Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP. Narodowe Archiwum Cyfrowe podjęło współpracę ze stowarzyszeniem Wikimedia Polska, udostępniając historyczne zdjęcia do pobrania za darmo.
Zaledwie wczoraj pisaliśmy o tym, że nowojorskie Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości. Dziś śladami tej instytucji, w ramach projektu GLAM (tłum. z ang. Galerie Biblioteki Archiwa Muzea), Narodowe Archiwum Cyfrowe podzieliło się swoimi bogatymi zasobami zdjęć. W tego typu inicjatywach biorą udział największe światowe instytucje związane z kulturą i dziedzictwem narodowym m.in. wspomniane Metropolitan Museum of Art, Muzeum Pałacu w Wersalu czy British Museum.
fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, udział 1 Pułku Szwoleżerów w obchodach święta 3 maja. Fragment defilady na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Na trybunie prezydent Ignacy Mościcki i gen. Daniel Konarzewski. W oddali z lewej orkiestra 1 Pułku Szwoleżerów - na czele rtm. Franciszek Flatau. Widoczni także m.in. fotoreporterzy (3.5.1930, Warszawa).
Posiadające prawie 16 milionów zdjęć Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia kilka tysięcy fotografii w bibliotece mediów Wikimedia Commons i zaprasza do wspólnego tworzenia haseł Wikipedii związanych ze zdjęciami lub wykorzystania ich do zilustrowania już istniejących. Wszystkie zdjęcia z zasobu NAC udostępnione są w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale też pobierać i wykorzystywać za darmo – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych. Celem projektu jest także wzbogacenie Wikipedii o rzeczowe artykuły na temat wybranych postaci, wydarzeń i zagadnień.
fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Chłopcy podczas zabawy w kawalerzystów (1930, Warszawa).
Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został przez NAC w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński. Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP - to główne tematy zdjęć chorążego kawalerii Wojska Polskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, wojskowego dokumentalisty i fotografa m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezentowane w bibliotece mediów Wikimedia Commons jego zdjęcia pochodzą z lat 1919-1939.
fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Święto 1 Dywizjonu Artylerii Konnej – humorystycznie. / Opis obrazu: Czyszczenie butów "Elektroluxem" (20.3.1931, Warszawa, ul. Huzarska).
- Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia - mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego - Jesteśmy dumni ze współpracy z Wikimedia Commons w roku obchodów 100-lecia Niepodległości. W ramach tego projektu planujemy udostępniać Państwu kolejne fotografie np. autorstwa Henryka Poddębskiego, Zbyszka Siemaszki, czy autorów z Ilustrowanego Kuriera Codziennego – podkreślają przedstawiciele Narodowego Archiwum Cyfrowego.
fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Oddział Przyboczny na placu Zamkowym. / Opis obrazu: Szwadron Przyboczny na ulicy Podwale z widokiem na plac Zamkowy (1926-1929, Warszawa).
Wszystkie zdjęcia udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w Wikimedia Commons możecie zobaczyć na stronie commons.wikimedia.org. Fotografie prawnie podlegają licencji public domain, co oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.
Narodowe Archiwum Cyfrowe to jedno z trzech centralnych archiwów państwowych. NAC inspiruje do odkrywania i ożywiania dziedzictwa, ucząc, jak korzystać z bogactwa historii. Pełni również funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zapewnia efektywne systemy zarządzania, udostępniania i długoterminowego przechowywania zasobów cyfrowych m.in. Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.pl, w którym można znaleźć ponad 28 mln skanów materiałów archiwalnych. W samych tylko zasobach NAC znajduje się prawie 16 mln zdjęć, 40 tys. nagrań dźwiękowych oraz około 2,4 tys. filmów. Zbiory dostępne online można przeglądać na nac.gov.pl.
Zdjęcie główne: fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, uroczystość jubileuszu 15-lecia wyruszenia ułańskiej siódemki Beliny-Prażmowskiego na placu marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie / Opis obrazu: Marszałek Józef Piłsudski w marszu z gen. Danielem Konarzewskim (1. z prawej) i gen. Janem Karolem Wróblewskim. W tle widoczny poczet sztandarowy (2.8.1929, Warszawa).