Lensbaby Trio 28 mm f/3.5 - trzy w jednym

Autor: Maciej Luśtyk

6 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Znany producent obiektywów efektowych właśnie zaprezentował kolejną oryginalną propozycję. Lensbaby Trio 28 to szkło do bezlusterkowców, które jest połączeniem aż 3 różnych konstrukcji.

Z efektami nie można przesadzać, ale czasem to właśnie one potrafią ożywić zdjęcie, któremu czegoś brakowało. Zawsze też wyglądają lepiej, gdy stworzone są bezpośrednio w aparacie, a nie na etapie postprodukcji. To właśnie umożliwiają nam szkła Lensbaby, które dzięki ciekawym konstrukcjom zdążyły już uplasować sobie pozycję na rynku.

Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z obiektywami producenta doskonałą propozycją może okazać się zaprezentowany właśnie Lensbaby Trio 28 mm f/3.5, który w jednej konstrukcji łączy atrybuty aż 3 szkieł z oferty firmy (Twist, Velvet i Sweet). Wszystko to za sprawą 3 różnych układów optycznych, między którymi możemy przełączać się za pomocą obracanego modułu.

Efekt Twist pozwoli nam uzyskać ostry środek kadru i charakterystyczne „zakręcone” bokeh w partiach skrajnych. W trybie Sweet na brzegach kadru pojawi się narastające rozmycie, gdy zaś przełączymy się na pozycję Velvet, w lekko rozmytych brzegach kadru, wokół jasnych partii obrazu pojawi się przyjemna dla oka poświata.

Ciekawa konstrukcja ma jednak pewną wadę. Jest nią stała przysłona f/3.5, co może znacznie utrudnić kontrolę nad czasem migawki i sprawić, że w niektórych sytuacjach szkło okaże się bezużyteczne. Pocieszeniem niech będzie fakt, że Trio 28 pozwala ostrzyć już z odległości 20 cm. Możliwe jest także mocowanie filtrów o średnicy 46 mm.

Przykładowe działanie efektu Twist

Przykładowe działanie efektu Sweet

Przykładowe działanie efektu Velvet

Szkło o wymiarach 6,9 x 6,9 x 5 cm i wadze 138 g dostępne jest w przedsprzedaży w wersjach z mocowaniami Sony E, Mikro Cztery Trzecie i Fujifilm X. Producent zaznacza jednak, że w przypadku aparatów pełnoklatkowych może występować delikatna winieta. Za Trio 28 zapłacimy 280 dolarów. To niemało, ale we właściwych rękach będą to dobrze wydane pieniądze.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie pod adresem lensbaby.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan AF 75 mm f/2 ED od teraz także z mocowaniem L-Mount. To imponująca portretówka za 1000 zł
TTartisan AF 75 mm f/2 ED od teraz także z mocowaniem L-Mount. To imponująca portretówka za 1000 zł
Latem zeszłego roku TTartisan wypuściło niedrogi obiektyw 75 mm f/2, który ze względu na charakterystykę nazwano chińskim Biotarem. Teraz pierwszy pełnoklatkowy obiektyw AF producenta...
4
Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ - pierwszy obiektyw RF z elektronicznie sterowanym zoomem
Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ - pierwszy obiektyw RF z elektronicznie sterowanym zoomem
Nowy Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ kierowany jest do twórców poszukujących elastycznego i kompaktowego rozwiązania przeznaczonego do produkcji wideo. To jednocześnie pierwszy obiektyw RF...
3
Canon RF 20 mm f/1.4L VCM  - kolejny obiektyw z serii hybrydowych stałek RF
Canon RF 20 mm f/1.4L VCM - kolejny obiektyw z serii hybrydowych stałek RF
Canon prezentuje nowy obiektyw systemu R do ujęć szerokokątnych - od krajobrazów, przez architekturę, po wnętrza. Choć jasny i szerokokątny, RF 20 mm f/1.4L VCM zachowuje spójną formę z...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)