Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Forumowicz o pseudonimie imagewest zwrócił uwagę na patent o numerze 7 138 663 złożony przez Nikon Corporation (Japonia) 11 grudnia 2003 roku, czyli niewiele ponad półtora roku po premierze pierwszego fotograficznego sensora rejestrującego wszystkie składowe koloru na poziomie każdego piksela, czyli matrycy Foveon X3. Rozwiązanie firmy, która właśnie skończyła 90 lat, jest jednak oparte na odmiennym podejściu.
W górnej warstwie sensora umieszczono mikrosoczewki, które skupiają światło kierując je do kolejnej warstwy (przez otwory w masce nieprzepuszczającej światła), w której umieszczono fotodiody uczulone kolejno na niebieską, zieloną i czerwoną składową światła. Nad każdą z nich znajduje się ustawione pod kątem zwierciadło dichroiczne (filtr przepuszczający światło w określonym zakresie widma a odbijający światło w każdym innym zakresie). Zwierciadło umieszczone nad "niebieską" fotodiodą przepuszcza światło niebieskie, resztę kierując w stronę fotodiody zielonej i czerwonej. Filtr nad "zieloną" fotodiodą kieruje do niej zieloną składową, odbijając resztę do fotodiody "czerwonej". Znajdujący się nad nią filtr pochłania zakres podczerwieni, kierując czerwoną składową widma do ostatniego fotoelementu.
Jak widać, jest to podejście diametralnie różne od rozwiązania zastosowanego w Foveonie X3 (opartym na warstwach podobnych do budowy filmu kolorowego). Warto jednak zauważyć, że Nikon rozważa wykorzystanie w swoich aparatach matryc rejestrujących wszystkie składowe koloru na poziomie każdego punktu światłoczułego. Ciekawe, jak skomplikowana budowa wpłynie na jakość obrazu - zalet odejścia od mozaiki Bayera nie musimy bowiem chyba powtarzać. Co prawda patent złożono ponad trzy i pół roku temu, ale wciąż jest nadzieja, że opisywane rozwiązanie trafi do produkcji. Trzymamy kciuki.
Więcej szczegółów na anglojęzycznej stronie poświęconej opisywanemu patentowi na stronach amerykańskiego urzędu patentowego.