Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Panasonic Lumix DMC-LX2 to ciekawy aparat. Trudno, żeby było inaczej, skoro zastępuje równie ciekawy model LX1, który był pierwszym aparatem cyfrowym wyposażonym w panoramiczną matrycę o proporcji boków 16:9. Użytkownicy docenili jego wyjątkowość i, mimo pewnych zastrzeżeń co do jakości zdjęć wykonanych przy wysokich czułościach, aparat zyskał status niemal kultowy. Ciekawe jak będzie z jego następcą.
Niemal równo rok po premierze modelu LX1 Panasonic ujawnił szczegóły dotyczące jego następcy. Lumix DMC-LX2 został wyposażony w panoramiczną matrycę o rozdzielczości efektywnej 10,2 Mp (1/1,65", 16:9). Co prawda jego poprzednik miał rozdzielczość na poziomie 8,4 Mp efektywnych, a jego zachowanie przy wysokich czułościach można było uznać za nienajlepsze, ale producent zapewnia, że nie ma się czego obawiać. Mimo "upchnięcia" na matrycy tej samej wielkości większej ilości pikseli szumy mają być mniejsze. To zasługa nowego procesora Venus Engine III. Panasonic chwali się, że nie tylko zużywa on zaledwie 80% energii, której potrzebowała wersja II (dzięki czemu dało się osiągnąć wydajność akumulatora na poziomie ok. 300 zdjęć), ale przede wszystkim zapewnia lepsze przetwarzanie zdjęć.
Venus Engine III był potrzebny, żeby możliwe stało się wdrożenie technologii IIC (Intelligent ISO Control), która wykrywa ruch fotografowanego obiektu i automatycznie podnosi ekwiwalent czułości, skracając czas otwarcia migawki, żeby zdjęcie nie było poruszone. To drugie po systemie optycznej stabilizacji obrazu Mega O.I.S. rozwiązanie mające za zadanie zapewnienie ostrych fotografii. Producent przekonuje też, że przyspieszono pracę systemu AF.
Szybki procesor jest niezbędny w aparacie, który poza popularnymi JPEG-ami może też zapisywać surowe pliki RAW. To ewenement w tym segmencie. W zestawie z aparatem znajduje się też oprogramowanie do obróbki RAW-ów Silkypix Developer Studio 2.0 SE. W stosunku do modelu LX1 zrezygnowano z trybu zapisu plików TIFF.
Zwiększono nie tylko ilość pikseli na matrycy - powiększył się również panoramiczny wyświetlacz LCD, który w modelu LX2 ma 2,8-cala przekątnej (ok. 207 tys. punktów - rozdzielczość się nie zmieniła). Podwyższono też najwyższy ekwiwalent czułości z ISO 400 do ISO 1600 przy pełnej rozdzielczości i ISO 3200 w niepełnej.
Aparat został wyposażony w 13 MB pamięci wbudowanej, rozszerzanej kartami SD. Warto zaznaczyć, że Panasonic Lumix DMC-LX2 jest kompatybilny z nowym standardem SDHC, który umożliwia tworzenie kart o wymiarach nośników SD, ale o pojemnościach aż do 32 GB.
Nie zmienił się obiektyw - nadal jest to szkło marki Leica o zakresie ogniskowych odpowiadającym przedziałowi 28-112 mm w małym obrazku, co w połączeniem z panoramicznym formatem zdjęć pozwoli na osiągnięcie prawdziwie szerokich ujęć. Lumix LX2 jest jednym z nielicznych cyfrowych aparatów kompaktowych oferującym użytkownikowi takie tryby pracy jak pełny manual, preselekcja czasu i preselekcja przysłony. Godne pochwały.
Zapowiada się niezwykle ciekawie. Panasonic Lumix DMC-LX2 powinien trafić do sprzedaży we wrześniu tego roku. Ma kosztować ok. 2000 zł. Więcej szczegółów w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i krótkiej informacji prasowej producenta.
Lumix DMC-LX2 - "potrójnie" szeroki kąt widzenia i manualna kontrola
Aparat DMC-LX2 wyposażony został w 10.2-megapikselową matrycę CCD formatu 16:9 oraz szerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT 28 mm* f/2.8 z 4-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik zakresu ogniskowych 28 mm do 112 mm w aparatach małoobrazkowych). Wyjątkowość aparatu LX2 polega między innymi na tym, że na trzy sposoby wspomaga on wykonywanie panoramicznych zdjęć. Funkcję "szerokiego kąta widzenia" realizuje poprzez 28 mm szerokokątny obiektyw LEICA DC, szeroki sensor CCD o proporcjach 16:9 oraz wyraźny 2,8-calowy, szerokoekranowy LCD również o formacie 16:9. LX2 wyróżnia się spośród innych aparatów fotograficznych także możliwością w pełni manualnego sterowania parametrami poprzez joystick. Znajdujący się z boku tubusu obiektywu przełącznik umożliwia szybkie przełączanie trybu ostrości pomiędzy opcjami MF, AF oraz Macro AF. Aplikacja "Silkypix Developer Studio 2.0SE" dołączana do aparatu LX2 oferuje możliwości edycji i wywoływania plików RAW. Dzięki niej można swobodnie dobieraç rozmaite ustawienia takie jak ekspozycja, balans bieli, itp., aby w ten sposób maksymalnie wykorzystaç możliwości obróbki obrazu, jakie stwarza fotografia cyfrowa.