Naukowcy dowodzą: wykonywanie i publikowanie jednego zdjęcia dziennie może poprawić nasze samopoczucie

Autor: Michał Chrzanowski

7 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Brytyjscy naukowcy odkryli „złożone korzyści“ związane z robieniem jednego zdjęcia dziennie i udostępnieniem go mediach społecznościowych. Główną korzyścią ma być między innymi poprawa samopoczucia. Ale na tym nie koniec.

Do bardzo ciekawych wniosków doszli dr Andrew Cox z Uniwersytetu w Sheffield dr Liz Brewster Uniwersytetu Lancaster - autorzy badania „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“, które zostało opublikowane w Journal Health.

Ich zdaniem codzienne fotografowanie oraz umieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, czy chociażby własne dowartościowanie i poprawę kontaktu z innymi ludźmi. Autorzy przyglądali się zarówno temu, co uczestnicy badania fotografowali, jak ich interakcji z innymi ludźmi w serwisach, na których udostępniali zrobione zdjęcia.

Jedno zdjęcie, wiele korzyści

- Wykonywanie jednej fotografii dziennie nie jest prostą i nieskomplikowaną praktyką; raczej złożonym oddziaływaniem i wariancją w praktyce odnoszącymi się do dobrego samopoczucia. Wnioskujemy, że ta praktyka ma wielorakie korzyści dla poprawy samopoczucia - zaznaczają naukowcy.

Po stronie innych kluczowych korzyści wpisali między innymi „zmniejszenie osamotnienia ze względu na kontakt z internetową społecznością, samodyscyplinę i ćwiczenia nad sobą, a także poprawę w przywoływaniu wspomnień.“

- To może być nawet bezwartościowe zdjęcie, ale jeśli ktoś je skomentował, to się opłacało - zaznacza jeden z uczestników badania. Inni natomiast dostrzegli korzyści płynące z różnych aspektów takiego działania, na przykład fotografowanie jako sposób na oderwanie się od stresującej pracy.

Trzeba przyznać, że chyba niewiele osób dostrzegało w udostępnianiu zdjęć w mediach społecznościowych leczniczą kurację. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat to odsyłamy do artykułu „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“.

wykorzystane zdjęcia: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów światłoczułych
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów...
Gdy ktoś mówi, że coś jest niemożliwe, daj to Chińczykom. Już niebawem wystartować ma nowa chińska marka, która zaoferuje kompletną ofertę nowych filmów i materiałów światłoczułych,...
5
Ciąg dalszy afery wokół "Napalm Girl". Czy to on jest autorem słynnej fotografii?
Ciąg dalszy afery wokół "Napalm Girl". Czy to on jest autorem słynnej fotografii?
W zeszłym tygodniu informowaliśmy was o zaskakujących zarzutach podważających 50-letnią historię ikonicznego zdjęcia z wojny w Wietnamie. Dokument kwestionujący autorstwo znanej...
8
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2024. Znamy wyniki plebiscytu Fotopolis
Najlepsze aparaty, akcesoria i wydarzenia fotograficzne roku 2024. Znamy wyniki plebiscytu Fotopolis
Już po raz 20 tworzycie z nami ranking najlepszych produktów fotograficznych na polskim rynku. Oto jakie aparaty, obiektywy, akcesoria i wydarzenia uznaliście za najlepsze w...
42