Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Tegoroczna edycja konkursu World Press Photo upłynęła pod znakiem kontrowersji związanych z manipulacją zdjęciami. Między innymi, już po przyznaniu nagrody zdyskwalifikowano jednego z laureatów. Aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, organizacja World Press Photo wprowadza szereg nowych reguł, które zaczną obowiązywać wraz z uruchomieniem najbliższej odsłony konkursu.
Przede wszystkim organizatorzy wprowadzają tzw. kodeks moralny, zawierający 6 głównych zasad, których muszą trzymać się osoby zgłaszające swój udział w konkursie:
Każdy z podpunktów szerzej opisuje dokładny regulamin dotyczący zgłaszania zdjęć i dopuszczalnej obróbki, który znajdziecie na stronie worldpressphoto.org. Warto się z nim zapoznać gdyż w znaczny sposób modyfikuje on obecne zasady obowiązujące od 2009 roku. O zakresie dopuszczalnej obróbki możemy też dowiedzieć się z poniższych filmików. Pozostałe zmiany dotyczą nazewnictwa kategorii. Pojawiła się także grupowa odsłona kategorii Projekty długoterminowe, do której swoje prace będą mogli zgłaszać fotografowie pracujący w kilka osób wspólnie nad danym projektem.
Kolejne nowości dotyczą jury i oceniania prac. Organizatorzy po raz pierwszy udostępniają kompletny zestaw procedur obowiązujących jurorów podczas oceniania prac i oferują przejrzysty wgląd w cały proces selekcji nadesłanych zgłoszeń. W przypadku gdy jury doszuka się manipulacji w nadesłanych zdjęciach uruchomiony zostanie 36-godzinny proces weryfikacji danych prac, który obejmować będzie kontakt z autorami w celu wyjaśnienia nieścisłości. Jednym z bardziej istotnych nowych punktów regulaminu jest jednak zapis stanowiący o tym, że w przypadku dyskwalifikacji uczestnika z powodu niedozwolonych alteracji zdjęć, będzie on wykluczony z udziału w dwóch kolejnych edycjach konkursu.
Wprowadzono też pewne dyskusyjne zmiany odnośnie praw przekazywanych organizatorowi konkursu. Do tej pory nieograniczone prawa do reprodukcji zdjęcia musiał przekazać organizatorowi jedynie laureat głównej nagrody. Od tego roku będzie to dotyczyć wszystkich nagrodzonych prac.
Aby podnieść rangę konkursu od tego roku na galę finałową odbywającą się w kwietniu zaproszeni zostaną laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca z każdej kategorii, a nie jak do tej pory wyłącznie zwycięzca głównej nagrody z każdej sekcji.
Nabór zgłoszeń do najnowszej odsłony konkursu World Press Photo zostanie otwarty 2 grudnia 2015 roku. Prace będzie można nadsyłać do do 13 stycznia 2016 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie worldpressphoto.org.