Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Panono to pomysł, który po raz pierwszy wypłynął w serwisie kickstarter.com. Projekt urządzenia spotkał się z dużym zainteresowaniem i wszystko wskazuje na to, że (z lekkim poślizgiem) wkrótce trafi do regularnej sprzedaży. Co to jest Panono? W skrócie: aparat fotograficzny, a właściwie 36 aparatów ze stałoogniskowymi obiektywami zamkniętych w kulistej obudowie o średnicy 11 centymetrów i wadze 440 gramów. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o tworzeniu szczegółowych panoram sferycznych. Jak to działa? Fotografować można na kika sposobów, ale zdecydowanie najfajniejszym trybem jest rzut kuli w powietrze. Akcelerometr wbudowany w Panono wykrywa najwyższy punkt paraboli i w jednej chwili wyzwala wszystkie 36 aparatów. Fotograf dostaje na smartfon podgląd swojego dzieła, a pełna, 108-megapikselowa panorama powstaje wtedy, gdy pojedyncze zdjęcia trafią za pośrednictwem komputera do serwisu Panono Cloud.
Panoramy "z powietrza" zadziałają tylko wtedy, gdy jest dużo światła. Gdy go brakuje wyjścia są dwa: statyw lub fotografowanie z ręki. To samo dotyczy zbyt "podręconego" rzutu. Panono w takiej sytuacji nie zrobi zdjęć i trzeba będzie rzucić ponownie. To wszystko brzmi jak kawał dobrej zabawy, ale powstaje problem odporności na upadki. Rzucić łatwo, ze złapaniem może być gorzej. Twórcy gadżetu zapewniają, że kula wytrzyma nagłe spotkanie z ziemią. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i nie robić "rzucanych" panoram na skraju molo czy nad górskim urwiskiem.
Panono może pomieścić w swojej pamięci 400 panoram. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla USB. Użytkownik ma pełny dostęp do surowych plików, a także gotowej panoramy, którą może pobrać na swój dysk w postaci dwuwymiarowej sklejanki.
Fotografująca kula Panono w pierwszej kolejności trafi do osób, które wsparły projekt w serwisie kickstarter.com. Następnie będzie dostępna w normalnej sprzedaży. Cena urządzenia to 550 euro