Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Poniżej zamieszczamy tekst i apel Stefana Figlarowicza - kierownika projektu oraz Wojciecha Bonisławskiego - Dyrektora Muzeum:
Projekt realizowany jest pod patronatem Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu operacyjnego PATRIOTYZM JUTRA. Będzie on polegał na gromadzeniu relacji twórców, osób związanych z organizacjami i instytucjami kulturalnymi, naukowymi oraz uczestników - odbiorców tych wydarzeń. Jest to wieloletni projekt ciągły. Pod koniec każdego roku ukazywać się będzie katalog prezentujący efekty naszej pracy. Relacje i dokumenty będą przechowywane, opracowywane i udostępniane przez Dział Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Planowane jest także stworzenie strony internetowej na której na bieżąco prezentowane będą najciekawsze materiały.
Udział artystów w powszechnym ruchu solidarnościowym dowodzi, że jego idee naprawdę skupiały nas wszystkich ponad różnymi społecznymi podziałami. Sztuka zaangażowana tamtego okresu powstawała nie z nakazu czy przymusu, ale z wolnej woli twórców, którzy otwarcie manifestowali swoje poglądy i wyrażali swój czas. Taka postawa budziła społeczne uznanie i ułatwiała porozumienie między artystami i publicznością. Ożywione nieoficjalne życie kulturalne oparte na tym porozumieniu było istotnym czynnikiem sprawczym atmosfery lat osiemdziesiątych.
Artystyczny sprzeciw realizowany był przez twórców i instytucje niezależne lub niepokorne. Znajdował wyraz w najróżniejszych formach ekspresji/wypowiedzi, od sztuk plastycznych, poprzez muzykę i estradę, spotkania z artystami i krytykami, po teatr i happening, a także niezależną działalność wydawniczą i informacyjną. Bardzo istotny był też udział i pomoc intelektualistów i naukowców, którego przejawem były między innym organizowane spotkania, wykłady i seminaria. W ruchu tym ważną rolę odegrał Kościół Katolicki.
Apelujemy do osób biorących czynny udział w tamtych wydarzeniach lub mających o nich informacje lub materiały archiwalne o kontakt z sekretariatem Projektu. Prosimy także instytucje naukowe, archiwa, biblioteki, muzea, uczelnie o pomoc i przekazywanie nam informacji o dotychczas zgromadzonych zbiorach i pracach naukowych na ten temat. Stefan Figlarowicz oraz Wojciech Bonisławski
Do czasu uruchomienia oddzielnej strony internetowej, informacje i komunikaty dotyczące Projektu będą się ukazywać na stronie Gdańskiej Galerii Fotografii MNG.
Adres galerii:
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I nr 3/5, 80-834 Gdańsk
(vis a` vis Kaplicy Królewskiej)
tel/fax 058 301 71 47