Aparaty, których nie powstydziłby się nawet sam James Bond

Autor: Michał Chrzanowski

2 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Liczne aparaty fotograficzne oraz różnego rodzaju akcesoria, a wśród nich prawdziwe perełki - dziewiętnaście kamer szpiegowskich. Jutro w Hong Kongu rozpocznie się niezwykle interesująca aukcja Bonhams, w której będzie można wylicytować między innymi aparat przypominający paczkę Lucky Strike’ów.

Zaprojektowana na przełomie 1959/1950 roku dla amerykańskiej armii szpiegowska kamera, która do złudzenia przypominała popularną w tamtejszych czasach paczę papierosów Lucky Strike, posiadała obiektyw o ogniskowej 17.5 mm i świetle f/2.7. Była w stanie wykonać 18 ujęć na 16 milimetrowym filmie z prędkością 4 kl/s. (była dostępna też opcja Bulb). Do aparatu był również dołączony światłomierz, który wyglądał jak paczka zapałek firmy Ohio Safety. Razem tworzyły więc prawdziwie szpiegowski zestaw. Wyprodukowany przez Mast Development Corporation aparat to istny unikat - jest jednym z dwóch dostępnych egzemplarzy. Jak podkreślają organizatorzy aukcji, cena podczas licytacji za ten model może sięgnąć nawet 40 tysięcy funtów.

Oczywiście kamera Lucky Strike nie będzie jedyną licytowaną konstrukcją. Na aukcji zostanie wystawionych jeszcze 18 innych szpiegowskich gadżetów, w tym Mamiya Pistol Camera. Ten aparata wyglądający jak broń krótkolufowa był wykorzystywany w 1954 w celach szkoleniowych przez japońską policję. Ciekawie również prezentuje się model Doryu 2-16 - kolejna kamera przypominający pistolet.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

”Większość aparatów szpiegowskich projektowanych w tamtych czasach to tak naprawdę nowinki techniczne oraz próba wdrożenia niespotykanych nigdy wcześniej innowacji i technologii. Konstrukcje takie jak aparat Lucky Strike, czy japoński Doryu 2-16 miały znaleźć zastosowanie oraz być wykorzystywane w rzeczywistości.” - powiedział specjalista Bonhams, Jon Baddley.

Więcej ciekawych kamer wystawionych na aukcję możecie znaleźć na stronie www.bonhams.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276