Japońskie fabryki po trzęsieniu ziemi - najnowsze doniesienia

Autor: Michał Sułkiewicz

14 Marzec 2011
Artykuł na: 9-16 minut
Japońskie koncerny fotograficzne zaczynają powoli publikować raporty na temat zniszczeń i statusu działalności w swoich rodzimych zakładach produkcyjnych. Uszkodzenia nie są duże, jednak zniszczenie infrastruktury w części kraju i braki w dostawach energii elektrycznej zmuszają do zawieszenia działalności w wielu zakładach.

Dzięki przeniesieniu sporej części produkcji do innych państw Azji większość fabryk koncernów fotograficznych nie ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi. Jednak skutki kataklizmu odczuły zakłady produkcyjne i biura koncernów znajdujące się w kraju. Mimo że najważniejsze jest nadal ratowanie życia i zdrowia ludzi, to jednak trzeba pamiętać, że Japonia będzie potrzebować całego potencjału swojego przemysłu, żeby odbudować zniszczenia. Dlatego jak najszybsze przywrócenie działalności zakładów produkcyjnych będzie dla Japończyków bardzo ważne. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie informacji, które opublikowały poszczególne koncerny fotograficzne.

Canon

Firma od dnia trzęsienia ziemi opublikowała dwa dosyć szczegółowe komunikaty. Pierwszy z nich - datowany na niedzielę 13 marca - zawiera listę fabryk i biur dotkniętych przez kataklizm. Wynika z niego, że największe zniszczenia miały miejsce w kompleksie produkcyjno-biurowym Canona w Utsunomiya (prefektura Tochigi). Znajdują się tam biura, fabryka optyki oraz biuro badawczo-rozwojowe produktów optycznych. W skutek trzęsienia ziemi w zakładzie zostało rannych 15 osób, a produkcja zatrzymana do odwołania. Raport informuje, że wznowienie pracy w zakładzie nie będzie możliwe w najbliższym czasie. Możemy się domyślać, że w tym wypadku nie chodzi o zwykłe zawieszenie produkcji, ale fabryka została w jakimś stopniu zniszczona.

Podobna sytuacja ma miejsce w fabryce Canona w Fukushimie (prefektura Fukushima). Tu również mamy informację, że przywrócenie działalności zakładu będzie wymagało czasu. Całe szczęście raport nie wspomina o osobach rannych.

Tymczasowo pracę zawiesiły zakłady Canona w prefekturze Ibaraki, ale dzisiaj pracę wznowiło biuro koncernu w mieście Tsukuba. W sumie firma wymienia osiem fabryk w północnej części wyspy Honshiu, które zawiesiły produkcję. Z czego dwa zakłady odniosły znaczące zniszczenia (Utsunomiya i Fukushima). Zakłady produkcyjne i biura znajdujące się w zachodniej części wyspy tylko w niewielkim stopniu ucierpiały i ich działalność powinna być wznowiona dzisiaj (poniedziałek, 14 marca). Firma informuje także, że jeżeli wznowienie produkcji w zakładach, które ucierpiały będzie trwało dłużej niż miesiąc, koncern rozważy przeniesienie produkcji do niezniszczonych fabryk, aby zapewnić ciągłą dostawę produktów.

W drugim komunikacie wydanym dzisiaj (14 marca) Canon informuje, że został powołany specjalny zespół Earthquake Disaster Recovery Task Force, na którego czele stanął prezes firmy Fujio Mitarai. Zadaniem zespołu będzie określenie zniszczeń, a także przygotowanie i wdrożenie planów przywrócenia pełnej działalności w koncernie. Na koniec firma informuje, zamierza współpracować z rządem, który zaapelował o oszczędzanie energii elektrycznej. Canon wezwał swoich pracowników do tego samego.

Casio

Firma na swoich japońskich stronach informuje tylko o poważnych zniszczeniach w fabryce produkującej komputery.

Fujifilm

Koncern Fujifilm nie informuje na swoich stronach o wstrzymaniu produkcji w zakładach. Znajdujemy jedynie kondolencje dla ofiar kataklizmu oraz informację o przekazaniu 300 milionów jenów pomocy finansowej oraz datków rzeczowych - w tym sprzętu medycznego - o wartości 470 milionów jenów na potrzeby walki ze skutkami trzęsienia ziemi.

Fujifilm także informuje o zastosowaniu się do prośby rządu Japonii o oszczędność energii poprzez ograniczenie jej zużycia do niezbędnego minimum, a także przez wyłączenie podświetlanych reklam firmy.

Nikon

Firma informuje w dzisiejszym komunikacie, że tuż po trzęsieniu powołany został specjalny zespół zarządzający korporacją w czasie katastrofy: Emergency Headquaters for Disaster Control. Jego zadaniem jest praca nad jak najszybszym przywróceniem normalnej pracy w firmie oraz powołanie takich podzespołów w każdej z jednostek organizacyjnych firmy.

Niestety Nikon posiadał zakłady produkcyjne w najbardziej zniszczonym rejonie miasta Sendai, jednak raport nie wymienia jaki jest poziom zniszczeń. Wiadomo jednak, że zniszczenia budynków i sprzętu miały miejsce a praca we wszystkich zakładach jest w tej chwili zawieszona. Komunikat wspomina też o rannych, jednak z wieloma miejscami kontakt jest utrudniony lub niemożliwy. Firma zapewnia jednak, że tam gdzie to jest możliwe już rozpoczęto działania naprawcze.

Nikon informuje, że dalsze komunikaty o wpływie kataklizmu na działalność koncernu będą wydawane gdy tylko zostaną potwierdzone konkretne informacje i oceniona skala zniszczeń.

Olympus

Firma opublikowała tylko krótki komunikat na swoich stronach. Wynika z niego, że na skutek uszkodzeń budynków działalność musiały wstrzymać biuro i fabryka w Shirakawa produkująca sprzęt dla medycznej części koncernu. Niestety część personelu została ranna, na szczęście niegroźnie.

Olympus informuje, że biuro firmy w Sendai nie zostało uszkodzone i jest w trakcie wznawiania pracy. Natomiast punkty obsługi klienta i punkty serwisowe w Tokio mogą być zamknięte ze względu na problemy z elektrycznością.

Panasonic

Panasonic nie opublikował informacji o przerwach w produkcji. Firma informuje jedynie o wyasygnowaniu pomocy finansowej w kwocie 300 milionów jenów i o dostarczeniu ofiarom katastrofy 10 tysięcy radioodbiorników, 10 tysięcy lamp oraz 500 tysięcy baterii.

Podobnie jak inne firmy koncern informuje także o wdrożeniu programu oszczędności energii. Na stronie znajdziemy także kondolencje dla ofiar tragedii.

Pentax

Firma Pentax będąca częścią koncernu Hoya również nie opublikowała informacji o przerwach w pracy zakładów produkcyjnych. Na japońskich stronach Pentaksa znajdziemy tylko informację o zamknięciu centrum obsługi klienta w Tokio w dzielnicy Shinjuku na skutek przerw w dostawie elektryczności.

Sigma

Firma nie opublikowała żadnych informacji na swoich oficjalnych stronach, jednak jak doniósł jeden z pracowników firmy na blogu, poważne uszkodzenia budynków i wyposażenia miały miejsce w fabryce w Aizu. Fabryka jest w tej chwili zamknięta. Nie ucierpieli jednak ludzie. Według tego samego źródła ze względu na przerwy w dostawie energii elektrycznej działalność zawiesiła także siedziba firmy.

Sony

W komunikacie z dzisiaj firma informuje, że zawieszona została działalność sześciu zakładów, z czego bezpośrednio związane z biznesem fotograficznym mogą być tylko dwie fabryki baterii litowo-jonowych w prefekturze Fukushima. Sony informuje, że działalność części zakładów mimo braku poważnych zniszczeń będzie czasowo zamknięta ze względu na przerwy w dostawie energii elektrycznej. Natomiast z powodu zniszczeń zamknięte zostało Sony Technology Center w Sendai.

Koncern informuje także, że wśród personelu nie zanotowano poważniejszych zranień. Podobnie jak Nikon firma Sony zastrzega, że informacje o wpływie kataklizmu na działalność koncernu będzie można podać dopiero po dokładnym oszacowaniu strat.

---

Podsumowując, wiemy na pewno, że część zakładów została w pewnym stopniu zniszczona. Jednak nawet produkcja w pozostałych fabrykach może być problematyczna ze względu na przerwy w dostawach prądu, a także na trudności logistyczne. Media donoszą także o problemach z zaopatrzeniem w podstawowe produkty żywnościowe jak woda czy pożywienie. Pozostaje mieć nadzieję, że te problemy uda się Japończykom szybko rozwiązać. Na pewno przez jakiś czas dostawy produktów fotograficznych produkowanych w Japonii, jak na przykład profesjonalnej optyki, będą realizowane ze stanów magazynowych. Tym bardziej, że transporty gotowych produktów z Japonii planowane są z dużym wyprzedzeniem. W tym czasie na pewno uda się przywrócić produkcję przynajmniej w części zakładów.

Od redakcji

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci kataklizmem, który nawiedził Japonię. Przez prawie dziesięć lat działalności redakcji poznaliśmy wielu przedstawicieli japońskich koncernów fotograficznych, a także dziennikarzy japońskich mediów. Mamy nadzieję, że nikt z nich, ani ich rodzin nie ucierpiał znacząco w piątkowym trzęsieniu. Wiemy, że w kulturze japońskiej nie godzi się okazywać słabości, więc wierzymy, że Japończycy znajdą w sobie siłę, żeby odbudować kraj. Jednocześnie przekazujemy nasze współczucie dla ofiar tej tragedii.

We are deeply shocked by the disaster, which hit Japan. During nearly ten years of fotopolis.pl activities we met many representatives of the Japanese photographic companies and Japanese media journalists. We hope none of them nor their families have suffered greatly in Friday's earthquake. We know that in Japanese culture is not proper to show weakness and we believe that the Japanese people will find the strength to rebuild their country. At the same time we pass on our sympathy for the victims of this tragedy.

zespół fotopolis.pl/fotopolis.pl team

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze...
Z zakupami nie musicie czekać do “czarnego piątku”. Black Week już trwa. Producenci sprzętu foto-wideo i sklepy obniżają ceny już kilka-kilkanaście dni przed Black Friday. Aby ułatwić Wam...
10
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)