Nowa szybsza, tańsza i prostsza technologia produkcji optyki - czy wkroczymy w erę tanich obiektywów?

Autor: Maciej Luśtyk

23 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Izraelscy naukowcy opracowali nową laboratoryjną metodę tworzenia soczewek, która przebija tradycyjne formy pod względem wydajności, zachowując zbliżoną precyzję. Czy oznacza to niższe ceny kolejnych generacji obiektywów?

Mimo iż przez ostatnie stulecie obiektywy przeszły ogromną ewolucję, nadal do tworzenia soczewek wykorzystuje się te same mechaniczne procesy szlifowania i polerowania szkła. Wiąże się to z dużymi nakładami pracy i środków, a przy okazji sprawia, że produkcja optyki jest  kosztowna i wymaga specjalistycznych urządzeń. W efekcie to obiektywy są właśnie najdroższym elementem fotograficznego arsenału. Być może jednak nie musi tak być.

Ciekły polimer zamiast szkła - szybszy i prostszy sposób produkcji optyki

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii Technion opracowali nową, szybszą i tańszą metodę produkcji soczewek, która zamiast na  mechanicznej obróbce szkła opiera się na formowaniu ciekłego polimeru w formie umieszczonej w cieczy o innej gęstości, a następnie utwardzaniu go za pomocą światła UV.

Według naukowców proces ten jest możliwy do powtórzenia przy pomocy podstawowego sprzętu laboratoryjnego, a przy okazji może być wykorzystywany do produkcji praktycznie dowolnego typu soczewek, również specjalistycznych soczewek zindywidualizowanych, których zamawianie i produkcja trwają zwykle kilka miesięcy.

To właśnie dostępność optyki laboratoryjnej była główną motywacją stojącą za opracowaniem nowej technologii, opisywana metoda może być jednak z powodzeniem wykorzystywana do tworzenia soczewek o średnicy do 200 mm, dzięki czemu może okazać się przydatna także przy produkcji optyki fotograficznej. A przynajmniej w fazie projektowania prototypów i testowania nowych formuł optycznych.

Soczewki, stworzone przy pomocy nowej technologii. fot. Technion - Israel Institute of Technology

Czy możemy liczyć na tanie obiektywy wysokiej jakości?

Jak twierdzą naukowcy, jest to metoda prosta i tania, a przy okazji zachowuje precyzję zbliżoną do najlepszych procesów mechanicznej obróbki. Czy oznacza to, że w niedalekiej przyszłości obiektywy staną się tanie? Niestety raczej nie. Obiektywy to skomplikowane urządzenia, w których soczewki stanowią jedynie element całej konstrukcji. Dodatkowo optyka to jedno z głównych źródeł zarobku producentów aparatów i nawet jeśli proces produkcji poszczególnych komponentów zostanie zoptymalizowany, ci raczej nie będą chcieli dopuścić do spadku cen.

Nowa technologia pozwala tworzyć wysokiej jakości soczewki o średnicy do 200 mm. fot. Technion - Israel Institute of Technology

A przynajmniej do momentu aż z tego rozwiązania nie zacznie robić pożytku chińska konkurencja. Gdyby nagle prężnie rozwijający się rynek optyki z Kraju Środka przerzucił się na technologię, która w łatwy i tani sposób pozwala tworzyć soczewki wysokiej jakości, prawdopodobnie mogłoby dojść do przełamania obowiązujących dogmatów w świecie optyki.

Póki co musimy jednak jeszcze poczekać na skomercjalizowanie, lub udostępnienie opracowanego procesu produkcji przez naukowców z Techion. Na chwilę obecną pracują oni nad automatyzacją opracowanej przez siebie technologii, która pozwoli wygodnie i szybko tworzyć powtarzalne wzory soczewek. Jeśli patent nie trafi do szuflady, pierwsze komercyjne zastosowanie technologii powinniśmy zobaczyć w przeciągu kilku najbliższych lat.

Więcej informacji znajdziecie na stronie osapublishing.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły