ZINK - drukowanie bez tuszu?

Autor: Tomasz Gutkowski

8 Luty 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
Na stronie IR.com ukazał się interesujący artykuł poświęcony wynalazkowi amerykańskiej firmy ZINK. Opatentowała ona nową technologię druku, do której nie potrzebne są klasyczne wkłady atramentowe. Barwnik umieszczony jest za to w papierze i zostaje niejako wywołany termicznie przez głowicę drukarki.

Do nowych rewolucyjnych wynalazków należy zawsze podchodzić z rezerwą, co nie znaczy, że nie można im kibicować. Jak się wielokrotnie przekonaliśmy (patrz: Foveon X3M) od genialnego pomysłu do produktu stojącego na sklepowej półce droga daleka.

Firma ZINK ogłosiła właśnie, że stworzyła i opatentowała system druku, który nie wymaga zastosowania wkładu atramentowego ani tonera. Cząsteczki barwnika są za to umieszczone wewnątrz każdej kartki. Początkowo są bezbarwne, ale w procesie drukowania są aktywowane i barwione. Nie mylmy tej technologii z drukiem termosublimacyjnym, gdzie co prawda też nie ma wkładu atramentowego, ale są taśmy barwnikowe, z których tusz jest termicznie przenoszony na papier.

Producent nie zdradza zbyt wielu szczegółów technologicznych. Nie wiadomo czy chodzi tylko o metodę termiczną, ale prawdopodobnie zastosowano tu jeszcze jeden czynnik, gdyż kontrolowanie temperatury z dokładnością do milionowych części stopnia Celsjusza byłoby niezwykle trudne. Tak czy inaczej pomysłodawca zapowiada, że dzięki technologii ZINK możliwe jest uzyskanie "długowiecznych, odpornych na wilgoć i uszkodzenia, wysokiej jakości wydruków o milionach barw".

Z komunikatu prasowego dowiadujemy się, że ZINK prowadzi obecnie rozmowy z "kilkoma liczącymi się producentami" drukarek. Pierwsze produkty wykorzystujące tę technologię mają być dostępne jeszcze w tym roku. Trzymamy kciuki!

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Godox prezentuje nową wersję wydajnej plenerowej lampy błyskowej. Zasilana akumulatorem AD600BM II nie wspiera TTL, ale oferuje dużą moc, tryb HSS i jest zdecydowanie tańsza od bardziej...
0
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Phoenix ma za mało odjechany charakter? Harman powraca z kolejnym filmem efektowym, który jeszcze bardziej podkręca wyjściowe rezultaty. Fotografując na materiale Harman RED otrzymamy...
8
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux prezentuje lampę, która odmienić ma oblicze oświetlenia filmowego. Evoke 500B to pierwsza na świecie, odporna na warunki atmosferyczne głowica LED bi-color o mocy 5000W.
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)