Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Koncern Sony zaprezentował trzy nowe obiektywy stałoogniskowe do systemu Alpha. Wygląda na to, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zawodowcy z pewnością zwrócą uwagę na pełnoklatkowe szkło firmowane przez Zeissa: Distagon T* 24 mm f/2 ZA SSM (które zostało już {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=10460;zapowiedziane na ostatnich targach PMA). Obiektyw ostrzy od 19 centymetrów, a za ciche i sprawne ustawianie ostrości odpowiada ultradźwiękowy mechanizm SSM. Tradycyjnie można się też spodziewać najwyższej jakości wykonania - producent chwali się metalową obudową.
Dwa pozostałe obiektywy powinny zwrócić uwagę amatorów. Niepełnoklatkowy model DT 35 mm f/1,8 SAM po założeniu do aparatu z matrycą APS-C da kąt widzenia zbliżenia do standardowej 50-tki. Obiektyw wyróżnia się niewielką minimalną odległością ostrzenia, która wynosi 23 centymetry. Ostatnia nowość to pełnoklatkowy obiektyw 85 mm f/2,8 SAM, czyli idealny do portretu.
]
Więcej szczegółów można znaleźć w specyfikacjach i informacji prasowej firmy Sony:
Sony powiększa ofertę obiektywów z mocowaniem A do lustrzanek Alpha trzy nowe modele
Bogata, licząca ponad 30 modeli oferta obiektywów Sony z mocowaniem bagnetowym A powiększy się o kolejne modele przeznaczone zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących użytkowników lustrzanek cyfrowych.
Obiektyw Distagon T* 24 mm F2 ZA SSM (SAL24F20Z) jest przykładem uznanej konstrukcji Carl Zeiss Distagon i podobnie jak obecne modele Planar (SAL85F14Z) i Sonnar (SAL135F18Z) został opracowany we współpracy z firmą Carl Zeiss. Powstał z myślą o doświadczonych fotografach poszukujących wyrastającego ponad przeciętność obiektywu szerokokątnego o dużym otworze względnym.
Model DT 35 mm F1,8 SAM (SAL35F18) powiększy serię "Easy Choice" o ważną ogniskową 35 mm. Obiektywy z serii "Easy Choice" są pomyślane jako zwarte i lekkie konstrukcje atrakcyjne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych fotografów. Każdy z nich jest przeznaczony do określonego zastosowania, na przykład zdjęć portretowych lub makrofotografii.
Model 85 mm F2,8 SAM (SAL85F28) to kolejny obiektyw z serii "Easy Choice". Jego ogniskową - 85 mm - uważa się za standard w dziedzinie fotografii portretowej, co wynika z możliwości uzyskania naturalnej perspektywy. Obiektyw ten jest wyjątkowo zwarty i lekki: waży tylko 175 g.
Distagon T* 24 mm F2 SSM (SAL24F20Z)
Model Distagon T* 24 mm F2 SSM (SAL24F20Z) założony do klasycznej lustrzanki lub aparatu cyfrowego z pełnoklatkową matrycą 24 x 36 mm pełni rolę szerokokątnego obiektywu o ogniskowej 24 mm; w przypadku lustrzanek z matrycą APS-C można go natomiast używać jako obiektywu ogólnego przeznaczenia o kącie widzenia odpowiadającemu obiektywowi o ogniskowej 36 mm (w przeliczeniu na klasyczny format 35 mm). Opracowane we współpracy z firmą Carl Zeiss urządzenie stanowi przykład cenionej konstrukcji Carl Zeiss Distagon retro focus, stworzonej właśnie dla obiektywów szerokokątnych.
Nowy model wyróżnia się dużą szybkością nastawiania ostrości i wyjątkowo cichą, bardzo płynną pracą, która jest zasługą wbudowanego silnika SSM (Super Sonic wave Motor).
Cechuje go również szeroki zakres dozwolonych odległości od fotografowanego przedmiotu: od 0,19 m do nieskończoności. 9-listkową przysłonę można otworzyć aż do wartości F2, co ułatwia uzyskanie pięknie rozmytego, naturalnie wyglądającego tła (efekt bokeh).
Zgodnie z tradycją firmy Carl Zeiss, tubus obiektywu jest w całości wykonany z metalu i odznacza się bardzo wysoką jakością wykończenia. W efekcie nowy model już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę swą jakością.
DT 35 mm F1,8 SAM (SAL35F18)
Model DT 35mm F1,8 SAM (SAL35F18) należy do serii "Easy Choice", którą tworzą zwarte, lekkie konstrukcje dla fotografów na każdym poziomie zaawansowania. Obiektyw waży zaledwie 170 g, nie obciąży więc specjalnie torby, w której są już szkła dostarczone razem z korpusem.
Po założeniu do lustrzanki z matrycą APS-C obiektyw posiada kąt widzenia odpowiadający obiektywowi o ogniskowej około 50 mm (w przeliczeniu na format 35 mm), co pozwala na wykorzystanie go do różnych zastosowań, między innymi do codziennego fotografowania i zdjęć portretowych. Podczas fotografowania z ręki w słabym świetle atutem okaże się duża jasność obiektywu, wynosząca F1,8.
Model DT 35 mm F1,8 SAM (SAL35F18) ma także najmniejszą w swojej klasie minimalną odległość ustawiania ostrości: 0,23 m. Pozwala przez to na uzyskiwanie imponujących zbliżeń. Całości dopełnia wewnętrzny silnik SAM (Smooth Autofocus Motor), gwarantujący szybkie i płynne nastawianie ostrości.
85 mm F2,8 SAM (SAL85F28)
Pojawienie się pierwszego pełnoklatkowego obiektywu z serii "Easy Choice" otwiera ważny rozdział w jej rozwoju. Ze względu na naturalną pespektywę ujęcia, obiektywy o ogniskowej 85 mm uważa się za standard w fotografii portretowej. W przypadku lustrzanek cyfrowych z matrycą APS-C model ten będzie miał kąt widzenia odpowiadający średniemu teleobiektywowi o ogniskowej 127,5 mm (w przeliczeniu na format 35 mm). Warto więc zwrócić uwagę na fakt, że jego konstrukcja optyczna typu Sonnar jest uznawana za idealną właśnie dla średnich teleobiektywów.
Obiektyw ostro odwzorowuje obraz od środka ujęcia aż po same narożniki, ale w razie potrzeby duży maksymalny otwór względny kołowej przysłony - F2,8 - pozwala na miękkie rozmycie obrazu. Minimalna odległość od fotografowanego obiektu wynosi tylko 0,6 m i jest najniższa w tej klasie urządzeń. Dla zapewnienia płynnego działania systemu AF obiektyw jest wyposażony w technologię silnika SAM.
Wysoka jakość optyki i mechaniki tego obiektywu kwalifikuje go do poważnych zastosowań w rękach średnio i bardzo doświadczonych użytkowników.