Naukowcy dowodzą: wykonywanie i publikowanie jednego zdjęcia dziennie może poprawić nasze samopoczucie

Autor: Michał Chrzanowski

7 Maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Brytyjscy naukowcy odkryli „złożone korzyści“ związane z robieniem jednego zdjęcia dziennie i udostępnieniem go mediach społecznościowych. Główną korzyścią ma być między innymi poprawa samopoczucia. Ale na tym nie koniec.

Do bardzo ciekawych wniosków doszli dr Andrew Cox z Uniwersytetu w Sheffield dr Liz Brewster Uniwersytetu Lancaster - autorzy badania „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“, które zostało opublikowane w Journal Health.

Ich zdaniem codzienne fotografowanie oraz umieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, czy chociażby własne dowartościowanie i poprawę kontaktu z innymi ludźmi. Autorzy przyglądali się zarówno temu, co uczestnicy badania fotografowali, jak ich interakcji z innymi ludźmi w serwisach, na których udostępniali zrobione zdjęcia.

Jedno zdjęcie, wiele korzyści

- Wykonywanie jednej fotografii dziennie nie jest prostą i nieskomplikowaną praktyką; raczej złożonym oddziaływaniem i wariancją w praktyce odnoszącymi się do dobrego samopoczucia. Wnioskujemy, że ta praktyka ma wielorakie korzyści dla poprawy samopoczucia - zaznaczają naukowcy.

Po stronie innych kluczowych korzyści wpisali między innymi „zmniejszenie osamotnienia ze względu na kontakt z internetową społecznością, samodyscyplinę i ćwiczenia nad sobą, a także poprawę w przywoływaniu wspomnień.“

- To może być nawet bezwartościowe zdjęcie, ale jeśli ktoś je skomentował, to się opłacało - zaznacza jeden z uczestników badania. Inni natomiast dostrzegli korzyści płynące z różnych aspektów takiego działania, na przykład fotografowanie jako sposób na oderwanie się od stresującej pracy.

Trzeba przyznać, że chyba niewiele osób dostrzegało w udostępnianiu zdjęć w mediach społecznościowych leczniczą kurację. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat to odsyłamy do artykułu „Codzienna praktyka cyfrowa jako forma samoopieki: wykorzystywanie fotografii do codziennego użytku“.

wykorzystane zdjęcia: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276