Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
1-calowa matryca o rozdzielczości 20,1 Mp, stabilizowany zoom o ekwiwalencie 25-400 mm, filmowanie w 4K i usprawniona ergonomia dobrze znanego korpusu - oto Panasonic Lumix FZ1000 II.
Lumix FZ1000 II - druga generacja superzooma Panasonica - został wyposażony w 20,1 Mp sensor MOS o przekątnej 1 cala, który wspiera czterordzeniowy procesor Venus Engine. Taki duet ma zapewnić wyraźnie i szczegółowe zdjęcia o odpowiedniej kolorystyce i tonacji nawet na wyższych czułościach (ISO 25600 rozszerzona czułość matrycy), a także możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K w tempie 30/25 kl./s (50 Hz), lub 24 kl./s w formacie MP4. Nowy superzoom ma również odznaczać się wydajnym i szybkim AF. Odpowiada za to silnik liniowy autofokusa oraz funkcja szybkiego przostrzania Light Speed AF z technologią uzyskiwania głębi obrazu przez zmniejszenie ostrości (DFD, Depth From Defocus). Użytkownicy nie powinni także narzekać na tryb seryjny - 12 kl./s (AFS) i 7 kl./s (AFC). Jak obiecuje producent bufor aparatu powinien zapełnić się po wykonaniu około 100 zdjęć JPEG lub 26 RAW.
Aparat korzysta także z wbudowanego na stałe obiektywu Leica DC Vario-Elmarit, który zapewnia ekwiwalent (dla pełnej klatki) ogniskowych o zakresie 25-400 mm i zmienne światło f/2.8-f/4. Na układ optyczny składa się 5 elementów w 11 grupach, w tym 4 soczewek ED i 5 soczewek asferycznych, co ma gwarantować odpowiednią rozdzielczość i wyrazistość obrazu w całym planie fotograficznym. Pierwsza grupa soczewek to 4 soczewki umieszczone z przodu i minimalizujące aberrację chromatyczną, szczególnie na szerokim kącie. Obiektyw został wyposażony w 5-osiowy system optycznej stabilizacji O.I.S.+, jak również funkcję Zoom Compose Assist, która umożliwia szybkie zoomowanie.
Lumix FZ1000 II to także delikatnie odświeżona ergonomia dobrze znanego korpusu. System pokręteł z przodu i z tyłu aparatu pozwala szybko zmieniać ustawienia migawki i przysłony. W celu uzyskania optymalnego dostępu do menu ustawień użytkownik może przypisać często używane opcje do 13 przycisków funkcyjnych, w tym 3 nowych przycisków na obudowie obiektywu i 5 wirtualnych w menu sterowania dotykowego. Do tego otrzymujemy wizjer elektroniczny wykonany w technologii OLED o przekątnej 0,39 cala w formacie 4:3, o rozdzielczości 2360 tys. punktów. Zapewnia on powiększenie ok. 0,74x (odpowiednik aparatu 35 mm), 100% pole widzenia i punkt oczny wynoszący ok. 20 mm. Pojawił się także nowy 3-calowy odchylany i dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 1240 tys. punktów, który można obracać o 180° w bok i przechylać o 270° w górę i w dół, co zapewnia niemal 100% pole widzenia.
Z nowinek technologicznych należy wymienić znane z innych modeli Panasonica 4K Photo (fotografowanie z szybkością 30 kl./s z rozdzielczością odpowiadającą 8 megapikselom za pomocą wyodrębniania wybranej klatki z pliku serii 4K) czy Focus Stacking (pozwala użytkownikom na ustawienie obszaru ogniskowania już po wykonaniu zdjęcia). Teraz także FZ1000 II ma także zintegrowaną łączność Bluetooth i WiFi, co zapewnia większą elastyczność przy wykonywaniu zdjęć i umożliwia natychmiastowe i łatwe ich udostępnienie. Do tego aparat może pochwalić się wydajnym akumulatorem - powinniśmy być w stanie wykonać około 440 ujęć na jednym naładowaniu.
Panasonic Lumix FZ1000 II w sprzedaży ma pojawić się pod koniec marca. Za aparat zapłacimy 849 euro. Polska cena nie została jeszcze ujawniona.