The Prophecy - postapokaliptyczna wizja świata na zdjęciach Fabrice'a Monteiro

Autor: Michał Chrzanowski

12 Październik 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska i zrobić z tego poruszający projekt artystyczny? Wystarczy odwiedzić najbardziej zanieczyszczone i skażone miejsca, a ze znalezionych śmieci, gruzu czy innego rodzaju odpadów zrobić niebywałe kostiumy, które będą symbolizować Matkę Naturę. Zobaczcie nadzwyczajne obrazy wykonane przez afrykańskiego fotografa Fabrice’a Monteiro.

zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

The Prophecy to projekt zrealizowany przez afrykańskiego fotografa Fabrice’a Monteiro. W latach 80. dorastał on w położonym w Afryce Zachodniej, Beninie. Kiedy cztery lata temu powróciłem na kontynent byłem w szoku. Zobaczyłem, jak bardzo w przeciągu ostatnich trzydziestu lat zanieczyszczona stała się Afryka Zachodnia. - powiedział fotograf Fabrice Monteiro.

Zdjęcia składające się na serię The Prophecy ukazują postapokaliptyczną wizję przyszłości, która poprzez nadmierne zanieczyszczenie środowiska oraz brak odpowiedniej edukacji społeczeństwa może stać się brutalną rzeczywistością. Obrazy mają stanowić więc swoisty znak ostrzegawczym i być przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Monteiro wraz ze swoim zespołem odwiedził dziesięć najbardziej wyniszczonych przez człowieka miejsc Senegalu, w tym między innymi plażę Hann Bay, miasto Tambacounda oraz Mbeubeuss, największe w Senegalu wysypisko śmieci. Za tło do zdjęć posłużyły zanieczyszczone krajobrazy. Z kolei śmieci, gruz oraz odpady konsumpcyjne zostały przekształcone we wspaniałe kostiumy autorstwa Doulsy (Jah Gal). Projekt The Prophecy łączy w sobie piękno i nadzieję z brzydotą i niebezpieczeństwem, jakie występują we współczesnym konsumpcyjnym świecie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Seria The Prophecy jest obecnie prezentowana na wystawie “Afryka: architektura, kultura i tożsamość” w Louisiana Museum of Modern Art. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 października. Więcej projektów autorstwa Fabrice Monteiro możecie znaleźć na stronie fabricemonteiro.viewbook.com.

Fabrice Monteiro z wykształcenia jest inżynierem przemysłowym, z zamiłowania fotografem. Jego liczne projekty oscylują na granicy fotoreportażu, fotografii mody i portretu. Cechują się niezwykłym spojrzeniem na bieżące sprawy kulturalno-społeczne współczesnej Afryki. Monteiro na stałe mieszka i pracuje w stolicy Senegalu, Dakarze

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1