Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Dawno nie odnotowaliśmy premiery pełnoklatkowego obiektywu typu superzoom. Nikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR może się pochwalić 10,7-krotnym zoomem. Parametry tego szkła sugerują, że jest to konstrukcja przeznaczona dla amatorów. Pod rozwagę mogą go również brać podróżnicy, którzy w zamian za maksymalną uniwersalność pójdą na kompromis w innych obszarach.
Konstrukcja optyczna Nikkora 28-300 mm jest dość skomplikowana - to 19 soczewek ustawionych w 14 grup. Dwa elementy wykonano ze szkla ED, a trzy są asferyczne. Nowy superzoom Nikona został wyposażony w stabilizację obrazu VRII (o deklarowanej skuteczności 4EV) i cichy silnik autofokusa SWM. Obiektyw w całym zakresie ogniskowych ostrzy od 0,5 metra - w zakresie "tele" skala odwzorowania wynosi 0,32x. Podczas zmiany ogniskowej Nikkor 28-300mm dość znacznie zmienia swoje rozmiary producent, w związku z czym producent wyposażył go w blokadę rozsuwania. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas przenoszenia obiektywu w plecaku czy torbie.
Po dalsze szczegóły odsyłamy do specyfikacji technicznej:
AF-S NIKKOR 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR
AF-S NIKKOR 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR to uniwersalny super-zoom z powiększeniem 10,7x, który dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych oraz niewielkich rozmiarach i masie doskonale sprawdza się w fotografii podróżniczej.
W obiektywie zastosowano układ optyczny z dwoma soczewkami ze szkła ED oraz trzema soczewkami asferycznymi, eliminując w ten sposób aberracje, które zwykle występują w superzoomach. Nowy Nikkor wyróżnia się także bardzo krótkim minimalnym dystansem ustawiania ostrości, wynoszącym w całym zakresie ogniskowych 50 cm.
Nowy model wyposażono w system redukcji drgań VR drugiej generacji. Rozwiązanie to gwarantuje stabilniejszy obraz w wizjerze, dzięki czemu autofokus działa sprawniej, a kadrowanie jest precyzyjniejsze, szczególnie w przypadku wąskich kadrów. Silnik Silent Wave Motor (SWM) zapewnia ciche i szybkie ustawianie ostrości w całym zakresie ogniskowych, zarówno w przypadku automatycznej, jak i ręcznej korekty.
W modelu AF-S NIKKOR 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR zastosowano blokadę pierścienia zooma zapobiegającą niekontrolowanym wysunięciom się obiektywu w czasie kadrowania lub podczas transportu, gdy obiektyw nie jest używany. Aby zagwarantować wysoką trwałość, korpus obiektywu oparto o liczne elementy wykonane z aluminium.