Warsztaty fotograficzne dla dzieciaków z Wopławek - relacja

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Październik 2012
Artykuł na: 6-9 minut
W miniony weekend odbyły się warsztaty fotograficzne dla dzieci z Wopławek i okolicznych wiosek położonych w gminie Kętrzyn. Przeczytajcie naszą relację i zobaczcie jak przebiegały zajęcia, które zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, a poprowadziła - Paulina Mirowska z Akademii Fotografii.
Warsztaty odbywały się w świetlicy gminnej Kuźnia w Wopławkach.

W dniach 28-30 września w Wopławkach w gminie Kętrzyn odbyły się warsztaty fotograficzne dla dzieci, które zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, a poprowadziła je Paulina Mirowska, wykładająca na co dzień w Akademii Fotografii. W zajęciach uczestniczyło 16 dzieciaków w wieku 6-12 lat z Wopławek i okolic.

Pieniądze na organizację pozyskaliśmy dzięki charytatywnej aukcji zdjęć czołowych polskich fotografów, którą zorganizowaliśmy w listopadzie 2011 roku z okazji 10-tych urodzin fotopolis.pl.

Pierwszy dzień zajęć rozpoczął się wzajemnym zapoznaniem i oswajaniem. Paulina Mirowska opowiedziała dzieciom o magii, jaką jest fotografia oraz przybliżyła podstawowe zasady powstawania obrazu fotograficznego. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym różni się aparat analogowy od cyfrowego oraz jak należy posługiwać się aparatem średnioformatowym. Uczestnicy czekali jednak niecierpliwie na moment, kiedy aparaty fotograficzne trafią w ich dłonie. Kiedy nadeszła ta chwila dzieci nie kryły radości, którą wyraziły poprzez nieskrępowane fotografowanie otaczającej ich rzeczywistości.

W piątek wyszliśmy również po raz pierwszy w plener. Plac zabaw stał się dobrym miejscem inspiracji dla dzieci, które z zapamiętaniem fotografowały swoje szaleństwa na huśtawkach, karuzelach i zjeżdżalniach. Dzień zakończyliśmy akcją portretową na tle starego ceglanego komina.

Od samego początku dzieciaki brały aktywny udział w zajęciach.
Rysunek obrazujący podstawowe zasady działania aparatu fotograficznego.
Prowadząca pokazuje uczestnikom aparat średnioformatowy.
Dzieci z uwagą słuchają co ma im do powiedzenia wykładowca.
Nieskrywana radość z otrzymanego aparatu.
Plac zabaw stał się doskonałym poligonem doświadczalnym do sprawdzenia swoich sił w fotografii sportowej.

Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy od fotografii kreacyjnej. Dzieci przyniosły do świetlicy stroje, które miały charakteryzować ludzi, którymi chcą w przyszłości zostać. Każdy z uczestników mógł wykonać zdjęcie przy pomocy profesjonalnego aparatu cyfrowego, spróbować swoich sił w charakterze modela, stylisty a nawet oświetleniowca. Powstały niepowtarzalne zdjęcia, które ujawniły kreatywność dzieci.

Popołudnie przeznaczyliśmy na wyjście w plener. W trakcie długiego spaceru fotografowaliśmy okoliczne pola, lasy, architekturę oraz samochody, które obok autoportretu stały się drugim ulubionym tematem części dzieci. Punktem kulminacyjnym wycieczki była sesja zdjęciowa na trzepaku, podczas której wykonaliśmy wspólną fotografię. Intensywny dzień zakończył się wspólnym ogniskiem oraz plenerowym pokazem zdjęć z piątku.

Każdy mógł się sprawdzić w roli fotografa studyjnego...
... i asystenta (w tym przypadku oświetleniowca)
... jak również modela.
Autoportret szybko okazał się jedną z ulubionych dziedzin młodych fotografów.
W procesie nauki nie mogło zabraknąć elementu beztroskiej zabawy...
... i wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku.

Ostatniego dnia dzieci uczyły się wykonywać aparaty otworkowe z pudełek po zapałkach. Znalazły również czas na przećwiczenie swoich umiejętności w zakresie fotografii sportowej podczas gry w kręgle i innych zabaw.

Podsumowaniem warsztatów stał się pokaz zdjęć wykonanych przez uczestników. Żywiołowa reakcja dzieciaków pokazała, że wspólnie spędzony czas nie był stracony. Cieszymy się, że udało nam się w ciągu tych kilku dni zarazić dzieci magią fotografii. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś pojechać do Wopławek i spotkać się z uczestnikami warsztatów, aby powspominać wspólnie spędzony czas i obejrzeć zdjęcia.

Zajęcia odbywały się w świetlicy gminnej Kuźnia w Wopławkach. W pomyślnym przebiegu warsztatów pomagały nam panie opiekunki (Anna Opala i Elżbieta Połeć) i dwójka wolontariuszy (Zuzanna Opala i Piotr Skukowski), którym niniejszym chcieliśmy serdecznie podziękować.

Zobaczcie film, dokumentujący całą akcję oraz galerię z pracami, które powstały w trakcie warsztatów.

W warsztatach udział wzięli:

Joanna Koczergo, Cegielnia

Julia Olechnowicz, Biedaszki Małe

Katarzyna Sadlak, Biedaszki Małe

Dominika Krygier, Wopławki

Mikołaj Koziej, Wopławki

Jan Koziej, Wopławki

Hanna Tyc, Wopławki

Patrycja Daszkiewicz, Czerniki

Radosław Kurowski, Sławkowo

Damian Zygadło, Wopławki

Antonina Opala, Owczarnia

Katarzyna Opala, Owczarnia

Martyna Rutkowska, Parcz

Michał Kowalski, Wopławki

Patrycja Grochowska, Wopławki

Grzegorz Jakubowicz, Wopławki

Za udostępnienie sprzętu na warsztaty dziękujemy Akademii Fotografii oraz firmom Olympus, Epson, Sandisk i Sigma.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)