Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Kolejnymi nowościami Olympusa zaprezentowanymi dzisiaj na targach PMA 2003 w Las Vegas są nowe aparaty Olympusa oferujące 10-krotny zoom optyczny - seria ULTRA ZOOM. Modele Olympus CAMEDIA C-740 UZ i Olympus CAMEDIA C-750 UZ różnią się matrycami i kilkoma funkcjami. Oba aparaty, to następcy modelu C-730 UZ pierwszego, który dysponował 10-krotną wartością ogniskowej.
Olympus nadal dzierży palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o długość ogniskowej w cyfrowym aparacie kompaktowym, a model C-750 jest pierwszym takim aparatem z matrycą 4.0 megapiksela.
Oba nowe modele różnią się od siebie wielkością matrycy (3.2 megapiksela w modelu C-740). Inne różnice, to możliwość nagrywania dźwięku i możliwość podłączenia zewnętrznej lampy w modelu C-750. Nieco inne są też osiągi zoomu cyfrowego oraz podczas wykonywania zdjęć seryjnych.
Oto obszerne fragmenty z informacji prasowej producenta o nowych aparatach:
Obydwa modele oferują obiektyw z 10-krotnym zoomem, który został zintegrowany z najmniejszych i najlżejszym jak do tej pory korpusem aparatu typu Ultra Zoom. Dzięki tym cechom aparat może stać się szczególnie mile widzianym towarzyszem podczas wycieczek, czy w trakcie wydarzeń sportowych, gdyż zawsze będzie mógł przenieść fotografa w samo serce akcji. Zakres zoomu optycznego, który odpowiada obiektywowi 38 - 380mm w aparacie małoobrazkowym 35mm, może być jeszcze rozszerzony poprzez połączenie z funkcją zoomu cyfrowego. W aparacie C-750 Ultra Zoom, dostępny jest 4-krotny zoom cyfrowy, co zapewnia 40-krotne powiększenie (odpowiada to ogniskowej do1520mm). Przy 3-krotnym cyfrowym zoomie w modelu C-740 Ultra Zoom, można uzyskać 30-krotne powiększenie, (odpowiada to obiektywowi 1140mm w aparacie małoobrazkowym (35mm). Obydwa modele pozwalają na fotografowanie obiektów już z odległości 3 cm od obiektywu, co daje możliwość tworzenia fascynujących makrofotografii.
Bardzo jasny (f2.8 - 3.7), wysokiej jakości system optyczny składa się z jedenastu elementów ułożonych w siedmiu grupach i zawiera dwie soczewki asferyczne oraz elementy niskodyspersyjne (ED), co normalnie spotykane jest jedynie w profesjonalnych lustrzankach i pomaga znacznie zredukować niekorzystny wpływ aberracji chromatycznej.
Dzięki temu, że modele charakteryzują się odpowiednio rozdzielczością wynoszącą 4 oraz 3 miliony pikseli, użytkownicy mogą oczekiwać wysokiej jakości wydruków - nawet w większych formatach. Funkcja mapowania pikseli zapewnia, by możliwe było właściwe oddanie ostrych kontrastów, jasnych barw i by występowało mniej błędów obrazu. Natomiast technologia TruePic odpowiada za dalszą optymalizację ostrości obrazu, kontrastu, czystości barw oraz za ich gradację. Systemy pomiaru są w stanie wychwycić rozmaite szczegóły i zapewniają, że uzyskane zdjęcia będą robiły wrażenie swą wyrazistością i realizmem barw. Poza autofocusem iESP, punktowym oraz dokonującym pomiaru w polu AF do dyspozycji użytkownika pozostanie cyfrowy pomiar ekspozycji ESP, pomiar punktowy oraz wielopunktowy. Histogram wyświetla w graficznej postaci rozkład jasności zarówno na wykonanym już zdjęciu, jak i obrazie oglądanym bezpośrednio, co stanowi dodatkowy element pozwalający sprawdzić poprawność ekspozycji.
Programy tematyczne, którymi dysponują aparaty (portret, autoportret, tryb scenerii nocnych, zdjęcia sportowe, krajobraz oraz portret na tle krajobrazu) są idealne, gdy mamy mało czasu na manualne określanie poszczególnych parametrów. Jednakże przedstawiane modele dysponują też trybem priorytetu migawki, priorytetu przysłony, jak również w pełni manualnym określaniem wartości przysłony i prędkości migawki, z których zawsze można skorzystać, gdy mamy więcej czasu na realizację twórczych pomysłów. Inteligentny, automatyczny system balansu bieli zapewnia realistyczną reprodukcję kolorów na zdjęciach. Dostępne są również zaprogramowane ustawienia balansu bieli dla światła dziennego, zachmurzonego nieba, dla światła żarówek oraz trzy opcje dla światła jarzeniówek. Użytkownik ma też do dyspozycji określanie balansu bieli typu ?one-touch?. Pięć trybów lampy błyskowej pomaga wykonywać zdjęcia w ciemności lub przy słabym oświetleniu. Model C-750 Ultra Zoom posiada na dodatek złącze typu "gorąca stopka" pozwalające na bezpośrednie podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej (takiej jak na przykład Olympus CAMEDIA FL-40 oraz FL-20).
Przy wykonywaniu zdjęć z długimi czasami ekspozycji bardzo pomocna jest funkcja redukcji zakłóceń, która przyczynia się do lepszego oddania jasnych barw oraz zwiększa wyrazistość zdjęcia. Ulubione, często wykorzystywane konfiguracje parametrów można zapisać w folderach "My Mode". Informacje o wybranych ustawieniach aparatu pokazywane są podczas fotografowania w elektronicznym celowniku. System menu ma intuicyjny układ i jest ono dostępne w czterech wersjach językowych.
Aparaty posiadają funkcje zdjęć panoramicznych, tryby zdjęć czarno-białych oraz sepii, a także pozwalają na rejestrowanie sekwencji wideo w trybie HQ z rozdzielczością 320 x 240 pikseli lub w trybie SQ (160 x 120 pikseli). Co więcej, możliwe jest wykonywanie zdjęć seryjnych. W normalnym trybie zdjęć seryjnych można zarejestrować do 12 kadrów z prędkością 2.6 zdjęcia na sekundę w trybie HQ. Model C-750 Ultra Zoom daje dodatkowo możliwość rejestrowania dźwięku łącznie z obrazami.
Modele CAMEDIA C-750 Ultra Zoom i C-740 Ultra Zoom obsługują nowy standard EXIF 2.2, jak również PIM II, co pozwala, by kompatybilne drukarki zastosowały zarejestrowane w aparacie dane w sposób optymalizujący rezultaty wydruku.
Dzięki interfejsowi USB AutoConnect, zdjęcia są szybko i w prosty sposób przenoszone do komputera, natomiast oprogramowanie Olympus CAMEDIA Master dostarczane łącznie z aparatem daje możliwość przetwarzania, edycji i archiwizowania zdjęć.
Nowe modele powinny trafić do sprzedaży jeszcze w marcu 2003.
Olympus CAMEDIA C-750 ULTRA ZOOM - specyfikacje:
Olympus CAMEDIA C-740 ULTRA ZOOM - specyfikacje: