Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
To było do przewidzenia. Symboliczne zdjęcie Adama Lacha - polska prasowa fotografia roku 2017 - wybrane zostało ikoną 30-lecia w konkursie Domu Spotkań z Historią i Press Club Polska.
Z okazji 30-lecia wolnych wyborów warszawski Dom Spotkań z Historią oraz Press Club Polska postawili sobie za cel znalezienie obrazu, który stałby się symbolem trzech dekad przemian. W tym celu zorganizował specjalny konkurs kierowany do fotografów, agencji fotograficznych i spadkobierców autorów, którzy już odeszli, a którzy mogą w swoich kolekcjach zdjęcia takie posiadać.
„Wiemy, że wymagać to będzie często żmudnej pracy, przejrzenia archiwów i być może nawet odkrycia zdjęcia dotąd niepublikowanego. Naszym celem jest, by na końcu tej drogi została wybrana ikona, która stanie się także impulsem do dyskusji o najnowszej historii. Chcemy znaleźć symboliczne ujęcie tych przemian” - pisali o swojej inicjatywie.
fot. Adam Lach (Napo Images), IKONA 30-LECIA, Dom Spotkań z Historią / Press Club Polska
Spośród 160 zdjęć zgłoszonych do konkursu, ostatecznie, głosem jury, w którym zasiedli Bruno Barbey, Anna Brzezińska, Kasia Madera, Katarzyna Madoń-Mitzner, Maciek Nabrdalik, Tomasz Szlukovenyi i Jarosław Włodarczyk ikoną 30-lecia wybrane zostało zdjęcie wykonane przez Adama Lacha podczas antyrządzowych protestów w Warszawie.
Zaskoczenia tu nie ma. Zdjęcie nawiązujące do słynnego obrazu Eugène’a Delacroix („Wolność niosąca lud na barykady”) rok wcześniej zdobyło główną nagrodę w największym polskim konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo i jest chyba pierwszym obrazem, który przychodzi do głowy, gdy pomyślimy o założeniach konkursu. Zastanawiamy się jedynie czy obraz z tak silnym współczesnym kontekstem politycznym powinien stawać się ikoną całego 30-lecia. To już jednak osobna historia, a organizatorzy zachęcają by spojrzeć na zdjęcie w sposób symboliczny.
„Mamy zdjęcie, które symbolizuje nasz polski niepokorny charakter, nasz opór, niezgodę na krzywdę i dążenie do zmieniania świata na lepszy. to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków. To również świadectwo rosnącego udziału kobiet w życiu publicznym w Polsce. Młoda kobieta trzymająca flagę z napisem „Wolność” na zdjęciu Lacha wygląda niemal trójwymiarowo. Kiedy na nią patrzymy, jesteśmy pewni, że jest wolna i niezależna. Nie czuje jarzma, pod którym znajdowali się jej rodzice przed 1989 rokiem, jarzma ustroju totalitarnego, komunistycznego i cenzury.” - komentują jurorzy.
Nagrodą dla laureata jest 30 000 zł oraz polska i międzynarodowa promocja zdjęcia.
"Ikona 30-lecia – wolność i solidarność” to konkurs powołany przez Dom Spotkań z Historią i Press Club Polska. Jego celem było wyłonienie fotografii, która stanie się symbolem podsumowującym trzy dekady przemian, zapoczątkowanych wydarzeniami 1989 roku.
W ramach obchodów 30-lecia wolnych wyborów Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, spotkania i inne wydarzenia związane z tym tematem. Więcej informacji na ich temat znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl.
Więcej informacji o konkursie znajdziecie na ikona30lecia.pl.