Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Dotychczas linia "PowerShot A" była pozbawiona technicznych fajerwerków. Na wyróżnienie najbardziej zasługiwały: ruchomy wyświetlacz LCD i manualne tryby ekspozycji. PowerShot A710 IS nie ma ruchomego monitora, ale został za to wyposażony w system optycznej stabilizacji obrazu, który właśnie przestał być luksusem zarezerwowanym dla linii zaawansowanych i stylowych.
Aparat rejestruje zdjęcia za pomocą matrycy CCD o rozdzielczości 7,1 MP efektywnych (1/2,5 cala). Wykorzystanie systemu sprzętowej stabilizacji obrazu umożliwiło zwiększenie zakresu wbudowanego obiektywu. A710 IS ma szkło odpowiadające przedziałowi 35-210 mm w małym obrazku (6-krotny zoom), co przy tak niewielkich wymiarach (97,5 x 66,5 x 41,2 mm) i fotografowaniu z ręki bez stabilizacji kończyłoby się poruszonymi zdjęciami przy najdłuższej ogniskowej. Mimo dużego zoomu Canonowi udało się osiągnąć minimalną odległość ostrzenia 1 cm od przedniej soczewki (tryb makro i manualny). Za precyzyjne ustawienie ostrości odpowiada 9-punktowy system AiAF.
Zachowano charakterystyczne dla całej linii manualne tryby ekspozycji (mieszczą się na liście aż 20 trybów fotografowania). Pozostałe cechy są niemal identyczne jak dwóch niższych modeli z linii "A" zaprezentowanych dzisiaj (A630 i A640): synchronizacja błysku na drugą kurtynę migawki, zakres czułości ISO 80 - ISO 800, brak wbudowanej pamięci (karty SD i SDHC), filmy VGA 30 kl./s, procesor Digic II.
Została jedna z najważniejszych cech linii "A", czyli wizjer optyczny z zoomem. Jeśli użytkownikowi nie zależy na oszczędzaniu baterii, będzie kadrował zdjęcia na 2,5-calowym ekranie LCD, alenależy pamiętać, że z dwoma niklowo-wodorowymi akumulatorkami AA różnica wydajności jest dość znaczna - 360 zdjęć z monitorem włączonym, 900 z wyłączonym.
Szykuje się kolejny hit rynkowy. Gdyby jeszcze opisywany aparat miał ruchomy ekran LCD... Ale nie przesadzajmy - nie można mieć wszystkiego.
Więcej szczegółów w specyfikacjach i polskiej informacji prasowej zamieszczonych poniżej.
Specyfikacje techniczne:
Canon wprowadza pierwszy PowerShot z serii A wyposażony w optyczny stabilizator obrazu
Amstelveen, Holandia, 24 sierpnia 2006: Canon wprowadza technologię optycznej stabilizacji obrazu (IS - Optical Image Stabilization) do serii aparatów PowerShot A. Model PowerShot A710 IS posiada obiektyw zoom 6x z optyczną stabilizacją obrazu. Jego matryca światłoczuła ma rozdzielczość 7,1 megapiksela. PowerShot A710 IS jest kontynuacją popularnego PowerShot A700. Zachowuje wszystkie cechy i funkcje, które przyczyniły się do sukcesu poprzedniego modelu, a wśród nich - dużą liczbę trybów fotografowania automatycznego, możliwość przejścia na nastawy całkowicie ręczne, nagrywanie z rozdzielczością VGA, czułość do ISO 800 i 2,5-calowy ekran LCD. Do licznych funkcji wcześniejszego modelu dodano w PowerShot A710 IS m.in. wtórne przetwarzanie obrazu, już po zapisaniu na kartę pamięciową.
Podstawowe cechy, wyróżniające model PowerShot A710 IS:
- 7,1 milionów pikseli w matrycy światłoczułej,
- zoom optyczny 6x z optyczną stabilizacją obrazu,
- procesor DIGIC II, technologia iSAPS, 9-punktowa automatyka ostrości AiAF, ostrość i ekspozycja w przesuwalnej ramce FlexiZone AF/AE
- cyfrowy telekonwerter i funkcja Safety Zoom
- ekran 2,5" LCD o szerokim kącie widzenia i celownik optyczny z obrazem rzeczywistym,
- 20 trybów fotografowania
Mogens Jensen, szef Canon Consumer Imaging Europe, powiedział "Rozwijając popularny model PowerShot A700 o zaawansowane funkcje, jak np. optyczny stabilizator obrazu, Canon potwierdza swoją wiodącą pozycję w opracowaniach istotnych dla rynku. Nowy PowerShot A710 IS zaspokaja wymagania konsumentów, którzy oczekują wysokiej jakości obrazu i profesjonalnych funkcji za przystępną cenę."
Jakość obrazu
Obiektyw z zoom optycznym 6x posiada zakres ogniskowych 35-210mm (równoważne dla klatki filmu 35mm) i może nastawiać ostrość w trybie makro. Celownik optyczny z obrazem rzeczywistym pozwala kadrować bez monitora, w całym zakresie zoom. Można fotografować w silnym oświetleniu albo wyłączyć monitor, aby zmniejszyć zużycie energii i wykonać znacznie więcej zdjęć z jednego łado?wania akumulatora.
Stabilizator optyczny PowerShot A710 IS działa na takich samych zasadach, jak w profesjonalnych obiektywach EF. Został silnie zminiaturyzowany, aby zmieścił się w tak małym korpusie i obiektywie. Elektronika sterująca ruchomą soczewką przetwarza do 4000 sygnałów na sekundę, zapewniając bardzo skuteczną kompensację drgań aparatu trzymanego w ręku. Skuteczność stabilizatora jest bardzo wysoka - można wykonywać zdjęcia w słabym oświetleniu, z czasem naświetlania krótszym o trzy stopnie w stosunku do fotografowania bez stabilizatora. Jakość obrazu stabilizowanego optycznie nie ulega pogorszeniu dla zoom w skrajnych pozycjach telefoto. Stabilizator jest też bardzo użyteczny przy bardzo małych odległościach, aż do 1 cm w trybie makro. Wysoka czułość ISO 800 (nastawy ręczne) lub tryb High ISO Auto (nastawy automatyczne) dodatkowo sprzyjają fotografowaniu w słabym oświetleniu, np. we wnętrzach, bez potrzeby stosowania błysku.
Fotograficzna wszechstronność
Funkcja Safety Zoom pozwala swobodniej korzystać z cyfrowego powiększania przy tak dużej rozdzielczości matrycy, bez istotnej utraty jakości obrazu. Można fotografować z zoom do 12x, gdy obraz będzie drukowany w formacie pocztówki 10 x 15 cm. Funkcja cyfrowego telekonwertera pozwala stosować większy zoom bez problemów wynikających ze zmniejszania się jasności obiektywu, gdy zoom optyczny jest nastawiany w pozycjach telefoto.
Na 20 trybów fotografowania składają się w znacznej części automatyczne tryby Specjalnych Scen, pozwalające wykonywać dobre zdjęcia w szczególnych sytuacjach i przy trudnym oświetleniu, bez profesjonalnej wiedzy i czasochłonnych nastaw ręcznych. Zaawansowani użytkownicy mogą przejąć pełną, ręczną kontrolę nad nastawami ostrości i ekspozycji - w tym również nad nastawami lampy błyskowej. PowerShot A710 IS zachęca do eksperymentowania, udostępniając różne efekty obrazowe podczas fotografowania i już po zapisaniu obrazu. Aparat zachęca też do nagrywania, udostępniając jakość obrazu VGA zapisywanego z szybkością 30 klatek/sek. oraz tryb szybkiego nagrywania QVGA - 60 klatek/sek. Razem z obrazem nagrywany jest dźwięk.
Elementy pomocnicze na ekranie LCD
Użytkownik aparatu może włączyć wyświetlanie siatki, ułatwiającej komponowanie obrazu i utrzymanie pionu. Dodatkową pomocą są paski formatu 3:2, dla prawidłowego kadrowania, gdy obraz będzie drukowany na papierze pocztówkowym. Aparat posiada również funkcję sygnalizowania prześwietlonych pól obrazu.
Akcesoria opcjonalne
Do aparatu można dokupić konwerter szerokokątny (0,7x) oraz telekonwerter (1,75x) i soczewkę do zdjęć makro. Zewnętrzna lampa błyskowa działa razem z lampą wbudowaną, zwiększając skuteczność fotografowania z błyskiem.
Dla amatorów nurkowania i innych sportów wodnych dostępna jest kaseta wodoszczelna, z podwójnym szkłem przeciwkondensacyjnym i płytką rozpraszającą światło błysku. Kaseta pozwala fotografować do głębokości 40 m, ale nadaje się też do aktywnego fotografowania w bryzgach wody, podczas padającego deszczu i śniegu oraz w miejscach, gdzie unosi się kurz i pył.