Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Gościem trzeciego odcinka cyklu ”Historia jednej fotografii” Chris Niedenthal, który znany jest przede wszystkim jako autor słynnego zdjęcia z okresu stanu wojennego przedstawiającego transporter opancerzony przed kinem Moskwa wyświetlającym w tamtym czasie film “Czas Apokalipsy”. Fotograf urodził się w 1950 r. w Londynie. W swojej karierze współpracował z takimi magazynami, jak “Time”, “Newsweek”, “Der Spiegel” i “Forbes”, zajmując się głównie fotografią polityczną i społeczną Europy Wschodniej i krajów Byłego ZSRR.
Paradoksalnie, w tym odcinku fotograf opowiada o zdjęciu, które wykonał podczas strajków studenckich w Łodzi w 1981 roku, a które odkrył dopiero w ubiegłym roku przy okazji pracy nad albumem „Wybrane fotografie 1973-1989”. W strajku będącym najdłuższym studenckim strajkiem okupacyjnym w Europie uczestniczyło około 10 000 osób. Jego efektem było zarejestrowanie pierwszego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jak opowiada sam autor, niektóre fotografie mogą nabrać szczególnego znaczenia nawet kilkadziesiąt lat od momentu wciśnięcia spustu migawki. Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego odcinka serii.
Po nagraniu programu fotograf miał okazję poznać bohatera swojego zdjęcia, Bogusława Święcickiego. Na stronie projektu “Historia jednej fotografii” możecie przeczytać ciekawy wywiad, w którym opowiada on o kulisach tamtych wydarzeń.
Więcej informacji znajdziemy na stronie centrumjp2.pl