Sensacyjne doniesienia amerykańskich naukowców

Autor: Marcin Grabowiecki

1 Kwiecień 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Amerykańcy naukowcy z Instytutu Żywienia Uniwersytetu w Santa Fe odkryli, że sposób w jaki się odżywiamy ma wpływ na nasze zdjęcia. Prima Aprilis!

Prima Aprilis!

Chyba każdy z nas przeczuwał, że nie wszyscy dysponujemy takimi samymi zdolnościami fotograficznymi. Jedni z nas robią zdjęcia mocniejsze inni bardziej stonowane. Niektórzy twierdzili, że kobiety tworzą bardziej zmysłowe zdjęcia niż mężczyźni. Podobno inaczej fotografują Europejczycy i Azjaci. Niczym jednak są te domysły wobec sensacyjnego odkrycia amerykańskich naukowców. Grupa dziesięciu pracowników naukowych z Instytutu Żywienia Uniwersytetu w Santa Fe badała wpływ diety na zdolności fotograficzne. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 fotografów (zarówno amatorów jak i profesjonalistów).

Co odkryli badacze pracujący pod przewodnictwem doktora Rogersa? Na to jak wyglądają nasze zdjęcia ma wpływ ilość mięsa, którą spożywamy. Badani, którzy w trakcie eksperymentu jedli dużo czerwonego mięsa wykonywali fotografie z większą przewagą agresywnych barw. W twórczości zdeklarowanych wegetarian dominowały stonowane kolory z zielenią na czele. Odżywiający się regularnie robili dynamiczne zdjęcia o optymistycznym charakterze a mizeroty omijające niektóre posiłki - statyczne ujęcia, z których emanował specyficzny smutek i nostalgia.

To nie koniec sensacyjnych doniesień. Osoby pijące dwie kawy dziennie wykazywały się dużo większym refleksem w trakcie fotografowania dynamicznych scen ulicznych, niż ci którzy pili wyłącznie soki i wodę. Ludzie spożywający słodycze wybierali dużo częściej motywy uważane powszechnie za "słodkie" (małe dzieci, cukierkowe krajobrazy). U osób stosujących dużo pikantnych przypraw prędzej czy później na zdjęciach zauważano dominacje koloru czerwonego.

Badano również wpływ alkoholu na zdolność ostrzenia. Co ciekawe - najostrzejszych zdjęć wcale nie robili trzeźwi, ale ci, którzy spożyli niewielką ilość alkoholu (50-100 gram czystego alkoholu lub ekwiwalent). Niestety zdolność do korzystania z ręcznego nastawiania ostrości drastycznie spadała po przekroczeniu tej ilości.

Odkrycia Amerykanów z pewnością rzucą nowe światło na fotografię amatorską i pozwolą ponownie zinterpretować dokonania wybitnych twórców posługujących się aparatem do wyrażenia siebie

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nie żyje Constantine „Costa” Manos. Słynny fotograf Magnum zmarł w wieku 90 lat
Nie żyje Constantine „Costa” Manos. Słynny fotograf Magnum zmarł w wieku 90 lat
„Jestem fotografem ludzi i zawsze interesowali mnie ludzie”. Po przegranej walce z chorobą 3 stycznia 2025 roku zmarł Constantine „Costa” Manos, od 1963 roku fotograf agencji Magnum Photos.
18
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj