaprezentowanego Tamrona SP 35 mm f/1.4 Di USD.

O Tamronie SP 35 mm f/1.4 Di USD po raz pierwszy usłyszeliśmy na początku tego roku. Wtedy producent, wraz z modelami 35-150 mm f/2.8-4 i 17-28 mm f/2.8 III, zapowiedział konstrukcję, która ma być „ucieleśnieniem całego dotychczasowego doświadczenia producenta w zakresie produkcji optyki“. Dziś producent odsłonił już wszystkie karty i światu pokazał SP 35 mm f/1.4 Di USD, który pod każdym względem ma być wyjątkowym obiektywem.

- Seria obiektywów SP (Superior Performance) Tamrona narodziła się w 1979 roku, w oparciu o koncepcję dostarczania konstrukcji do robienia doskonałych zdjęć dla tych, którzy kochają fotografię. W tym roku przypada 40. rocznica tej linii. W ramach obchodów Tamron zaprojektował nowy model 35 mm f/1.4. Jest on syntezą zgromadzonej wiedzy i rzemiosła firmy. Ten obiektyw o stałej ogniskowej jest ucieleśnieniem wszystkich technologii optycznych i „know-how“ Tamrona, które dotychczas opracowano - podkreśla producent.

Optyka godna mistrza

Najnowszy Tamron o ogniskowej 35 mm (pole widzenia 63.26°) ma dostarczać bezkompromisowej rozdzielczości w całej rozpiętości kadru - i to niezależnie od wybranej przysłony. Zadba o to specjalnie opracowany układ optyczny, który składa się z 14 elementów rozmieszczonych w 10 grupach. Wśród nich znajdziemy 3 soczewki LD (Low Dispersion) i 3 wykonane ze szkła GM (Glass Molded Aspherical), które w praktyce mają efektywnie eliminować występowanie aberracji chromatycznej będącej częstym problemem jasnych obiektywów. Mamy również cieszyć się znacznie lepszą jakością zdjęć podczas pracy w kontrastowym oświetleniu. Wraz z nowym Tamronem otrzymamy najnowszej generacji powłoki BBAR-G2, które przewyższają wydajność oryginalnej powłoki BBAR (Broad-Band Anti-Reflection). W efekcie występowanie blików i flar ma być ograniczone do minimum. Obiektyw umożliwia także nakręcenie filtrów o średnicy 72 mm. Z kolei za plastykę obrazu ma odpowiadać 9-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/1.4, co wspólnie z minimalnym ogniskowaniem 30 cm powinno zagwarantować ciekawych i relatywnie miękkich rozmyć z okrągłym efektem bokeh. Natomiast za szybkość i precyzję pracy będzie odpowiedzialny autofokus USD (Ultrasonic Silent Drive).

Do tego tubus został uszczelniony, dzięki czemu optyka oraz elektronika są chronione przed warunkami atmosferycznymi. Poza tym na frontową soczewkę nałożono powłokę fluorową opartą na nowo opracowanym związku fluoru o wysokich właściwościach odpychających wodę i olej. Dzięki temu powierzchnia szkła jest łatwiejsza do wyczyszczenia i jest mniej podatna na działanie brudu, kurzu, wilgoci. Oczywiście stałka jest także w pełni kompatybilny ze stacją Tap-in Console, która umożliwi skalibrowanie systemu AF lub dokonanie aktualizacji oprogramowania obiektywu.

Cena i dostępność

Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD będzie dostępny z mocowaniem Nikon F i Canon EF - odpowiednio końcówka czerwca i końcówka lipca. Za obiektyw przyjdzie nam zapłacić około 930 funtów. Polska cena nie została jeszcze ujawniona.

Specyfikacja

Nazwa Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD
Producent Tamron
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon EF
Nikon F
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 1.4
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 14 elementów / 10 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 63.26°
Minimalna odległość ogniskowania 30
Tryb makro nie
Średnica filtra 72 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa Ultrasonic Silent Drive
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 102,3 x 80,9 mm
Waga 805 g
Akcesoria dwa dekielki
pokrowiec ochronny
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 930 funtów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)