Leica Q3 z obiektywem 43 mm jeszcze w tym roku?

Autor: Maciej Zieliński

26 Sierpień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Czyżby producent posłuchał w końcu swoich użytkowników, którzy od lat domagają się wersji ze standardowym obiektywem? Podobno ich życzenie ma się spełnić i to już niedługo.

Linia Q to bez wątpienia jeden z największych sukcesów niemieckiego producenta ostatnich lat. Ten szybki, stylowy a przy tym wykonany z typową dla Leiki starannością kompakt cieszy się świetną reputacją i nada jest prawdziwym graalem dla wielu fanów streeta czy podróżniczego reportażu.

Jedyne kontrowersje, jakie wzbudza już od pierwszej generacji – oprócz oczywiście ceny – jest stałoogniskowy, zbyt szeroki zdaniem wielu fotografów obiektyw Summilux 28 mm f/1,7. Argument dużej rozdzielczości, umożliwiającej bezkarne docinanie (w czym pomagać mają ramki kadrowania dla 35, 50 i 90 mm) nie każdego przekonuje.

Faktyczne wydłużanie ogniskowej powoduje bowiem zmianę perspektywy, czego w przypadku zwykłego kadrowania nie obserwujemy. Nieco dłuższa ogniskowa może być też bardziej uniwersalna, by oprócz streeta wykonywać portrety bez obawy o niekorzystne przerysowania, czy po prostu tworzyć bardziej naturalne, typowe dla standardowej optyki ujęcia.

Nowa Leica powstanie zapewne na bazie korpusu Q3

W końcu decydentów z Wetzlar mogły zmiękczyć niewątpliwe sukcesy jakie na polu sprzedażowym odnosi kieszonkowy kompakt z matrycą APS-C i obiektywem 40 mm, czyli Ricoh GRIIIx, czyli zaprezentowana niedawno bliźniacza konstrukcja dla modelu GRIII z optyką 28 mm.

Okazało się, że aparat ten przyciągnął nie tylko nowych użytkowników – kupiło go również wielu posiadaczy modelu GRIII. A ponieważ po aparaty Leica sięgają głównie wierni fani marki i fotografowie z nieco głębszymi kieszeniami, nie można wykluczyć, że i tu byłoby podobnie.

O nowej Q wiemy na razie niewiele. Jak donosi serwis Leicarumors, nowy wariant miałby być wyposażony w obiektyw APO 43 mm f/2, co zapewne mogłoby pogodzić zarówno fanów ogniskowej 35 jak i 50 mm. Również jasność f/2 wydaje się wystarczająca – jaśniejszy obiektyw z szybkim AF byłby już zapewne znacznie większy, co kłóciłoby się z ideą aparatu dyskretnego i poręcznego.

Warto jednaj zwrócić uwagę na przedrostek APO, co oznacza, że w konstrukcji zastosowano soczewki apochromatyczne, które minimalizują aberracje i generalnie przekładają się na lepszą ostrość i rozdzielczość obrazu. To oczywiście dobra wiadomość, ale też sygnał, że nowa Q3 może być wyceniona znacznie wyżej od wersji 28 mm – obiektywy APO w ofercie Leica należą bowiem do najdroższych.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Zimowy Cashback Sony - ostatnia szansa na zakupy!
Jeszcze tylko do końca stycznia możecie skorzystać z zimowej oferty Cashback na aparaty i obiektywy Sony E. Ale to nie jedyna zimowa promocja.
3
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica SL3-S - najbardziej uniwersalna Leica dotychczas
Leica prezentuje wreszcie aparat, który ma być konkurencją dla wszechstronnych pełnoklatkowych korpusów konkurencji do pracy foto-wideo. Model SL3-S ma 24-megapikselową, stabilizowaną...
9
Oferta "Zimowe rabaty Nikon" z upustami do 4300 zł dobiega końca
Oferta "Zimowe rabaty Nikon" z upustami do 4300 zł dobiega końca
Nie przegap okazji! To już ostatnie dni atrakcyjnej promocji „Natychmiastowy Rabat Zima 2024”, w ramach której aparaty, obiektywy, a także akcesoria marki Nikon można kupić z...
24
Powiązane artykuły