Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Fotografie pokazują nie tylko dwójkę życiowych partnerów, z których jeden jest ukryty za aparatem, ale także pejzaże, rzeczy i sprawy, które oddają rodzinny nastrój. Na pytanie: co leżało u podstaw powstawania albumu, autor odpowiada: właściwie nic. I nic jest doskonałym słowem, bo chyba najlepiej określa życie. Dla wielu też mogłoby się wydawać, że to słowo ma wydźwięk negatywny, ale dla mnie tak nie jest. Ma ono wydźwięk normalny i taki też miał być ten album.
Jest więc tu miejsce na odpryski codzienności, na blaski i cienie życia pod jednym dachem, poczynając od narodzin dziecka, rytualnych obowiązków, kończąc na szczegółach wyłapanych okiem obiektywu z najbliższego otoczenia.
Sam autor ujmuje to tak: życie rzadko wygląda tak jak w filmach Walta Disneya, w których nikt nie wyrzuca śmieci, nikt nie umiera, nikt nie pierze i nikt nie zamyka się w łazience, żeby uciec na chwilę od codziennych problemów. Ja staram się opowiadać głównie o takich rzeczach, bo moje życie składa się głównie z pozornie prozaicznych spraw. Więc gotując obiad mogę tylko pozazdrościć Disneyowskim postaciom.
Filip Zawada / Itoito (ur. 1975) - ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i Szkołę Fotograficzną PHO-BOS we Wrocławiu, gdzie bronił dyplomu u Natalii LL. Grał w zespole Pustki oraz Indigo Tree. Obecnie pracuje jako nauczyciel fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych. Studiuje także fotografię na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Brał udział w licznych wystawach grupowych m.in. Consume Society w Berlinie oraz projekcie w ramach Galerii Bezdomnej. Był członkiem Grupy Plastycznej im. Franka Zappy. Wydał kilka tomików poetyckich i tom prozy "Psy pociągowe". Od 2011 roku współprowadzi internetową galerię Halogenki. W październiku 2011 odbyła się premiera jego pierwszego albumu "Drewniane Gody".
Filip Zawada "Drewniane gody"
Rok wydania: 2011
Nakład: 1000 egz.
Ilość stron: 96
Wydawca: Ośrodek Postaw Twórczych