Nie żyje Constantine „Costa” Manos. Słynny fotograf Magnum zmarł w wieku 90 lat

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Styczeń 2025
Artykuł na: 4-5 minut

„Jestem fotografem ludzi i zawsze interesowali mnie ludzie”. Po przegranej walce z chorobą 3 stycznia 2025 roku zmarł Constantine „Costa” Manos, od 1963 roku fotograf agencji Magnum Photos.

Constantine „Costa” Manos urodził się w 1934 roku w Kolumbii (Karolina Południowa) w rodzinie greckich imigrantów. Jego miłość do fotografii rozwinęła się już w młodym wieku. Gdy miał 13 lat dołączył do szkolnego klubu fotograficznego i w ciągu kilku lat został profesjonalnym fotografem pracującym dla lokalnej gazety. Z czasem jego inspiracją stał się Henri Cartier-Bresson, którego książka „Decydujący moment” miała ogromny wpływ na jego twórczość.

W czasie studiów na Uniwersytecie Południowej Karoliny Manos zainteresował się fotografowaniem ludzi i ich codziennego życia. Jego prace dokumentowały społeczności afroamerykańskie, w tym mieszkańców wyspy Daufuskie, gdzie żyli przedstawiciele społeczności Gullah Geechee, zachowujący część afrykańskiej kultury. W swoich pierwszych zdjęciach poruszał kwestie segregacji rasowej i warunków życia Afroamerykanów na południu USA.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Constantine Manos (@constantine.manos)

Po ukończeniu studiów Manos służył w armii amerykańskiej, a po zakończeniu służby przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie pracował dla takich magazynów jak Esquire, Life i Look. Jego zdjęcia kobiety opłakującej na pogrzebie czarnoskórego żołnierza, który zginał w Wietnamie stały się jednym z jego najbardziej znanych obrazów. W latach 60. spędził trzy lata w Grecji, gdzie stworzył projekt A Greek Portfolio, który zyskał uznanie na międzynarodowych wystawach.

W 1963 roku Manos dołączył do Magnum Photos, agencji fotograficznej, której członkiem pozostał przez resztę kariery. Jego projekty obejmowały zarówno życie w amerykańskich miastach, jak i dokumentację wydarzeń związanych z mniejszościami, takich jak marsze na rzecz praw osób homoseksualnych w latach 90. Manos zyskał także międzynarodowe uznanie za swoje prace z serii „American Color”, ukazującej różnorodność i kolory amerykańskiego życia codziennego.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Constantine Manos (@constantine.manos)

Od 2008 roku Manos mieszkał w Provincetown ze swoim mężem i partnerem od 61 lat, Michaelem Prodanou. Zmarł 3 stycznia 2025 roku w wieku 90 lat, po długiej walce z chorobą Alzheimera. Jego prace znajdują się w wielu prestiżowych muzeach na całym świecie, a jego twórczość pozostaje istotnym wkładem w fotografię dokumentalną.

Z szerszą biografią i twórczością zmarłego Constantina Manosa można zapoznać się na stronie Magnum Photos.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
8
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
274