Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nowa wersja karty w standardzie 2.00 nazywana jest przez Panasonica SDHC (SD High Capacity). Oprócz zwiększonej pojemności, która może według nowej specyfikacji osiągać nawet 32 GB, nowy standard oferuje szybszą transmisję danych. Określono 3 klasy wydajności kart:
Dodatkowo nowe oznaczenia klas mają ułatwić konsumentom zorienowanie się w faktycznej wydajności oferowanych kart.
Karty w standardzie 2.00 nie będą zgodne z wcześniejszymi urządzeniami przystosowanymi tylko do aktualnego standardu SD 1.x. Jednym z pierwszych aparatów, który będzie mógł korzystać z kart SDHC jest nowa lustrzanka Panasonica - model Lumix L1.
Specyfikacje kart pamięci SD w wersji 2.00:
border=1;sizex=2;sizey=4;headersx=0;headersy=0;|wymiary (szer. x dł. x grub.);24 x 32 x 2,1 mm - (takie same jak w przypadku obecnych kart SD);liczba styków;9 - (taka sama jak w przypadku obecnych kart SD);specyfikacje konstrukcyjne;wersja 2.00 (obecne karty SD są zgodne ze specyfikacjami w wersji 1.01 i 1.10);system plików;wersja 2.00 (FAT32) (obecne karty SD są zgodne z systemem plików FAT16 lub FAT12)
Nowy standard kart oprócz fotografii ma także znaleźć zastosowanie w innych urządzeniach na przykład cyfrowych kamerach wideo. Należy zaznaczyć, że nowa karta jest dopiero w fazie konstrukcji, a na rynek ma trafić dopiero latem 2006 roku.
Poniżej prezentujemy informację prasową producenta:
Gigantyczna karta pamięci SD Panasonic
Panasonic opracowuje kartę pamięci SD o pojemności 4 GB w oparciu o nowe specyfikacje kart SD
CeBIT 2006, Hanower, Niemcy - Firma Panasonic, czołowa marka przedsiębiorstwa Matsushita Electric Industrial, poinformowała, że prowadzi prace nad skonstruowaniem 4-gigabajtowej karty pamięci SDHC (SD High-Capacity) w oparciu o wersję 2.00 specyfikacji kart Secure Digital. Nowe specyfikacje zostały przygotowane z myślą o zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na zapisywanie nagrań wideo i zdjęć wysokiej rozdzielczości, z którymi często mają do czynienia użytkownicy rozmaitych urządzeń wyposażonych w gniazda kart SD. Karta pamięci SDHC o pojemności 4 GB ma zgodnie z planami trafić do sprzedaży na całym świecie latem 2006 r.
Od czasu premiery w 2000 r. karty pamięci SD są powszechnie stosowane w całym szeregu urządzeń cyfrowych dzięki czterem zaletom: niewielkim rozmiarom, wysokiej pojemności, dużej szybkości przesyłania danych i zaawansowanym funkcjom ochrony praw autorskich. Popyt na karty SD o wysokiej pojemności ciągle rośnie ze względu na olbrzymią popularność aparatów cyfrowych o wysokiej rozdzielczości i półprzewodnikowych odtwarzaczy audio-wideo. W odpowiedzi na znaczny rozwój rynku takich urządzeń stowarzyszenie SD Card Association opublikowało specyfikacje kart SD w wersji 2.00, które zapewniają pojemność przekraczającą 2 GB.
Dzięki nowym specyfikacjom możliwe stało się opracowanie kart pamięci SDHC o maksymalnej pojemności nawet do 32 GB. W wersji 2.00 określono również gwarantowane minimalne szybkości ciągłego przesyłania danych, wprowadzając klasy wydajności kart (klasa 2: 2 MB/s; klasa 4: 4 MB/s; klasa 6: 6 MB/s) na potrzeby zapisywania strumieniowych danych MPEG. We wcześniejszych wersjach specyfikacji brakowało jednolitych, stosowanych przez wszystkich producentów standardów szybkości ciągłego przesyłania danych. Wprowadzone zmiany pozwalają użytkownikom na dopasowanie wydajności kart do określonych wymagań, np. rejestrowania materiałów wideo wysokiej rozdzielczości (High Definition - HD) i innych form użycia plików MPEG, w przypadku których jest niezbędne korzystanie z pamięci masowej o dużej pojemności. Nowe specyfikacje nadal zapewniają wysoce niezawodne funkcje ochrony praw autorskich - jest to jedna z najbardziej wyróżniających cech kart pamięci SD i decyduje o ich znakomitym dostosowaniu do potrzeb rozpowszechniania materiałów cyfrowych.
Panasonic nadal chce odgrywać kluczową rolę w opracowywaniu zarówno urządzeń zgodnych z kartami SD, jak i samych kart pamięci SD. Planuje w związku z tym zwiększenie pojemności swoich kart pamięci SDHC, gdy tylko trafią do sprzedaży korzystające z nich urządzenia zgodne z nowymi specyfikacjami.