Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Prawie 90% zdjęć wykonywanych aparatami kompaktowymi to zdjęcia ludzi. Nietrudno zgadnąć, że celem takich fotografii jest jak najlepsze oddanie twarzy fotografowanej osoby. Jesteśmy w stanie zaakceptować nieostry krajobraz w tle, ale już nie rozmazane twarze osób na pierwszym planie. Biorąc pod uwagę, że większość użytkowników cyfrowych aparatów kompaktowych to zupełni amatorzy, idealnie byłoby, gdyby aparat sam odnajdywał twarze w kadrze i dobierał nastawy aparatu tak, aby były ostre i dobrze naświetlone.
Brzmi jak science-fiction? Nie dla wszystkich. Na pewno nie dla firmy FotoNation, która prawie rok temu opracowała i zaczęła sprzedawać system FaceTracker. Technologia okazała się na tyle skuteczna, że szybko zaczęła się sprzedawać jak świeże bułeczki. Tajemnicą poliszynela jest, że właśnie FaceTracker znajduje się w większości aparatów wyposażonych w funkcję śledzenia twarzy. Oficjalnie przyznają się to tego firmy Pentax, Samsung i Nokia, która implementuje ten system do telefonów komórkowych serii N z aparatami cyfrowymi.
Choć szczegóły działania systemu FaceTracker są tajemnicą firmy, to wiadomo, że bazuje on na bibliotece oprogramowania, która pozwala na wykrywanie, zaznaczanie i śledzenie ludzkich twarzy znajdujących (i poruszających) się w obrębie kadru. System jest w stanie na bieżąco śledzić do dziewięciu twarzy. Informacją zwrotną dla użytkownika aparatu są ramki wyświetlone wokół wykrytych twarzy. System wykrywa twarze zarówno w pozycjach en face, jak i z profilu. Następnie, tuż przed wykonaniem zdjęcia FaceTracker pozwala oprogramowaniu aparatu na dobór parametrów zapewniający prawidłowe oddanie fotografowanych twarzy. Odpowiednio dobierana jest ostrość i ekspozycja - również przy zastosowaniu lampy błyskowej. Oprogramowanie FotoTracker wykrywa również obrócenie obrazu o 90° - niezależnie od tego czy aparat jest wyposażony w sensor ruchu. Teraz pozostaje już tylko przycisnąć spust aparatu.
Zastosowanie systemu FaceTracker w oprogramowaniu aparatu cyfrowego wprowadza do menu tryb FacePriority - priorytet twarzy FP. (Jest to nazwa FotoNation i poszczególni producenci mogą nazywać ten tryb własnymi określeniami.) Składa się on z trzech podstawowych składowych:
Jak widać inżynierowie FotoNation pomyśleli o najważniejszych aspektach fotografowania twarzy, które konieczne są do otrzymania prawidłowego zdjęcia człowieka lub ludzi. Najnowsza wersja FaceTrackera posiada także dodatkowe możliwości, które mogą być wykorzystywane do specyficznych zastosowań. Na przykład oprogramowanie umożliwia automatyczne przycinanie zdjęcia portretowego do poziomu ramion w celu umieszczenia go w książce telefonicznej telefonu komórkowego obok wpisu z daną osobą. Firma FotoNation kieruje swoją ofertę również do producentów sprzętu wideo i sprzętu do telekonferencji.
Warto na koniec wspomnieć o kilku aspektach technicznych implementacji rozwiązania FotoNation w sprzęcie elektronicznym - bo zastosowanie FaceTrackera już dawno wyszło poza aparaty fotograficzne. Główną zaletą systemu jest duża szybkość działania. System użyty we współczesnych kompaktach działa praktycznie w czasie rzeczywistym "na żywo" śledząc do dziewięciu twarzy z szybkością 30 klatek na sekundę. Jest to możliwe dzięki minimalizacji ilości przetwarzanych informacji, uniwersalnemu charakterowi (skalarności) zastosowanych algorytmów pozwalającemu na daleko idącą adaptację systemu do danego urządzenia, a także na specjalnych technologiach przewidujących rozmieszczenie twarzy w kadrze.
Te cechy zdecydowały o sukcesie niesamowitej technologii FaceTracker. Sama firma FotoNation z pewnością ma w zanadrzu jeszcze kilka rozwiązań, które ocierają się o fantastykę naukową i zaskoczą obserwatorów rynku. Natomiast przeciętny użytkownik zauważy tylko doskonałą jakość zdjęć i nie musi wiedzieć jak zaawansowane technologie za tym stoją. Przecież tego właśnie oczekujemy po postępie technicznym