Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nieco ponad rok temu Panasonic zaprezentował obiektyw portretowy 42.5 mm produkcji Leici. Przy okazji dzisiejszego konwentu we Frankfurcie, producent pokazał bardzo podobny produkt, różniący się jednak budową optyki. Układ optyczny obiektywu Panasonic Lumix G 42,5 mm f/1,7 ASPH POWER O.I.S składa się z 10 elementów w 8 grupach. W jego budowie wykorzystano soczewkę asferyczną, dzięki czemu zminimalizowane zostało występowanie zniekształceń, a specjalne powłoki antyrefleksyjne zapobiegają powstawaniu flar i odblasków. Obiektyw wyposażono w 7-listkową przysłonę, którą możemy otworzyć do wartości f/1,7, co umożliwia uzyskanie efektownego i plastycznego rozmycia. Nowe szkło Panasonica umożliwia ostrzenie od 31 cm.
Nowy obiektyw wyposażono w system stabilizacji obrazu POWER O.I.S i system AF z silnikiem krokowym, co zapewnić ma komfortową pracę w każdych warunkach. Całość zamknięto w metalizowanej obudowie dostępnej w kolorze czarnym i srebrnym. Obiektyw przeznaczony jest do aparatów w systemie Mikro Cztery Trzecie. Nie znamy jeszcze ceny w jakiej obiektyw pojawi się na polskim rynku.
Więcej informacji znajdziemy na stronie panasonic.pl
Informacja prasowa:
Frankfurt (Niemcy), 23 lutego 2015 r. ― Panasonic wprowadza na rynek nowy wymienny obiektyw LUMIX G 42,5 mm/F1,7 ASPH./POWER O.I.S. (odpowiednik 85 mm w aparacie analogowym 35 mm) przeznaczony do aparatów z serii LUMIX G kompatybilnych ze standardem Mikro Cztery Trzecie. Oprócz maksymalnej przysłony F1,7 obiektyw LUMIX G 42,5 mm/F1,7 ASPH./POWER O.I.S. jest także wyposażony w funkcję optycznej stabilizacji obrazu i ciągły autofokus.
W nowym systemie obiektywu złożonym z 10 elementów optycznych w 8 grupach zastosowano soczewkę asferyczną. Taka soczewka ogranicza aberracje sferyczne i zniekształcenia. Popularna odległość ogniskowa 42,5 mm na poziomie średniego teleobiektywu (odpowiednik 85 mm w aparacie analogowym 35 mm) doskonale sprawdza się przy zdjęciach w orientacji pionowej z bogatym efektem stereoskopowym. Takie rozwiązanie w połączeniu z szybką przysłoną pozwala uzyskać efektowne rozmycie, a przez to ciekawe, kreatywne zdjęcia. Uniwersalna odległość ostrzenia 31 cm ułatwia fotografowanie obiektów w naturalnej wielkości i w zbliżeniu (na przykład robienie zdjęć potraw).
Z uwagi na typową dla obiektywów z dużą przysłoną małą głębię ostrości nawet minimalne drżenie ręki przy fotografowaniu z takim obiektywem może pogorszyć ostrość. Jednak mechanizm POWER O.I.S. (optyczna stabilizacja obrazu) zintegrowany z obiektywem LUMIX G 42,5 mm/F1,7 ASPH./POWER O.I.S. skutecznie kompensuje nie tylko małe i szybkie ruchy, ale także powolne przesunięcia w większym zakresie, pomagając uzyskać bardzo ostry obraz nawet przy słabym oświetleniu nocą lub w pomieszczeniu.
System wewnętrznego ostrzenia gwarantuje doskonałą rozdzielczość i kontrast
w zakresie od zbliżenia do nieskończoności. Zastosowanie nowo opracowanego silnika krokowego zapewnia płynne i ciche działanie systemu autofokusu zarówno przy fotografowaniu, jak i przy nagrywaniu filmów. Zwłaszcza parametry autofokusu są znacznie lepsze w porównaniu z autofokusem z detekcją fazy opartym na szybkim obiektywie z mniejszą wartością F. Po zamocowaniu obiektywu do jednoobiektywowego bezlusterkowego cyfrowego aparatu fotograficznego z serii LUMIX G można korzystać z kontrastowego systemu autofokusu o wysokiej precyzji i szybkości działania 240 klatek na sekundę.
Siedem listków przysłony nadaje jej okrągły kształt. Zapewnia to atrakcyjny i płynny efekt rozmycia podczas fotografowania przy szeroko otwartej przysłonie. Niezawodny metalowy mechanizm mocujący sprawia, że obiektyw znakomicie sprawdza się przy aktywnym użytkowaniu, a wielowarstwowa powłoka minimalizuje powstawanie poświaty i odblasku, podnosząc jakość uzyskanych zdjęć. Nowy obiektyw LUMIX G 42,5 mm/F1,7 ASPH./POWER O.I.S. z metalizowanym czarnym lub srebrnym korpusem jest stylistycznie dopasowany do jednoobiektywowych bezlusterkowych aparatów cyfrowych z serii LUMIX G.