Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Canon i Minolta dzielą między sobą najważniejsze nagrody, Nikon tylko symbolicznie, Epson dominuje wśród drukarek i skanerów, Foveon X3 podbija świat, a Leica jak zwykle poza wszelką konkurencją. Tak w skrócie można przedstawić wyniki tegorocznych nagród Europejskiego Stowarzyszenia Technik Audiowizualnych EISA.
Uwaga! Poniższe wyniki są nieoficjalne, potwierdzenie otrzymaliśmy jedynie od Minolty Polska i Canon Polska.
Europejskie nagrody branży fotograficznej za sezon 2002-2003:
Aparat: Minolta Dynax 4 (zobacz nasz artykuł)
Aparat kompaktowy: Nikon Lite Touch Zoom 140 ED
Aparat profesjonalny: Leica M7 (zobacz nasz artykuł)
Obiektyw: Tamron 28-300/3,5-6,3 XR
Film barwny: Konica Centuria Super Family
Kompaktowy aparat cyfrowy: Minolta Dimage X (zobacz nasz artykuł)
Aparat cyfrowy: Canon PowerShot G2
Profesjonalny aparat cyfrowy: Canon EOS D60 (zobacz nasz artykuł)
Drukarka fotograficzna: Epson Stylus Photo 2100
Skaner cyfrowy: Epson Perfection 2450 Photo
Innowacja w dziedzinie fotografii: Technologia Foveon X3 (zobacz nasz artykuł)
Obrazowanie cyfrowe: Adobe Photoshop 7.0 (zobacz nasz artykuł)
EISA to największa organizacja zrzeszająca ponad 50 europejskich czasopism branży foto, audio i wideo z 20 krajów. Nagrody przyznawane są raz do roku pośród produktów, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wymogiem jest czas na przetestowanie przez jurorów (do 1 czerwca dla przynajmniej 5 redakcji) oraz przewidywana lub faktyczna dostępność dla użytkowników, ale nie później niż do 15 września. Dzień ogłoszenia nagród to 15 sierpnia.
Każdy z czterech "paneli" (Foto, Video, Kino domowe i Audio) ocenia jedna redakcja z jednego kraju. Jeśli chodzi o fotografię to "polski" głos oddali redaktorzy czasopisma "Foto-Kurier", które należy do szacownego grona EISA.
Jak widać XXI edycja w najważniejszych kategoriach stanęła pod znakiem dwóch producentów. Przypomnijmy, że Canon otrzymał już nagrodę TIPA za EOS 1D oraz PowerShot S40 - oznacza to, że każdy z kluczowych produktów fotograficznych firmy jest po prostu dobry lub przynajmniej wart uwagi. Gdyby oceniać wyłącznie "po nagrodach" to Canon zdominował cyfrę i konstruktorzy z Nikona musza wziąć ten fakt pod uwagę.
Ładnie wypadła także Minolta - widać, że po jurorach z TIPA model DiMAGE X zrobił wrażenie także na redaktorach w EISA. Nic dziwnego, jest to produkt o niezwykłym wyglądzie i nowatorskiej konstrukcji przełamującej bariery w dążeniu do minimalizacji. Duże brawa za Dynaxa 4 - Minolta chyba wyspecjalizowała się w tańszych, ale dobrej jakości produktach dla osób zakochanych w fotografii, ale nie przekonanych do cyfry. Wobec braku aktywności w tej dziedzinie ze strony innych potentatów Minolta regularnie zgarnia nagrody za lustrzanki. Przypominamy, że rok temu jurorzy EISA wyróżnili Dynaxa 7!
Zespół Fotopolis gratuluje użyczając na krótko swoich stron wygranym (fragm.).
Canon Polska: Jurorzy EISA wypowiadali się o aparacie w samych superlatywach: "Canon PowerShot G2 to najsolidniejszy i najwszechstronniejszy aparat z rozdzielczością 4 megapiksele. Jest dosłownie nafaszerowany możliwościami takimi jak składany i obracany ekran LCD, ostry, trzykrotny zoom, oraz możliwość podłączenia zewnętrznego flesza. Można by sobie życzyć krótszego czasu osiągania gotowości do pracy ale z drugiej strony aparat ma bardzo żywotny i wydajny akumulator litowo-jonowy i daje naprawdę oszałamiającą jakość zdjęć." zobacz całość...
Canon Polska: "...dając rozdzielczość powyżej 6 megapikseli i rewelacyjne osiągi, Canon EOS D60 stanowi niezwykle atrakcyjną ofertę zarówno dla zawodowców jak i entuzjastów fotografii. To pierwsza cyfrowa lustrzanka o rozsądnej cenie, która daje jakość zdjęć dorównującą najlepszym aparatom cyfrowym." zobacz całość...
Minolta Polska: Uzasadnienie jury: "Minolta DiMAGE X jest bardzo stylowym 2-milionowym, niezwykle wytwornym aparatem cyfrowym o ultra kompaktowej budowie i błyskawicznym 1,8-sekundowym "starcie". Stanowi swoisty cud techniki dzięki niezwykłej konstrukcji obiektywu typu zoom, który dzięki zastosowanemu peryskopowi nie wystaje z korpusu aparatu bez względu na to, której ogniskowej używamy. Konstrukcja ta pozwala na uzyskanie zakresu ogniskowych 37-111 mm f/2,8-3,6 we wnętrzu bardzo wąskiej obudowy (84,5 x 72 x 20 mm)."
Minolta Polska: Uzasadnienie jury: "Minolta Dynax 4 jako lustrzanka małoobrazkowa należy do produktów najwyższej klasy, oferowanych w rozsądnej cenie. Jej wzorcowo mały i lekki korpus (tylko 315 g) wyposażono w zaawansowany system AF z 3-polowym czujnikiem pomiarowym, zapewniający szybszą i bardziej precyzyjną pracę. Za sprawą wielu różnych trybów pracy, Dynax 4 daje możliwość ręcznego doboru parametrów ekspozycji, bracketingu, punktowego pomiaru natężenia oświetlenia, jak też wyboru aż 12 funkcji indywidualnych. Dzięki jasnemu wizjerowi i możliwości wykonywania do 1,7 kl./s oraz blokadzie przypadkowego naświetlenia filmu, najnowszy Europejski Aparat Małoobrazkowy zachwyca poręcznością."