Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
{COP|Kamery trójwymiarowe wyposażone w dwa niezależne tory optyczne to stosunkowo nowa rodzina produktów na rynku tych urządzeń. Nie jest ona także specjalnie liczna. Wszystko to powoduje, że operujący w 3D filmowcy uciekają się w przypadku amatorów do nakładek i obiektywów pozwalających na rejestrowanie trójwymiaru "standardową" kamerą, a w przypadku zawodowców do mocowań (rigów) pozwalających ustawić dwie kamery w odpowiedniej pozycji względem siebie i zsynchronizować ich pracę. Z myślą raczej o tej drugiej grupie odbiorców firma Panasonic stworzyła model AG-3DP1.
Wewnątrz nowej kamery znajdziemy dwa zsynchronizowane obiektywy o 17-krotnym zoomie optycznym, z których każdy współpracuje z 3-przetwornikowym układem w technologii CMOS o rozmiarze 1/3". Każdy z sensorów ma rozdzielczość 2,2 megapiksela, dzięki czemu nagrywanie materiału w rozdzielczości Full HD odbywa się bez skalowania. Dostępne prędkości zapisu to:
Oprócz tego dla uzyskania efektów slow- i fastmotion kamera oferuje w trybie 1280x720 zapis z prędkościami od 12 do 60 kl/sek regulowanymi w 20 krokach.
Kamera wykorzystuje profesjonalny kodek AVC-Intra pracujący z przepływnością 50 lub 100 Mbit/sek. Zapis odbywa się na kartach P2.
Urządzenie oferuje szereg złącz typowych dla tego segmentu kamer. Ich lista obejmuje: podwójne wyjście HD-SDI, wyjście HDMI, dwa wejścia XLR (umożliwiające podłączanie profesjonalnych urządzeń dźwiękowych), wejście zdalnego sterowania (pozwalające sterować przysłoną, zoomem, ostrością, nagrywaniem oraz punktem zbieżności obiektywów) oraz obsługę kodu czasowego (TC) i zewnętrznych generatorów synchronizujących (Genlock). Komfort pracy dodatkowo zapewniają elektroniczny wizjer oraz 3,2-calowy monitor LCD. Całość zamknięto w dużej naramiennej obudowie, słusznie kojarzącej się z kamerami telewizyjnymi.
Pozostałe dwie nowości to klasyczne "dwuwymiarowe" kamery, obie wyposażone w obiektywy o ekwiwalencie ogniskowych 28-588mm z 4-pozycyjnym filtrem ND oraz potrójny sensor 1/3". Zapis z wykorzystaniem kodeka AVCHD o przepływnościach do 24 Mbit/sek odbywa się na kartach SD. Każda z kamer posiada dwa gniazda kart umożliwiające równoległe nagrywanie. Lista dostępnych rozdzielczości i prędkości zapisu jest taka sama jak w przypadku AG-3DP1, przy czym model AG-AC160 oferuje dodatkowo możliwość nagrywania w trybie przyspieszonym lub spowolnionym w trybach 1080p 23,98/25/29.97. Drugą z różnic między AG-AC130 a AG-AC160 jest obecność wyjścia HD-SDI w wyższym modelu. Obie kamery umożliwiają nagrywanie kodu czasowego, wyposażono je także w funkcję pre-record oraz możliwość nagrywania z określonym interwałem.
Poprawną rejestrację dźwięku zapewnia wbudowany mikrofon stereofoniczny oraz dwa gniazda wejściowe XLR. Podgląd w czasie pracy umożliwia elektroniczny wizjer oraz ekran LCD o przekątnej 3,45" i rozdzielczości 921 tys. punktów. Poza obrazem oraz nastawami można na nim wyświetlić wykresy obrazu (waveform), wektoskop, zebrę oraz wspomaganie ostrzenia.
Urządzenia będą dostępne w sprzedaży jesienią bieżącego roku, sugerowane ceny to: