Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Czyżby producent posłuchał w końcu swoich użytkowników, którzy od lat domagają się wersji ze standardowym obiektywem? Podobno ich życzenie ma się spełnić i to już niedługo.
Linia Q to bez wątpienia jeden z największych sukcesów niemieckiego producenta ostatnich lat. Ten szybki, stylowy a przy tym wykonany z typową dla Leiki starannością kompakt cieszy się świetną reputacją i nada jest prawdziwym graalem dla wielu fanów streeta czy podróżniczego reportażu.
Jedyne kontrowersje, jakie wzbudza już od pierwszej generacji – oprócz oczywiście ceny – jest stałoogniskowy, zbyt szeroki zdaniem wielu fotografów obiektyw Summilux 28 mm f/1,7. Argument dużej rozdzielczości, umożliwiającej bezkarne docinanie (w czym pomagać mają ramki kadrowania dla 35, 50 i 90 mm) nie każdego przekonuje.
Faktyczne wydłużanie ogniskowej powoduje bowiem zmianę perspektywy, czego w przypadku zwykłego kadrowania nie obserwujemy. Nieco dłuższa ogniskowa może być też bardziej uniwersalna, by oprócz streeta wykonywać portrety bez obawy o niekorzystne przerysowania, czy po prostu tworzyć bardziej naturalne, typowe dla standardowej optyki ujęcia.
Nowa Leica powstanie zapewne na bazie korpusu Q3
W końcu decydentów z Wetzlar mogły zmiękczyć niewątpliwe sukcesy jakie na polu sprzedażowym odnosi kieszonkowy kompakt z matrycą APS-C i obiektywem 40 mm, czyli Ricoh GRIIIx, czyli zaprezentowana niedawno bliźniacza konstrukcja dla modelu GRIII z optyką 28 mm.
Okazało się, że aparat ten przyciągnął nie tylko nowych użytkowników – kupiło go również wielu posiadaczy modelu GRIII. A ponieważ po aparaty Leica sięgają głównie wierni fani marki i fotografowie z nieco głębszymi kieszeniami, nie można wykluczyć, że i tu byłoby podobnie.
O nowej Q wiemy na razie niewiele. Jak donosi serwis Leicarumors, nowy wariant miałby być wyposażony w obiektyw APO 43 mm f/2, co zapewne mogłoby pogodzić zarówno fanów ogniskowej 35 jak i 50 mm. Również jasność f/2 wydaje się wystarczająca – jaśniejszy obiektyw z szybkim AF byłby już zapewne znacznie większy, co kłóciłoby się z ideą aparatu dyskretnego i poręcznego.
Warto jednaj zwrócić uwagę na przedrostek APO, co oznacza, że w konstrukcji zastosowano soczewki apochromatyczne, które minimalizują aberracje i generalnie przekładają się na lepszą ostrość i rozdzielczość obrazu. To oczywiście dobra wiadomość, ale też sygnał, że nowa Q3 może być wyceniona znacznie wyżej od wersji 28 mm – obiektywy APO w ofercie Leica należą bowiem do najdroższych.