Najsłynniejsze baśnie pokazane za pomocą zdjęć w projekcie Nikona

Autor: Maciej Luśtyk

27 Maj 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Nikon zaprezentował wyniki projektu “Obraz wart więcej niż 1000 słów”, który miał za zadanie ukazanie najsłynniejszych baśni poprzez serię zdjęć wykonanych aparatem Nikon D5500. W projekcie wzięło udział trzech fotografów z Anglii, Hiszpani i Włoch.

Zdjęcia zrobione w ramach projektu ”Obraz wart więcej niż 1000 słów” są wariacją na temat baśni znanych przez wszystkich. Na warsztat zostały wzięte: “Mała Syrenka”, “Królewna Śnieżka” i “Czerwony kapturek”. Sposób w jaki fotografowie podeszli do tematu inspiruje do dyskusji i zmusza do myślenia.

Pierwszą adaptacją zrealizowaną w ramach projektu była “Mała Syrenka”. Fotografka Cristina de Middel przenosi akcję wydarzeń do Meksyku i wplata baśniowe motywy w lokalne tradycje związane z dorastaniem dziewcząt z arystokratycznych rodzin. Tak o projekcie wypowiada się jego autorka - ”Chciałam pokazać, że można robić ambitne zdjęcia bez ogromnych nakładów finansowych, jeśli znajdzie się prosty, a zarazem niezwykle wymowny temat. Kiedy zobaczyłam na własne oczy te fascynujące meksykańskie obrzędy przejścia, od razu skojarzyły mi się z Małą Syrenką — klasyczną opowieścią o dojrzewaniu”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Drugi projekt to “Królewna Śnieżka” zobrazowana przez włoskiego fotografa Dana Bannino. W pracy nad adaptacją insiporował się XV-wiecznym malarstwem, które zresztą miało wpływ również na jego wcześniejsze przedsięwzięcia.

Trzecia adaptacja to ciekawe podejście do “Czerwonego Kapturka”. W swojej odważnej wersji baśni Sandro Giordano zmaga się z presją i ograniczeniami współczesnego świata.

Producent ma nadzieję, że ten projekt zainspiruje fotografów do opowiadania swoich historii za pomocą aparatu fotograficznego. Jak mówi Product Manager firmy Nikon, Jordi Brinkman - ” Obecnie coraz więcej osób odnajduje przyjemność w fotografii, głównie dzięki rozwojowi najnowszych technologii. Mamy nadzieję, że zainspirujemy tych, którzy chcą zagłębić się w tę dziedzinę, aby jeszcze lepiej wykorzystywać obraz do opowiadania swoich historii. Ten „fantastyczny” projekt, w ramach którego artyści pokazują krok po kroku, jak maksymalnie wykorzystać możliwości aparatów, takich jak Nikon D5500, na pewno się do tego przyczyni”.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane aparatem Nikon D5500. Komplet zdjęć składających się na projekt możecie zobaczyć są na stronie nikonlife.eu. Pod tym adresem możecie tez przeczytać jak powstawały wymienione wyżej projekty

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni wyróżnieniem w konkursie
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni...
Kolejne World Press Photo i kolejne kontrowersje. Gruzińscy fotografowie poddają w wątpliwość profesjonalizm i niezależność Mikhaila Tereshchenko, którego zdjęcia z antyrządowych...
7
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Open AI zaprezentowało nowy model generowania obrazów, który niebawem trafi do Chata GPT. Nowy generator dużo precyzyjniej odtwarza drobne detale i napisy, utrzymuje spójność pomiędzy...
49
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Jeden z najciekawszych producentów chińskiego rynku optyki dołącza do kooperatywy L-Mount. To oznacza, że użytkownicy aparatów Lumix i Leica już niebawem będą mogli skorzystać z...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)