Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Plebiscyt na najlepszy produkt i wydarzenie artystyczne zorganizowaliśmy już po raz czwarty. W stosunku do ubiegłorocznej edycji nastąpiło kilka zmian. Na prośbę czytelników i producentów sprzętu dodaliśmy nową kategorię "Obiektyw roku", a "Aparat kompaktowy roku" był w tym roku wybierany spośród naszych nominacji, co znacznie ułatwiło głosowanie. Swoimi opiniami podzieliło się ponad 2000 czytelników - serdecznie dziękujemy za bezinteresowny i dzięki temu wiarygodny głos w naszym plebiscycie.
Aparat systemowy roku 2008
Aparaty systemowe - do tej pory głównie lustrzanki i dalmierzowce. W tym roku do tej kategorii trafił też aparat wymykający się z dotychczasowych klasyfikacji, czyli Panasonic G1. Według zapowiedzi producenta jest to pierwszy korpus nowego, szerszego systemu - stąd obecność w tej, a nie innej kategorii. Nasi czytelnicy postawili jednak na sprawdzone (i od lat popularne) lustrzanki. Trzecie miejsce przypadło długo oczekiwanemu Canonowi EOS 5D Mark II - zdobył 372 głosy. Miejsce drugie, z przewagą tylko jednego głosu, zajął Nikon D90 - 373 głosy. Bezapelacyjnym zwycięzcą został Nikon D700, który zgromadził aż 605 głosów. W ubiegłbym roku wygrał Nikon D3, czyli starszy brat tegorocznego laureata. Przez ten okres zyskał ogromne uznanie i sympatię rzeszy fotografów - nawet tych, którzy nie korzystają z niego na co dzień. Nic więc dziwnego, że spora część tej sympatii przelała się na Nikona D700, który został skonstruowany jako świetna mieszanka D3 i D300 (drugie miejsce przed rokiem).
Obiektyw roku 2008
Nowa kategoria i od razu "sprawczyni" wydarzenia bez precedensu - najmniejszej możliwej różnicy między drugim, a pierwszym miejscem - jednego punktu. Z trzecim miejscem nie było problemu. Zajął je przebudowany i odświeżony Canon EF 24mm f/1,4L II USM, na którego zagłosowało 169 osób. Po wyrównanej walce, drugie miejsce zajął kitowy obiektyw Nikona D90, czyli Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR (197 głosów) - czytelnicy docenili kolejny stosunkowo tani obiektyw sprzedawany w zestawie z aparatem, który jednocześnie odznacza się bardzo przyzwoitymi osiągami optycznymi. Zwycięskim szkłem została Leica Noctilux-M 50 mm f/0,95 ASPH. Jak wspomnieliśmy wcześniej, stało się tak dzięki pojedynczemu głosowi - w sumie było ich 198. Czytelnicy najwyraźniej ulegli czarowi historii, jakości i oczywiście niesamowitej jasności. My się cieszymy, że ciągle są producenci skłonni do produkowania takich "perełek".
Aparat kompaktowy roku 2008
W kategorii ciągle najpopularniejszych aparatów cyfrowych - kompaktów - obyło się bez większych niespodzianek. Trzecie miejsce zajął Panasonic Lumix DMC-LX3, do spółki z bliźniaczą konstrukcją - Leicą D-Lux 4. Japońsko-niemiecki duet zdobył 132 głosy. Nieco więcej, 137 głosów, zdobyła Sigma DP2. W związku z tym, że aparatu nie ma jeszcze w sklepach, wynik ten odczytujemy jako poparcie dla idei małego aparatu, który nie ustępuje jakością zdjęć znacznie większym lustrzankom. Z dużą przewagą zwyciężył następca ubiegłorocznego triumfatora - Canon PowerShot G10. Najbardziej zaawansowany z PowerShotów zdobył głosy 380 czytelników. W opinii wielu G-dziesiątka jest najbardziej udanym przedstawicielem tej serii, nic więc dziwnego, że przypadła też do gustu głosującym.
Wydarzenie artystyczne roku 2008
Ta kategoria od jakiegoś czasu sprawia nam ogromną przyjemność i satysfakcję. Przypomnijmy sytuację sprzed roku - najwięcej głosów dostał organizowany przez Fotopolis.pl "Czterobój Fotograficzny". Za głosy podziękowaliśmy, ale nagrodę wręczyliśmy Miesiącowi Fotografii w Krakowie, który zdobył najwięcej głosów spośród pozostałych wydarzeń. W tym roku sytuacja się powtórzyła - Pięciobój Fotograficzny Fotopolis.pl zdobył 483 głosy i wyprzedził Miesiąc Fotografii w Krakowie (426 głosów) i Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (226 głosów). W tym roku uznaliśmy, że poddamy się woli naszych czytelników. Nagrodę odebrała Marta Sinior, która zajmuje się w naszej redakcji wydarzeniami kulturalnymi i przewodniczy Jury Pięcioboju.
Wyróżnienia redakcji
W tym roku postanowiliśmy niemal całkowicie zrezygnować z wyróżnień redakcyjnych. Przygotowaliśmy tylko jedno - dla Ireneusza Zjeżdżałki - fotografa-artysty, redaktora naczelnego "Kwartalnika Fotografia", popularyzatora fotografii, krytyka, który konsekwentnie promował młodych i zdolnych fotografów. Ireneusz Zjeżdżałka zmarł 25 lipca tego roku po ciężkiej chorobie.
Pięciobój Fotograficzny
Urodzinowe spotkanie wykorzystaliśmy też do wręczenia nagród uczestnikom Pięcioboju Fotograficznego (ostateczne wyniki publikowaliśmy już wcześniej). Niestety, z różnych względów nie wszyscy nagrodzeni mogli dotrzeć. Na szczęście dotarł Michał Bojara - laureat Grand Prix. Wielobojowej tradycji stało się zadość - zwycięzca z powodu ilości nagród miał problemy z opuszczeniem sceny.
Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom, urodzinowym gościom, partnerom i współpracownikom za kolejny udany rok. Już teraz zapraszamy do następnych konkursów, plebiscytów i codziennego odwiedzania Fotopolis.p