Sigma prezentuje nowy konwerter i zapowiada pracę nad 11 obiektywami Art z mocowaniem L

Autor: Michał Chrzanowski

26 Luty 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Konwerter MC-21 ma pozwalać na podłączenie 29 obiektywów Sigma do pełnoklatkowych aparatów Panasonic Lumix S1 i S1R oraz Leica SL. Poza tym producent potwierdził też trwające prace nad 11 stałkami z linii ART, które będą dostępne w wersjach z mocowaniem L.

Zaprezentowany konwerter Sigma MC-21 pozwoli na podłączenie aż 29 obiektywów Sigma z mocowaniem Canon EF lub Sigma SA do aparatów wyposażonych w bagnet L, czyli do modeli Panasonic Lumix S1 i S1R oraz Leica SL. Adapter MC-21 ma zaimplementowane dane bazowe wszystkich obiektywów Sigma, a wgrane oprogramowanie pozwala na skuteczne sterowanie przysłoną oraz stabilną i szybką pracą systemu AF, ale tylko w trybie pojedynczym, gdyż konwerter nie jest kompatybilny z AF-C.

- Szczegółowe dane potrzebne do stabilnej  pracy zestawu są przechowywane w konkretnych obiektywach, dzięki czemu konwertery MC-21 nie wymagają aktualizowania oprogramowania nawet w przypadku pojawienia się nowych obiektywów w ofercie Sigmy. Ponadto konwertery MC-21 zapewniają współpracę z oprogramowaniem aparatów korygującym winietowanie, aberrację chromatyczną czy dystorsję - zaznacza producent.

Natomiast w celu eliminacji niepożądanych blików i refleksów wnętrze konwertera wyłożone zostało specjalnym czarnym materiałem. Poza tym adapter zapewnia rejestrację danych EXIF (m.in. rodzaj obiektywu, ogniskowa czy wartość przysłony) oraz został wyposażony w gniazdo umożliwiające mocowanie zestawu z obiektywem na statywie.

Ale konwerter MC-21 to nie jedyna nowość. Sigma potwierdziła także trwające prace na 11 stałkami z profesjonalnej linii Art. Poniżej prezentujemy listę obiektywów, które będą dostępne w nowych wersjach z mocowaniem L.

  • 14 mm f/1.8 DG HSM Art
  • 20 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 24 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 28 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 35 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 40 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 50 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 70 mm f/2.8 DG Macro Art
  • 85 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 105 mm f/1.4 DG HSM Art
  • 135 mm f/1.8 DG HSM Art

Jak zapewnia producent, powyższe konstrukcje mają być zoptymalizowane pod kątem pracy autofokusa z aparatami Panasonic i Leica. Do tego mają efektywne współpracować z wbudowanym w korpusy Lumix systemem stabilizacji obrazu oraz funkcją rozpoznawania konkretnych modeli obiektywów, co ma przełożyć się na automatyczną korektę takich wad optyki jak aberracja chromatyczna. Na razie jednak producent nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Niemniej jednak możemy się spodziewać, że w najbliższych tygodniach lub miesiącach odsłoni wszystkie karty i poda dostępności poszczególnych modeli z mocowaniem L.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4