Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Canon zaprezentował nową lustrzankę cyfrową. EOS 300D wyposażony w czujnik 6,3 megapikseli to aparat przeznaczony na rynek lustrzanek amatorskich. Sugerowana cena detaliczna na poziomie 6000 złotych to poważny argument dla amatorów fotografów do przejścia na nośnik cyfrowy.
Canon spodziewa się w roku 2003 wzrostu o 400-500% w porównaniu z rokiem 2002 w segmencie cyfrowych lustrzanek pod względem wolumenu sprzedaży, twierdzi Hiroshi Komatsuzaki, Szef w Canon Consumer Imaging Europe. EOS 300D odegra kluczową rolę w tym wzroście. Obniżając tak bardzo cenę, Canon z rozmysłem oddaje najnowocześniejsze technologie cyfrowych lustrzanek EOS w ręce zwykłych użytkowników w chwili narastającego popytu na aparaty cyfrowe o najlepszych osiągach.
Wbrew pozorom EOS 300D to nie jest ubogi krewny cyfrowych EOSów. Siedmio-polowy szybki autofokus, zdjęcia seryjne z szybkością 2,5 klatki na sekundę, 35-strefowy pomiar światła oraz przetwornik obrazu DIGIC to parametry niewiele odbiegające od półprofesjonalnego modelu EOS 10D.
Według deklaracji producenta EOS 300D stanie się najważniejszą lustrzanką dla odbiorcy masowego od chwili wypuszczenia na rynek modelu AE1 w roku 1976. Zdaniem firmy, tak jak AE1 wzniecił "lustrzankową rewolucję" będąc pierwszym na świecie aparatem z wbudowanym mikro-komputerem, EOS 300D będzie uważany za punkt zwrotny w historii oznaczający nieodwracalny zwrot rynku lustrzanek w stronę modeli cyfrowych. Jak wszystkie aparaty serii EOS, model 300D bez najmniejszych problemów współpracuje z każdym z ponad 60 obiektywów powszechnie cenionej serii EF.
Matryca CMOS o rozdzielczości 6.3 Megapikseli ma wymiary pola aktywnego 22.7 x 15.1mm. Jeśli chcemy poznać równoważnik ogniskowej w małym formacie (35mm) musimy pomnożyć daną ogniskową zamocowanego do 300D obiektywu przez mnożnik 1.6. Zaprezentowany wraz z 300D nowy obiektyw EF S 18 55 f/3.5 5.6. będzie odpowiada tu ogniskowej 28-90mm w małym obrazku. Producent deklaruje, że obiektyw nie będzie sprzedawany oddzielnie, a jedynie w zestawie z EOSem 300D.
EF-S to nowa linia obiektywów Canon charakteryzująca się nieco odmienną konstrukcją od podstawowej linii EF. Szczególna właściwość została zdefiniowana jako Short back focus co polska informacja prasowa tłumaczy jako płytkie ogniskowanie tylne. Trafniejszym odpowiednikiem jest chyba przesunięta tylna płaszczyzna ostrości lub obiektyw o cofniętym tyle lub system cofniętego tyłu (terminologia zaproponowana przez P. Rzepkowskiego w artykule "Co może zmienić Canon 300D?". Mniejszy obraz pozwala na zastosowanie mniejszego lustra co z kolei umożliwia wsunięcie obiektywu nieco głębiej w korpus aparatu (jest więcej miejsca). Cały zabieg owocuje uproszczeniem konstrukcji optycznej (pierwsza soczewka powiększająca "nie musi aż tak powiększać"), która jest mniejsza, lżejsza i tańsza.
Natomiast EOS 300D jako pierwszy cyfrowy aparat serii EOS obsługuje niezależny od producenta standard wydruków PictBridge. Dzięki niemu użytkownik otrzymuje bez pośrednictwa komputera odbitki porównywalne z jakością laboratorium fotograficznego. Wystarczy tylko podłączyć aparat do kompatybilnej drukarki fotograficznej poprzez standardowy kabel USB.
Dzięki zastosowaniu procesora DIGIC, który znalazł już miejsce w najnowszych cyfrówkach Canona, uzyskano dużą szybkość przetwarzania obrazu oraz wiele dodatkowych funkcji jak na przykład automatyczne wykrywanie położenia aparatu.
Nowy model odziedziczył po 10D 7-polowy system automatycznego pomiaru ostrości. Pola mogą być wybierane ręcznie lub automatycznie. AutoFocus pracuje w trzech typowych dla lustrzanek Canona trybach (patrz specyfikacje). Analogiczny jak w 10D jest też 35-strefowy pomiar ekspozycji. Trzy metody pomiaru światła (ewaluacyjna, częściowa oraz centralnie-ważona uśredniona) powinny wystarczyć do dobrania ekspozycji w większości sytuacji. Dodatkowo fotografujący ma do dyspozycji tryby ręczne oraz tematyczne (patrz specyfikacje). Wbudowany, automatyczny flesz podnosi się prawie na 90 mm powyżej osi optycznej obiektywu. Dzięki temu powinno zmniejszyć się winietowanie (szczególnie przy zastosowaniu dłuższych obiektywów) oraz poprawić równomierność oświetlenia fotografowanych obiektów.
Innymi funkcjami pochodzącymi wprost z lustrzanek profesjonalnych są: funkcja jednoczesnego zapisywania zdjęć w formacie RAW i JPEG (jakość middle/fine), obsługa kart pamięci CompactFlash Typ I i II o pojemności 2GB lub więcej, przestrzeń barw Adobe RGB obok standardowej przestrzeni barw sRGB oraz bracketing balansu bieli. Ekwiwalenty czułości ISO 100, 200, 400, 800,1600 oraz Auto są takie same jak w modelu EOS 10D. Poza niektórymi parametrami fotograficznymi, od modeli profesjonalnych 300D odróżnia: obudowa z tworzyw sztucznych, brak uszczelnień, brak złącza do lamp studyjnych oraz brak możliwości podłączenia uchwytu pionowego.
Wraz z aparatem otrzymujemy akumulator, ładowarkę, kabel USB, kabel wideo i szeroki, zapobiegający ześlizgiwaniu się pasek. Zakup EOSa 300D upoważnia klientów do członkostwa w portalu Internetowym CANON iMAGE GATEWAY dającym 100 MB pojemności dla prezentowania swoich zdjęć w wirtualnym albumie fotograficznym. Do aparatu dołączono pełną gamę oprogramowania dla obsługi przesyłu plików obrazowych między aparatem a komputerem, zarządzania i wydruku plików, a także podglądu i konwersji plików obrazowych zapisanych w formacie RAW (dla systemów Windows i MacOS).
Canon EOS 300D to odważny krok w kierunku ogólnodostępnych lustrzanek cyfrowych. Tym bardziej, że nie mamy do czynienia z tanią namiastką lustrzanki, ale pełnowartościowym aparatem dla zaawansowanych amatorów. Czyżby to był koniec analogowych lustrzanek?
Canon EOS 300D - specyfikacje:
Patrz także:
Test Canon EOS 300D czytaj...
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 czytaj...
Canon EF 55-200mm F4/5-5.6 II USM czytaj...
Canon EOS 3000V czytaj...
Canon PowerShot A80 czytaj...
Oferta sklepu...
Kup ten aparat w sklepie Fotopolis kliknij tutaj...