Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Z okazji przypadającej na ten rok 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów, Dom Spotkań z Historią rusza z nowym cyklem, którego gośćmi będą fotoreporterzy relacjonujący wydarzenia z 1989 roku. Pierwsze spotkanie już w środę, 6 lutego.
Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności”, ale też upadek muru berlińskiego, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie dyktatury Nicolae Ceaușescu, masakra na placu Tian’anmen. Rok 1989 był przełomowy nie tylko w Polsce. Jak zapisał się na zdjęciach fotoreporterek i fotoreporterów pracujących w tamtym czasie?
Na to właśnie pytanie odpowiadać ma nowy cykl w DSH. Rok 1989 miał niezwykłych kronikarzy - fotoreporterów, których prace doskonale oddają atmosferę i zmiany zachodzące w Polsce oraz na świecie. Większość z nas kojarzy zdjęcia-ikony z tamtego czasu, ale czy znamy ich twórców? Wydarzenia z cyklu „Przełom w kadrze” przybliżą zarówno sylwetki fotografów, jak i wykonane przez nich zdjęcia.
Opowiemy o tym, jak wyglądała wówczas praca fotoreportera, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć oraz jak zapamiętali tamten czas. - zachęcają organizatorzy. - Wielu właśnie wtedy zaczynało swoje kariery, a więc był to rok przełomowy również dla nich. W ramach cyklu raz w miesiącu spotkamy się z innym fotoreporterem bądź fotoreporterką. Goście opowiedzą o swoich doświadczeniach i pokażą wybrane zdjęcia. Przypomnimy też sylwetki mniej znanych lub nieżyjących już autorów fotografii z 1989.
Bohaterami spotkań będą m.in.: Anna Brzezińska, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Pietuszko, Wojciech Druszcz, Chris Niedenthal, Czarek Sokołowski, Jacek Marczewski, Sławomir Sierzputowski, Erazm Ciołek, Tomasz Wierzejski, Krzysztof Miller, Tomasz Kizny, Leszek Wdowiński, Anna Łoś, Jacek Piotrowski.
Najbliższe spotkanie odbędzie się już w najbliższą środę - dokładnie w 30. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Gośćmi będą świadkowie tamtego wydarzenia: Anna Beata Bohdziewicz - fotografka niezależna, od 1982 roku autorka „Fotodziennika, czyli piosenki o końcu świata” oraz Czarek Sokołowski - wybitny fotoreporter, jedyny polski laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera, od ponad 30 lat współpracujący z agencją Associated Press (AP), dla której dokumentował najważniejsze wydarzenia lat osiemdziesiątych XX w. w Europie Środkowowschodniej. Spotkania prowadzi Urszula Urzędowska - autorka magazynu Foto Story w RMF Classic.
Pierwsze spotkanie z cyklu “Przełom w kadrze” odbędzie się w środę, 6 lutego 2019 roku, o godzinie 18:00 w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny.
Cykl „Przełom w kadrze” jest częścią większego projektu, dedykowanego fotoreporterom 1989 roku. W czerwcu otworzona ma zostać wystawa prezentująca zdjęcia 30 fotografów. Powstaje też film dokumentalny opowiadający o zmianie systemowej z perspektywy fotoreporterów.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.