Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1,4G to obiektyw spodziewany, od jakiegoś czasu wręcz oczekiwany. Jego poprzednik należał jeszcze do starszego "pokolenia" - korzystał z silnika AF w korpusie, miał pierścień przysłon itd. Nowy model przypomina ostatnie konstrukcje - litera "G" oznacza, że sterowanie przysłoną może się odbywać jedynie z korpusu (brak pierścienia przysłon), a symbol "AF-S" oznacza obecność szybkiego i cichego silnika AF SWM.
Konstrukcja optyczna Nikkora 85mm f/1,4G chociaż dosyć prosta, to została nieco zmodyfikowana w stosunku do poprzednika - teraz to 10 soczewek ustawionych w 9 grup. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 85 centymetrów, co przekłada się na skalę odwzorowania na poziomie 0,12x. Nowy Nikkor został wyposażony w 9-listkową przysłonę, która według producenta gwarantuje przyjemne oddanie nieostrości. Tak jak wszystkie obiektywy Nikona z wyższej półki opisywana nowość ma powloki nanokrystaliczne, które mają ograniczać pojawianie się przebarwień, flar i blików.
Więcej szczegółów na temat tego szkła można znaleźć w informacji prasowej i specyfikacji technicznej:
AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G
AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G został zaprojektowany z myślą o profesjonalnej fotografii portretowej. Wyjątkowo duży otwór względny f/1,4 zapewnia wyrazisty obraz, a 9 zaokrąglonych listków przysłony daje efektowny bokeh. Układ optyczny obiektywu
AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G składa się z 10 soczewek ułożonych w 9 grupach. Opracowane przez firmę Nikon powłoki nanokrystaliczne, znacznie ograniczają poświatę i odblaski, zapewniając obraz o wysokim kontraście oraz bogatej kolorystyce, nawet w najbardziej wymagających warunkach oświetleniowych.
Obiektyw wyposażono w silnik Silent Wave Motor (SWM), który umożliwia szybkie i dyskretne działanie autofokusa, jak i precyzyjne ręczne ustawianie ostrości.
Magnezowy korpus z uszczelnieniami zapewnia doskonałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych i kurzu. Dzięki niewielkiej wadze 595 g, AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G doskonale sprawdza się w pracy z takimi korpusami, jak Nikon D700 czy seria D3.