Dodaj ocenę

Fujifilm GFX 50S - nadchodzi "tani" średni format

Autor: Maciej Luśtyk

19 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Fujifilm pokazało średnioformatowego bezlusterkowca, o którym plotki słyszeliśmy już od dawna. Czy rzeczywiście będzie realną konkurencją dla takich graczy jak Hasselblad czy Phase One?

O średnim formacie Fujifilm słyszeliśmy z różną częstotliwością od kilku lat. Nigdy jednak plotki te nie niosły ze sobą żadnych konkretnych informacji. Dziś zobaczyliśmy wreszcie aparat, który dzięki połączeniu kompaktowości i średnioformatowej matrycy ma być alternatywą dla kosztownych produkcji konkurencji. Czy będzie to możliwe?

Fujifilm GFX 50S zbudowano w oparciu o nowe mocowanie G i 51,4-milionowy sensor o wielkości 1,7x standardowej matrycy pełnoklatkowej. Będzie on zapisywał obraz w formatach 4:3 (standardowo), 3:2, 1:1, 4:5, 6:7 i 6:17, możemy więc spodziewać się całkiem dużego pola manewru. Wspomagać ma go przetwornik obrazu X-Processor Pro, który według producenta gwarantować ma doskonałą reprodukcję kolorów i tonów skóry. Na razie producent nie zdradza szczegółów odnośnie specyfikacji aparatu. Wiadomo jedynie, że będzie miał on zewnętrzny doczepiany wizjer elektroniczny, który za pomocą adaptera będzie można odchylać w dowolnych kierunku.

 

Razem z nowym aparatem zaprezentowanych zostanie 6 szkieł stałoogniskowych. Będą to kolejno modele GF 63 mm F2.8 R WR, GF32-64 mm F4R LM WR i GF 120mm F4 Macro, GF23mm F4 R LM WR, GF110mm F2 in Mid 2017 i GF45mm F2.8 R WR. Trzy pierwsze pojawić mają się na początku 2017 roku, reszta w kolejnych miesiącach. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z matrycą o ujemnym cropie ( 0,79x względem pełnej klatki), trzy pierwsze szkła będą oferowały ekwiwalenty 50 mm, 25-50 mm i 95 mm.

Aparat pojawić ma się na rynku na początku przyszłego roku. Nieznane są jeszcze dokładne informacje na temat jego ceny. Jak jednak zapewnia producent, zestaw z obiektywem 63 mm będzie kosztował "grubo poniżej $10 000", czyli pewnie tyle ile przyszłoby nam zapłacić za body bezlusterkowego Hasselblada. Czekamy.

Więcej informacji na temat aparatów Fujifilm znajdziecie pod adresem.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka sferyczna na sterydach
Insta360 X5 - większa matryca, odszumianie wspomagane AI i bardziej wytrzymała obudowa. Kamerka...
Insta360 prezentuje kolejną edycję flagowej kamerki sferycznej z serii X. Piąta generacja to przede wszystkim większa matryca i system przetwarzania wspierany AI, dzięki którym...
6
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Nadchodzi "półklatkowy" aparat Fujifilm. Jest już pierwszy teaser
Half the size, twice the story - takim sloganem Fujifilm zapowiada nowy aparat, który może być czymś, czego w świecie cyfrówek jeszcze nie widzieliśmy.
12
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Nowy Flip, to znany i kochany design, unoszona mocna lampa i całkiem sporo technologii, która ma pomóc w łatwym dokumentowaniu niezapomnianych chwil „analogowego życia”.
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)