Leica Q3 z obiektywem 43 mm jeszcze w tym roku?

Autor: Maciej Zieliński

26 Sierpień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Czyżby producent posłuchał w końcu swoich użytkowników, którzy od lat domagają się wersji ze standardowym obiektywem? Podobno ich życzenie ma się spełnić i to już niedługo.

Linia Q to bez wątpienia jeden z największych sukcesów niemieckiego producenta ostatnich lat. Ten szybki, stylowy a przy tym wykonany z typową dla Leiki starannością kompakt cieszy się świetną reputacją i nada jest prawdziwym graalem dla wielu fanów streeta czy podróżniczego reportażu.

Jedyne kontrowersje, jakie wzbudza już od pierwszej generacji – oprócz oczywiście ceny – jest stałoogniskowy, zbyt szeroki zdaniem wielu fotografów obiektyw Summilux 28 mm f/1,7. Argument dużej rozdzielczości, umożliwiającej bezkarne docinanie (w czym pomagać mają ramki kadrowania dla 35, 50 i 90 mm) nie każdego przekonuje.

Faktyczne wydłużanie ogniskowej powoduje bowiem zmianę perspektywy, czego w przypadku zwykłego kadrowania nie obserwujemy. Nieco dłuższa ogniskowa może być też bardziej uniwersalna, by oprócz streeta wykonywać portrety bez obawy o niekorzystne przerysowania, czy po prostu tworzyć bardziej naturalne, typowe dla standardowej optyki ujęcia.

Nowa Leica powstanie zapewne na bazie korpusu Q3

W końcu decydentów z Wetzlar mogły zmiękczyć niewątpliwe sukcesy jakie na polu sprzedażowym odnosi kieszonkowy kompakt z matrycą APS-C i obiektywem 40 mm, czyli Ricoh GRIIIx, czyli zaprezentowana niedawno bliźniacza konstrukcja dla modelu GRIII z optyką 28 mm.

Okazało się, że aparat ten przyciągnął nie tylko nowych użytkowników – kupiło go również wielu posiadaczy modelu GRIII. A ponieważ po aparaty Leica sięgają głównie wierni fani marki i fotografowie z nieco głębszymi kieszeniami, nie można wykluczyć, że i tu byłoby podobnie.

O nowej Q wiemy na razie niewiele. Jak donosi serwis Leicarumors, nowy wariant miałby być wyposażony w obiektyw APO 43 mm f/2, co zapewne mogłoby pogodzić zarówno fanów ogniskowej 35 jak i 50 mm. Również jasność f/2 wydaje się wystarczająca – jaśniejszy obiektyw z szybkim AF byłby już zapewne znacznie większy, co kłóciłoby się z ideą aparatu dyskretnego i poręcznego.

Warto jednaj zwrócić uwagę na przedrostek APO, co oznacza, że w konstrukcji zastosowano soczewki apochromatyczne, które minimalizują aberracje i generalnie przekładają się na lepszą ostrość i rozdzielczość obrazu. To oczywiście dobra wiadomość, ale też sygnał, że nowa Q3 może być wyceniona znacznie wyżej od wersji 28 mm – obiektywy APO w ofercie Leica należą bowiem do najdroższych.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj