Nie żyje Constantine „Costa” Manos. Słynny fotograf Magnum zmarł w wieku 90 lat

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Styczeń 2025
Artykuł na: 4-5 minut

„Jestem fotografem ludzi i zawsze interesowali mnie ludzie”. Po przegranej walce z chorobą 3 stycznia 2025 roku zmarł Constantine „Costa” Manos, od 1963 roku fotograf agencji Magnum Photos.

Constantine „Costa” Manos urodził się w 1934 roku w Kolumbii (Karolina Południowa) w rodzinie greckich imigrantów. Jego miłość do fotografii rozwinęła się już w młodym wieku. Gdy miał 13 lat dołączył do szkolnego klubu fotograficznego i w ciągu kilku lat został profesjonalnym fotografem pracującym dla lokalnej gazety. Z czasem jego inspiracją stał się Henri Cartier-Bresson, którego książka „Decydujący moment” miała ogromny wpływ na jego twórczość.

W czasie studiów na Uniwersytecie Południowej Karoliny Manos zainteresował się fotografowaniem ludzi i ich codziennego życia. Jego prace dokumentowały społeczności afroamerykańskie, w tym mieszkańców wyspy Daufuskie, gdzie żyli przedstawiciele społeczności Gullah Geechee, zachowujący część afrykańskiej kultury. W swoich pierwszych zdjęciach poruszał kwestie segregacji rasowej i warunków życia Afroamerykanów na południu USA.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Constantine Manos (@constantine.manos)

Po ukończeniu studiów Manos służył w armii amerykańskiej, a po zakończeniu służby przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie pracował dla takich magazynów jak Esquire, Life i Look. Jego zdjęcia kobiety opłakującej na pogrzebie czarnoskórego żołnierza, który zginał w Wietnamie stały się jednym z jego najbardziej znanych obrazów. W latach 60. spędził trzy lata w Grecji, gdzie stworzył projekt A Greek Portfolio, który zyskał uznanie na międzynarodowych wystawach.

W 1963 roku Manos dołączył do Magnum Photos, agencji fotograficznej, której członkiem pozostał przez resztę kariery. Jego projekty obejmowały zarówno życie w amerykańskich miastach, jak i dokumentację wydarzeń związanych z mniejszościami, takich jak marsze na rzecz praw osób homoseksualnych w latach 90. Manos zyskał także międzynarodowe uznanie za swoje prace z serii „American Color”, ukazującej różnorodność i kolory amerykańskiego życia codziennego.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Constantine Manos (@constantine.manos)

Od 2008 roku Manos mieszkał w Provincetown ze swoim mężem i partnerem od 61 lat, Michaelem Prodanou. Zmarł 3 stycznia 2025 roku w wieku 90 lat, po długiej walce z chorobą Alzheimera. Jego prace znajdują się w wielu prestiżowych muzeach na całym świecie, a jego twórczość pozostaje istotnym wkładem w fotografię dokumentalną.

Z szerszą biografią i twórczością zmarłego Constantina Manosa można zapoznać się na stronie Magnum Photos.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów światłoczułych
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów...
Gdy ktoś mówi, że coś jest niemożliwe, daj to Chińczykom. Już niebawem wystartować ma nowa chińska marka, która zaoferuje kompletną ofertę nowych filmów i materiałów światłoczułych,...
5
Ciąg dalszy afery wokół "Napalm Girl". Czy to on jest autorem słynnej fotografii?
Ciąg dalszy afery wokół "Napalm Girl". Czy to on jest autorem słynnej fotografii?
W zeszłym tygodniu informowaliśmy was o zaskakujących zarzutach podważających 50-letnią historię ikonicznego zdjęcia z wojny w Wietnamie. Dokument kwestionujący autorstwo znanej...
8
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2024. Znamy wyniki plebiscytu Fotopolis
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2024. Znamy wyniki plebiscytu Fotopolis
Już po raz 20 tworzycie z nami ranking najlepszych produktów fotograficznych na polskim rynku. Oto jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia uznaliście za najlepsze w...
44