Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Kiedy wojska amerykańskie rozpoczęły interwencję w Afganistanie i reporterzy agencji prasowych z całego świata znowu wyruszyli fotografować tam wojnę, Steve McCurry postanowił pojechać tam z innymi. Jednakże fotografowanie zniszczeń wojennych nie było jego jedynym celem - pragnął odnaleźć kobietę, której fotografia, zrobiona przez niego w 1984 roku, poruszyła wielu ludzi i trafiła na okładki magazynów i na wystawy na całym świecie.
Podjął się więc bardzo trudnego zadania. Słynne zdjęcie zostało zrobione w obozie dla afgańskich uchodźców w Pakistanie - w Nasir Bagh. Tam właśnie udał się Steve McCurry w towarzystwie redaktora największej pakistańskiej gazety, Rammullamacha (red.) w nadziei, że odnajdzie nauczycielkę, która umożliwiła mu zrobienie zdjęcia tamtego pamiętnego dnia.
Z małego obozu, Nasir Bagh przeistoczył się w ogromne osiedle dla stu tysięcy uchodźców. Steve McCurry dotarł do nauczycielki, z którą pojechał do szkoły, żeby odnaleźć dziennik klasowy z 1984 roku. Wówczas jedna z uczennic, która zobaczyła zdjęcie afgańskiej dziewczynki, rozpoznała w niej swoją starszą koleżankę i podała miejsce zamieszkania jej rodziców. Kiedy Steve McCurry ze swoim pakistańskim przyjacielem dotarł do Alam Bibi, która miała być kobietą niegdyś pozującą do zdjęcia, musiał czekać całą noc, zanim jej mąż dotarł do domu i pozwolił im spotkać się z żoną. Oboje byli niezwykle niecierpliwi, ponieważ nauczycielka i Alam Bibi rozpoznały się. Imię Alam Bibi znaczy "Dziewczę Świata", więc McCurry'emu wydawało się, że jest ono idealne dla kobiety, której zdjęcie poruszyło ludzi z całego świata. Jednakże fotografika czekało rozczarowanie, ponieważ analiza zdjęcia zrobionego przez niego Alam Bibi, porównanego przez ekspertów z fotografią afgańskiej dziewczynki, wykazała, że nie jest to ta sama kobieta.
Wkrótce potem McCurry musiał wrócić do Stanów, ale poszukiwania kontynuował jego pakistański przyjaciel. Ponownie wyruszył do Nasir Bagh w poszukiwaniu nowych śladów. Starszyzna plemienna, do której udał się w obozie, pomogła mu odnaleźć kolejny trop. Ktoś rozpoznał na zdjęciu, zrobionym w 1984, swoją znajomą, zamieszkałą niedaleko Tora Bora. Rammullamach (red.) zabrał go ze sobą do Afganistanu. Jeszcze zanim dotarli do domniemanego miejsca zamieszkania afgańskiej dziewczynki, spotkali pracującego w polu brata Szabat Gula. Po rozmowie z nim spotkali kobietę, matkę trojga dzieci i żonę pracującego w Peszawarze piekarza.
Udali się wspólnie do Peszawaru, gdzie National Geographic wysłał swojego korespondenta. Po sfotografowaniu kobiety i rozmowie z nią o zdjęciu z 1984 roku, korespondent NG miał coraz mniej wątpliwości, że ma do czynienia z afgańską dziewczynką.
Żeby osiągnąć stuprocentową pewność, zdjęcia były porównywane przez eksperta z FBI - Thomasa Musheno. Oparł się on głównie na analizie oczu, ponieważ znamiona na twarzy dziewczynki na zdjęciu z 1984 roku mogły być po prostu okruchem lub zabrudzeniem. Analiza tęczówek dala niemal stuprocentową pewność. Thomas Musheno zapewnia, że szansa popełnienia błędu jest jedna na milion.
W kwietniowym numerze National Geographic zdjęcie Szabat Guli możemy oglądać na okładce i w reportażu. Możemy poznać jej rodzinę.
Steve McCurry jest przekonany, że odnalezienie Szabat Guli było cudem w Afganistanie, gdzie twarze kobiet ukrywane są pod chustami. Obóz, w którym mieszkała miał być zlikwidowany, co utrudniłoby poszukiwania. Ona sama od kilku lat mieszka w niebezpiecznym sąsiedztwie Tora Bora. Mogła też umrzeć przy każdym z czterech porodów, mógł ją spotkać los jej córki, która w wieku 8 miesięcy zachorowała i umarła. Jednakże przeżyła i udało się ją odnaleźć, sfotografować po raz drugi w jej całym życiu i opowiedzieć o wrażeniu, jakie wrażenie wywiera na ludzi na całym świecie jej spojrzenie.
W kwietniowym numerze National Geographic zamieszczona została relacja Steve'a McCurry'ego z poszukiwania dziewczynki z wieloma zdjęciami Szabat i jej rodziny. Na kanale telewizyjnym miesięcznika, w niedzielę (7.04.2002) o 23.00, zostanie wyemitowany film o poszukiwaniach bohaterki zdjęcia