"W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Marii Gizy"

Autor: Łukasz Kacperczyk

9 Czerwiec 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Nakładem wydawnictwa Rosikon Press ukazał się właśnie zbiór wywiadów, które Hanna Maria Giza przeprowadziła ze znanymi polskimi fotografami na antenie Programu 2 Polskiego Radia. "W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Mariii Gizy" to kolejna już "fotograficzna" książka na naszym rynku.

Nakładem wydawnictwa Rosikon Press ukazał się właśnie zbiór wywiadów, które Hanna Maria Giza przeprowadziła z wieloma znanymi polskimi fotografami na antenie Programu 2 Polskiego Radia. W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Mariii Gizy to kolejna już "fotograficzna" książka na naszym rynku.

Do niedawna miłośnicy fotografii w naszym kraju mogli narzekać na brak interesujących książek na jej temat - zwłaszcza jeśli chodzi o pozycje premierowe. Wygląda jednak na to, że to już przeszłość. W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Marii Gizy to trzecia tego typu publikacja, o jakiej informujemy w ostatnim czasie (poprzednie to antologia Przestrzenie fotografii i polskie wydanie Historii fotografii światowej Naomi Rosenblum). Składają się na nią 24 wywiady, jakie autorka przeprowadziła w ostatnich latach ze znanymi polskimi fotografami na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Wśród rozmówców tej znanej radiowej osobistości znaleźli się między innymi: Ryszard Kapuściński, Witold Krassowski, Krzysztof Miller, Chris Niedenthal, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke i Tomek Sikora. Każdemu wywiadowi towarzyszy kilka zdjęć interlokutora Hanny Marii Gizy.

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej wydawców.

W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Marii Gizy to nowy album Rosikon Press. Powstał z rozmów, jakie red. Hanna Maria Giza przeprowadziła z 24 znanymi fotografami polskimi. Każdą rozmowę ilustrują zdjęcia wybrane przez rozmówców.

Ryszard Kapuściński, z którym wywiad otwiera książkę, powiedział: "Fotografować to przede wszystkim utrwalać. Rzeczywistość, która nas otacza. Ludzi, których twarze chcemy zachować. Pejzaże, które chcemy uwiecznić. I wydarzenia, których jesteśmy świadkami. A także całe skomplikowane życie wraz z jego złożoną obyczajowością. Fotografować wszystko. Wszystko, co jest żywe i martwe, żeby po prostu utrwalać, zatrzymywać".

Prezentowani w albumie fotografowie zajmują się różnymi rodzajami fotografii, które Ryszard Kapuściński podzielił na dwa nurty, oparte na różnych kryteriach. "Jeden z nich to fotografia informacyjna, kiedy po prostu fotografujemy jakieś zdarzenie, chcemy zdać z niego relację - to jest praca fotoreporterów. A prócz tego istnieje także fotografia ambitna, artystyczna, kiedy wyboru tematu dokonuje sam fotografik. Oczywiście wielkich fotografików jest równie mało, jak wielkich malarzy. Zdjęcie dobrego, utalentowanego fotografika od razu rozpoznamy po sposobie ujęcia tego fragmentu rzeczywistości, który chce on nam pokazać. Jego wrażliwość, jego talent, jego oko przekazują nam jego wizję konkretnego zdarzenia".

Rozmowy przeprowadzała znana dziennikarka II Programu Polskiego Radia Hanna Maria Giza. W albumie znajdziemy same znane nazwiska. I tak, oprócz wspomnianego już Ryszarda Kapuścińskiego, zamieszczono wywiady z takimi fotografami, jak:
Stefan Bałuk, Adam Bujak, Zbigniew Dłubak, Stefan Figlarowicz, Tomasz Gudzowaty, Krzysztof Hejke, Ryszard Horowitz, Witold Krassowski, Wojciech Kryński, Natalia Lach-Lachowicz, Zbigniew Łagocki, Krzysztof Miller, Zofia Nasierowska, Chris Niedenthal, Wojciech Plewiński, Wojciech Prażmowski, Tadeusz Rolke, Janusz Rosikoń, Tomasz Sikora, Czarek Sokołowski, Andrzej Świetlik, Tomasz Tomaszewski oraz zmarły niedawno Zdzisław Beksiński.

Każdy z wywiadów jest inny, bo inna jest sfera zainteresowań rozmówców. Czasy drugiej wojny światowej dokumentował Stefan Bałuk. Życie i dzieło Ojca Świętego Jana Pawła II, ale także bogactwo architektury i piękno zabytków m.in. Krakowa i Wilna utrwala Adam Bujak. Filozofem fotografii jest Zbigniew Dłubak. Historię od zapomnienia ocala Stefan Figlarowicz. Przyrodę i dziwy naszego świata przybliża nam Tomasz Gudzowaty. Zakochany w Mazurach i zafascynowany nekropoliami jest Krzysztof Hejke. Mistrz technik komputerowych w fotografii to Ryszard Horowitz. Wnikliwym rejestratorem otaczającej rzeczywistości jest Witold Krassowski. Architekturę fotografuje Wojciech Kryński. Nierzeczywistą rzeczywistość pozwala nam zobaczyć Natalia Lach-Lachowicz. Niezauważalny warsztat w pracy fotografa ceni Zbigniew Łagocki. Życie piękne, ale czasem tragiczne i straszne możemy zobaczyć dzięki Krzysztofowi Millerowi. Najpiękniejsze i najprawdziwsze portrety tworzy Zofia Nasierowska. Naturalność w fotografii najbardziej sobie ceni Chris Niedenthal. Aparat fotograficzny ma zawsze w kieszeni Wojciech Plewiński. W magię fotografii wierzy Wojciech Prażmowski. Nie oddziela swojego istnienia od fotografii Tadeusz Rolke. Do obiektywizmu w fotografii dąży Janusz Rosikoń. Duszę w aparacie ma Tomasz Sikora. Aby jutro zrobić zdjęcie lepsze od dzisiejszego, marzy Czarek Sokołowski. Fotografią bawi się Andrzej Świetlik. Fotografuje to, co go porusza Tomasz Tomaszewski. Z fotografa stał się malarzem, ale potem wrócił do fotografii Zdzisław Beksiński.

Każdą rozmowę ilustrują wybrane przez fotografów zdjęcia. Jest ich 97. Dodatkowym uzupełnieniem wywiadów są noty biograficzne i portrety fotografów.

"W obiektywie. Mistrzowie fotografii polskiej. Rozmowy Hanny Marii Gizy"
ROSIKON PRESS
Opracowanie graficzne: Michał Piekarski
ISBN 83-88848-20-8
Rok wydania 2005
format 165x240 mm, 256 stron, 97 zdjęć
cena 59 zł

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze...
Z zakupami nie musicie czekać do “czarnego piątku”. Black Week już trwa. Producenci sprzętu foto-wideo i sklepy obniżają ceny już kilka-kilkanaście dni przed Black Friday. Aby ułatwić Wam...
10
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Powiązane artykuły